Hüda Par ve DEM ‘ana dilde’ birleşti… ‘Sizi kutluyorum’

Cumhuriyet'e 'darbe' diyen, okul okul gezerek Kürtçe ders veren Hüda Par Batman Milletvekili Serkan Ramanlı'dan DEM Parti'nin Meclis'teki 'Kürtçe ders' propagandasına destek geldi. 

featured

Bölücü terör örgütü PKK’nın siyasal uzantısı DEM Parti Van Milletvekili Sinan Çiftyürek, Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünden Kürtçe seslendi. Milli Eğitim Bakanlığı’na seçmeli ders seçim süresinin 20 Şubat 2024’e kadar uzatılması çağrısında bulunan Çiftyürek, Kürtçe dersi için propaganda yaptı.

Çiftyürek, “Maalesef AKP bir taraftan diyor ki, görüyorsunuz seçmeli ders hakkı verdim, Kürt dilinin asimilasyonunu kaldırıyorum. Öte yandan okullarda seçmeli Kürtçe dersleri konusunda da büyük engeller yaratılıyor ve görmezden geliniyor. AK Parti’nin bu ikili tutumunu kınıyoruz.” dedi.

Sözlerinin devamında ailelere seslenen Çiftyürek, “Küçük bir adım da olsa çocuklarına Kürtçe’yi ana dil olarak seçsinler ve başvuru yapsınlar” diye konuştu.

HÜDA PAR’DAN DESTEK GELDİ

DEM Parti’nin Gazi Meclis’te yaptığı ‘Kürtçe’yi ana dil olarak seçsinler’ açıklamasına Hizbullah’ın yasal uzantısı Hüda Par’dan da destek mesajı geldi. Seçimlere AKP listelerinden girerek Meclis’te koltuk sahibi olan Hüda Par Batman Milletvekili Serkan Ramanlı, Çiftyürek’in açıklamasını sosyal medya hesabından paylaştı. Ramanlı, Kürtçe yaptığı destek paylaşımında “Dil, özellikle de Kürtçemiz partiler üstü bir konudur. Bu çağrınız için sizi kutluyorum” ifadelerini kullandı. 

CUMHURİYET’E ‘DARBE’ DİYEN SERKAN RAMANLI’NIN ‘KÜRTÇE’ TURLARI

Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesi Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde dün, Cumhur İttifakı ortağı Hüda Par, seçmeli anadil dersine yönelik “farkındalık” oluşturmak iddiasıyla “Ana Dilimi Seçiyorum” başlıklı bir panel düzenlemişti.

Panelde konuşan Ramanlı, Cumhuriyet’in ilanını hedef alarak “Bundan 100 yıl önce darbe yapanların, insanları kendilerinden uzaklaştırıp devlete düşman ettirdiği halklardan biri Kürtler idi ve bu Kürtler de Müslümandı. Bu uygulama yıllarca devam etti” demişti.

Ramanlı, bir hafta sonra okul okul gezip öğrencilere Kürtçe dersi vermeye başlamıştı. Bir sınıfa “Mevsimlerin Kürtçe isimleri” konusunda ders de veren Ramanlı, bölge halkına da “Çocuklarımıza Kürtçeyi sevdirip öğretelim” demişti. AKP listesinden milletvekili olan Ramanlı, Kürtçe ders verdiği okulun bahçesinde Kürtçe konuşup bir video da çekmişti ve sosyal medya hesabından Türkçe alt yazı ile yayımlamıştı. Ramanlı “Dilimize sahip çıkmalı, dilimizi çocuklarımıza öğretmeliyiz. Bu hepimizin ortak görevidir” ifadelerini kullanmıştı.

ŞEYH SAİD AÇIKLAMASIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Serkan Ramanlı, Diyarbakır’da bir caddeye vatan haini Şeyh Said’in adının verilmesinin ardından başlayan tartışmalardaki çıkışıyla da tepki toplamıştı.Ramanlı, 1925’te devlete karşı isyan çıkaran ve yakalanıp idam edilen Şeyh Said için TBMM’de düzenlediği bir basın toplantısında “Bir İslam kahramanıdır. Peygamber soyundan gelir. Şeyh Said’in asaletinin zekatı bütün milletvekillerine yeter” demişti.

Hüda Par’lı isim, Şeyh Said hakkında idam kararı veren İstiklal Mahkemesi üyeleri için de “İngilizlere benziyorlardı” açıklaması yapmıştı. Ramanlı, Batman Gercüş’te Hizbullah’a destek veren Hibizbini aşireti üyelerinin köylerini de ziyaret etmişti.

Hüda Par ve DEM ‘ana dilde’ birleşti… ‘Sizi kutluyorum’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!