Hükümet, memur ve memur emeklisine zam teklifini açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memur ve memur emeklileri için 2024-2025 için zam teklifini açıkladı. 2024 ilk 6 ay için yüzde 14, ikinci 6 ay için yüzde 9. 2025 ilk 6 ay yüzde 6, ikinci 6 ay yüzde 5.

featured

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 7. Dönem Toplu Sözleşmesi görüşmeleri öncesi hükümetin zam teklifini açıkladı.

Işıkhan, “Kamu işveren heyeti olarak 2024 yılı ilk 6 ay için yüzde 14, ikinci 6 ay için yüzde 9; 2025 yılı ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5 olarak teklifimizi açıklıyorum” dedi.

Işıkhan şöyle devam etti:

“Böylece 2024 Ocak ayında enflasyon tahminlerini dikkate aldığımızda kamu personelimize yüzde 42’yi bulan bir artış öngörülmüştür. 2024’ün ikinci 6 aylık dönem zammı ile birlikte kümülatif artış yüzde 54’ün üzerinde olacaktır. Temennimiz odur ki bugün verdiğimiz toplu sözleşmeyi paydaşlarla uzlaşı içerisinde imzalarız. Kamu işveren heyeti olarak 11 hizmet kolu ve geneliyle 21 Ağustos’a kadar müzakerelerimizi yaparak görüşmelerimizi uzlaşı ile nihayete erdirme niyetindeyiz.”

Vedat Işıkhan

MEMNUR SENDİKALARINDAN TEPKİ

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bakanlık önünde yaptığı açıklamada, “Gelen teklifi olumlamamız mümkün değil. Merkez Bankası’nın 2024 için enflasyon hedefini yüzde 33’e güncellediği bir yerde, bize gelen teklik yüzde 23. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bu açıdan kamu işveren heyetine tavsiyemiz; vakit kaybetmeden teklifi revize etmeleri ve yeni bir teklifle gelerek, takvimin sonunda mutabakatı mümkün kılacak zemine taşımak için olağanüstü gayret göstermesidir. Çünkü bu rakamlar, beklentinin okunamadığı anlamına gelir. Önümüzde süreç var; onun için bu teklifin bin an önce revize edilmesi gerekir” dedi.

Ali Yalçın

Yalçın, toplantıda refah payından bahsedilmediğini söyleyerek, “Özellikle 2024 için 3’er aylık teklifler sunduk. Enflasyonist ortamda kamu görevlilerinin alım gücünün kaybolmaması için bunun son derece önemli olduğunun altını çizdik. 2024 yılı için hükümetin enflasyonla mücadeledeki kararlılığına inancımızı ifade ederek, bu anlamda 6’şar aylık teklif sunmuştuk; ama ikisinde de teklif 6’şar aylık geldi. Bunun yeninden gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

‘BİZİM BEKLENTİMİZ UZLAŞININ ÇIKMASIDIR’

Kiralara ilişkin kamu görevlilerinin ciddi şekilde zorlandığını söyleyen Yalçın, “Masaya, kiralarla ilgili de teklifin gelmesini bekliyorduk. Memur emeklilerinin de bu rakamlarla ayakta durma şansı kalmadığını, 8 bin 77 liralık seyyanen iyileştirmenin emeklilere yansımaması dolayısıyla emekli maaşlarındaki düşüklüğün oluşturduğu sıkıntıyı ifade etmiştik. Buna ilişkin teklif sunulmasını bekliyorduk. Bunları çalışmak için yeterli zaman vardı. Yine bayram ikramiyesinden diğer sosyal haklara ilişkin cümle kurulabilirdi; ama henüz kurulmadı. 3600 ek göstergenin birinci dereceye yükselmiş tüm kamu görevlilerine verilmesi konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın seçim öncesi kurduğu cümle; burada takvim olarak ifade edilebilirdi ama henüz bir cümle gelmedi. Bizim beklentimiz; uzlaşının çıkmasıdır. Bu anlamda hakem kurulu için cümle kurmayı erken buluyoruz. İlk teklif geldi ve bu teklifin beklenmedik bir teklif olduğunu ifade ediyoruz. Önümüzde müzakere için yeterli zaman dilimi var. Bir an önce teklifi revize ederek hakeme gitmeyecek şekilde bir toplu sözleşme süreci yürütmek kamu işvereninin elinde” dedi.

Önder Kahveci

‘BU RAKAMLARI MÜZAKERE EDİLEBİLİR DAHİ BULMUYORUZ’

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ise “Bu teklif, kamu çalışanlarının ve emeklilerin taleplerini karşılayacak bir teklif değil. Kamu işvereninin, bu rakamları çok üst düzeyde revize ederek, yeniden müzakere edilebilir bir şekilde gelmesi lazım. Son yıllarda kira artışlarında ciddi manada yükselme görüyoruz. Özellikle büyük şehirlerde kamu çalışanları ciddi sıkıntı yaşıyor. Kamu-Sen olarak 7 bin 850 lira kira yardımı talep etmiştik. Kira yardımı ile ilgili de herhangi bir gelişme sağlanmadı. Refah payı uygulamasının kalıcı olmasını talep etmiştik; ama bununla ilgili de bir gelişme olmadı. Şunu açık ve net bir şekilde söyleyeyim ki; enflasyon kadar artış, kamu çalışanlarına sıfır zam demektir. Refah ücreti olmadan alım gücünü artırmamız mümkün değil. Önümüzde süreç var; bu müzakereleri sürdürebiliriz. Bu şekilde giderse, bu rakamları müzakere edilebilir dahi bulmuyoruz” diye konuştu.

Kablan Yeşil

‘İŞ BIRAKIYORUZ’

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, hükümetin zam teklifiyle ilgili, “Bu masadan bugün milyonlarca kamu emekçisi ve emeklisi için koskoca bir hiç çıktığını belirtmek isteriz.” ifadesini kullandı.

Yeşil, Merkez Bankasının 2024 yılı enflasyon tahmininin altında olan söz konusu teklifi kabul etmelerinin asla mümkün olmadığını söyledi.

Memur maaşları ve memur emeklisi aylıklarına 6 aylık artışlar yerine 3’er aylık artışlar yapılması gerektiğini savunan Yeşil, “Bu masadan bugün milyonlarca kamu emekçisi ve emeklisi için koskoca bir hiç çıktığını belirtmek isteriz. Mevcut haliyle sosyal haklarımıza dair tek bir cümlenin edilmediği bir masa bizler için yok hükmündedir.” diye konuştu.

Yeşil, kira yardımının yapılmadığı bir toplu sözleşmeyi kamu emekçileri ve emeklilerinin kabul etmeyeceğini belirterek, “KESK olarak taleplerimizin karşılanmaması halinde ikinci teklifin sunulacağı 17 Ağustos’a kadar üretimden gelen gücümüzü kullanarak 16 Ağustos’ta 1 günlük iş bırakıyoruz.” dedi.

Hükümet, memur ve memur emeklisine zam teklifini açıkladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Hepsi ayak aslında anlaştılar ortaoyunu sergiliyorlar hükümet birazcık revize edecek yine kabul etmeyecekler sonra obdusmana gidecek ve herkes razı olcak

  2. Yuh artık

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!