Hulki Cevizoğlu’ndan Aysun Kayacı modeli… ‘Oy verme sertifikası’ önerdi

Nietzsche'nin, eğitilmemiş bir toplumda yapılan oylamalar ile ilgili ağır sözleri olduğunu belirten Hulki Cevizoğlu, “oy verme sertifikası” dağıtılmasını teklif etti.

featured

CNN Türk’te yayınlanan, Hande Fırat’ın hazırlayıp sunduğu Gece Görüşü programının yorumcularından Hulki Cevizoğlu oy kullanacak herkese temel bir eğitim verilmesi ve bu eğitimin sonunda “oy verme sertifikası” dağıtılmasını teklif etti. Cevizoğlu, “Nietzsche’nin sözleri var eğitilmemiş bir toplumda yapılan oylamalarla ilgili. Girip baksınlar. Ben söylemeyeyim, ağır sözler” dedi.

Cevizoğlu şöyle konuştu:

“Üniversitelerde ve belediyelerde çeşitli sürekli eğitim merkezleri var. Çeşitli konularda dersler veriyorlar. 15 gün olur ya da 30 gün olur serbest zamanlı herkese uygun şekilde programlar olabilir. Biz insanlara burada ne bazı temel kavramları mesela; Devlet, hükümet, adalet nedir gibi soruların anlatılacağı bir yer olmalı. Demokrasi tam olarak böyle bir şey. Nietzsche’nin sözleri var , eğitilmemiş bir toplamda yapılan oylamalar ile ilgili. Ağır sözleri var, ben şimdi burada söylememeyim girip baksınlar.”

Program katılımcılarından gazeteci Zafer Şahin, Cevizoğlu’nun bu düşüncelerine tepki göstererek, “Hulki Bey yanlış anlamasın ama demokrasi böyle bir şey değil. Aysun Kayacı’ya inat dağdaki çobanla benim oyum bir” diyerek tepki gösterdi.

AYSUN KAYACI NE DEMİŞTİ?

Eski model Aysun Kayacı, yıllar önce kullandığı “Benim oyumla çobanın oyu bir mi?” sözleriyle gündem olmuştu. Kayacı o sözleriyle ilgili geçen yıl verdiği bir röportajda, “Yeter artık, düşsünler yakamdan. O sözü söylediğimde 20 yaşındaydım. Programda çevre politikaları konuşurken söylemiştim. Söylediğim anda da pişman oldum” demişti.

NIETZSCHE’NİN SÖZÜ

Cevizoğlu’nun işaret ettiği Nietzsche’nin sözleri şöyle:

“Cahil bir toplum, özgür bırakılıp kendine seçim hakkı verilse dahi, hiçbir zaman özgür bir seçim yapamaz. sadece seçim yaptığını zanneder. cahil toplumla seçim yapmak, okuma yazma bilmeyen adama hangi kitabı okuyacağını sormak kadar ahmaklıktır! böyle bir seçimle iktidara gelenler, düzenledikleri tiyatro ile halkın egemenliğini çalan zalim ve madrabaz hainlerdir!”

Hulki Cevizoğlu’ndan Aysun Kayacı modeli… ‘Oy verme sertifikası’ önerdi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 8 ay önce

  Aysun Kayacı da, Cevizoğlu da yerden göğe kadar haklı. Ne kadar haklı olduklarını yirmi yıldır yaşayarak görüyoruz. Ancak elbette Cevizoğlu’nun önerdiği modelin uygulanması mümkün değil. Bunun yerine demokrasilerde, yöneticilerin rejimin sınırlarını zorlamalarını engelleyecek mekanizmalar aslında bal gibi var. Bu mekanizmaları çalıştıracak olanlar görevlerini yapsalardı bunları yaşamazdık.

 2. 8 ay önce

  Demokrasi diye diye toplumu dinamitlediniz. Cahil toplumlarda teknokrat bir devlet demokratik bir devletten çok işlevsel olur. Modern demokrasi batı Avrupa’da ortaya çıkan ve bizim gibi doğu toplumlarına uygun olmayan bir yönetim biçimidir.

 3. 8 ay önce

  Bence seçme ve seçilme ehliyete bağlanmalı. Evet demokrasiye uygun değil ama demokrasi bence iyi değil. Meritokrasi daha iyi. Kısaca her oy alan başkan olamaz.

 4. 8 ay önce

  Zafer Şahin “dağdaki çobanla benim oyum bir”
  Görüyoruz oylarınızın bir olduğunu, açıklamanıza gerek yok..

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!