Hüda Par’dan ‘Meclis yemini’ çıkışı: Doğru değil, değiştirilmelidir

AKP listelerinden milletvekili seçilen Hüda Par Sözcüsü Serkan Ramanlı, Meclis yeminiyle ilgili "Biz yemin metninin doğru bir metin olduğunu düşünmüyoruz, hiç kimse bir ideoloji üzerine yemin etmemelidir." dedi. Sözlerinin tepki çekmesinin ardından açıklama yapan Ramanlı, sözlerinin cımbızlandığını iddia etti. 

featured

14 Mayıs’ta gerçekleştirilen milletvekili seçimlerinde AKP listelerinden Meclis’e giren Hizbullah’ın yasal partisi Hüda Par milletvekili Serkan Ramanlı, Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bazı sivil toplum örgütü temsilcileriyle buluştu. Ramanlı’nın Meclis yemini ile ilgili sözleri dikkat çekti. Ramanlı, yemin metninin doğru olmadığını ve değiştirilmesi gerektiğini savundu.

Habersiverek.com’un habeirne göre Ramanlı,“O yemin metni doğru bir metin mi? Bana göre değil. Nasıl ki çocuklarımıza yıllarca bir ideoloji üzerine, varlığını armağan etmek üzerinden bir metin okutuldu her sabahın köründe. Nasıl ki yanlıştı, nasıl ki o yanlıştan dönüldü. Biz parti programımıza da yazdık yemin metni değiştirilmelidir. Biz o yemin metninin doğru bir metin olduğunu düşünmüyoruz.” dedi.

Ramanlı, “Hiç kimse bir ideoloji üzerine yemin etmemelidir. Ben CHP’li değilim. CHP’nin altı oku üzerine ben niye yemin ediyorum. Biz diyoruz ki bütün ideolojilerden insanlar sıyrılsın.” ifadelerini kullandı.

RAMANLI’DAN YENİ AÇIKLAMA

Sözlerinin tepki çekmesinin ardından yeni bir açıklama yapan Ramanlı, sözlerinin cımbızlandığını öne sürdü. Ramanlı, “Milletvekili yemini konusunda hiçbir tereddüt yok. Herkes kurallara uymak zorunda. Biz de uyacağız. Kimse boşuna algı peşinde koşmasın. Buradan kimseye ekmek çıkmaz” ifadelerini kullandı.

HÜDA PAR’LI DEMİR: SİYASETİN MERKEZİNDE MECLİS’TE YERİMİZİ ALIRIZ

Gaziantep’te AKP listesinden milletvekili seçilen Hüda Par’lı Şehzade Demir de Mardin Öğretmenevi’nde yaptığı konuşmada Meclis yeminine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Batının bütün stratejisi, CHP ve yerel kripto unsurla ile birlikte Türkiye’nin yeni yüzyılına hükmetmek. Böyle bir planları vardı ancak Hüda Par buna çomak soktu, bunu bozdu. Hüda Par’ın değişmeyen, taviz vermeyen stratejisi ve anlayışıyla siyasetin merkezinde olmasının, onların stratejilerine ne kadar büyük zarar verdiğini gördükleri için, kasıtlı olarak Erdoğan’dan ziyade Hüda Par’ı hedefe koydular.” iddiasında bulunan Demir, şöyle konuştu:

“HÜDA PAR’ın duruşuyla ne kadar büyük mağlubiyet aldıklarını ortaya koyuyor. Bütün manipülasyonları bundan dolayıdır. Kasıtlı kriz çıkarmaya ve kaos üretmeye çalışıyorlar. Bu yemin meselesi de bundan dolayıdır. 28 Mayıs ikinci tur seçimi öncesi hükümetin düşmesini ve kaos çıkmasını istiyorlardı. Çünkü malum bütün bakanlar milletvekili seçildi. Eğer bakanlar Meclis’te yemin etselerdi, filli olarak vekil olmuş olurlardı ve bakanlık düşerdi. Bundan nemalanmaya çalıştılar fakat tutmadı. Bizim yemin ile alakalı hiçbir sorunumuz veya farklı düşüncemiz yok. Herkes gibi gider yeminimizi eder ve siyasetin merkezinde Meclis’te yer alırız.”

Şehzade Demir (Ortada)

Milletvekillerinin göreve başlamadan önce TBMM’de okuduğu yemin metni şu şekilde:

Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim.

Hüda Par’dan ‘Meclis yemini’ çıkışı: Doğru değil, değiştirilmelidir

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!