Hubble’da arıza: 3 deneme başarısız oldu

featured

Uzay teleskobu Hubble’ın yük bilgisayarı 13 Haziran’da durdu. NASA’nın yedek modülü yeniden çalıştırma denemeleri başarısız kaldı.

 ABD’nin uzay teleskobu Hubble’ın 13 Haziran’da arızalandığı ve NASA’nın sorunu gideremediği bildirildi.

Sorunun yük bilgisayarıyla ilgili olduğu, bilgisayarın 13 Haziran’da durduğu ve ertesi günü yeniden çalıştırma çabasının başarılı olmadığı belirtildi.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, 16 Haziran’da yeni bir çalıştırma denemesinde daha bulunduğunu, ancak bunun da başarısızlıkla sonuçlandığı duyurdu. NASA’nın verdiği bilgiye göre, uzay teleskobu ve bilimsel araştırmalar için kullanılan araç-gereçlerde sorun olmadığını belirtti.

NASA’nın elindeki bilgilere göre, arıza, “bilgisayarın bellek modülünün bozulmasından” kaynaklanıyor olabilir. NASA’nın yedek bellek modülünü başlatma komutu da başarısız oldu. 

Hubble’ın bilgisayarı 1980’li yıllarda imal edilmişti. Görevi, bilimsel ve veri işleme araçlarını kontrol etmek ve eşgüdüm sağlamak. Bilgisayar, 2009 yılında bakımdan geçirilen bir modüle entegre edilmiş durumda bulunuyor.

Bu, Hubble teleskobunun uğradığı ilk arıza değil. 2018 yılında da jiroskop sistemi, Hubble’ın düzgün çalışmasını engellemişti. 

1990’da hizmete giren Hubble’ın 2018’de James Webb uzay teleskobu ile değiştirilmesi gerekiyordu, ancak bu program devamlı gecikmeye uğradı. NASA, James Webb’i bu yıl bitmeden hizmete almayı planlıyor. (AjansBizim)

Hubble’da arıza: 3 deneme başarısız oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!