Hulki Cevizoğlu’nun ‘Ecevit’ iddiası TRT arşiviyle çürütüldü

Gazeteci Devrim Gürkan, 17 Ağustos 1999 depreminin meydana geldiği dönemin başbakanı Bülent Ecevit'in bölgeye gidemediğini öne süren Hulki Cevizoğlu'na yanıt verdi. Ecevit'le Sakarya Valiliği önünde yaptığı röportajın görüntülerini paylaşan Gürkan, "Yalancısınız, iftiracısınız ve belli ki ahlaki melekeleriniz eksik" dedi.

featured

Beyaz TV’de yayınlanan Gündem Özel programına katılan gazeteci Hulki Cevizoğlu, 17 Ağustos 1999’da yaşanan deprem felaketiyle ilgili “99 depreminde Başbakan Bülent Ecevit olay yerine gidememişti. Devlet bir hafta boyunca olay yerinden haber alıp bildirememişti” iddiasında bulundu. Cevizoğlu, “Biz de o zaman bilgiye susamıştık: ‘Bu 99’daki depremin büyüklüğü ne kadar? Kaç kişi vefat etti? İnşallah herkes kurtulmuştur. Ne kadar bina yıkıldı? Yardımlar nasıl gidecek?’ Haber bekliyoruz. Yaklaşık 1 hafta boyunca Türkiye sağırlaştı, haber alamadı. Devlet oraya gidemedi” demişti.

Cevizoğlu’nun iddiasına deprem günü, deprem bölgesinde Başbakan Bülent Ecevit ile röportaj yapan gazeteci Devrim Gürkan yanıt verdi. Gürkan, sosyal medya hesabından yaptığı röportajı paylaşarak “Hulki Cevizoğlu ’99 Depreminde Ecevit bölgeye gidemedi, devlet 1 hafta bölgeden haber alamadı’ buyurmuş. Görüntüde Rahmetli Ecevit’le röportajı yapan muhabir benim. Sakarya’da, Valilik önündeki koordinasyon merkezi önünde, deprem günü yapıldı bu röportaj.” dedi.

Gürkan, paylaşımında şu ifadelerini kullandı:

“Rahmetli Ecevit her zamanki gibi samimiydi, gerçekleri söyledi. Hızla yaraları sarmak dışında bir amacı yoktu. Hatta koordinasyon merkezlerinden acil ihtiyaç listelerini gün boyunca yayınlamamız ricasını da yapan ve o listelerin Ankara’dan takibi emrini veren de O’dur.

Depremin ilk bir-iki gününde bölgede izlediğim – röportaj yaptığım bazı Bakanlar; Sabahattin Çakmakoğlu, Mustafa Yılmaz, Fikret Ünlü, Yüksel Yalova, Cumhur Ersümer, Metin Bostancıoğlu. TRT arşivlerinde bunlar duruyor. Koordinasyon merkezinde bilgi aldılar, bölgeyi incelediler.

‘ASKER DE İTFAİYELER DE AMBULANSLAR DA ORADAYDI’

Devlet yokmuş. TRT olarak saat 8.00 sıralarında canlı yayındaydık. Ben Ankara’dan bölgeye saat 6.00 gibi geldim. Montaj zamanı olmadığı için kesintisiz ham çekim yaptık. 15 dakikalık o ilk kaset ilk gün çok kez yayınlandı. Asker de oradaydı, itfaiyeler de, ambulanslar da.

‘HER ŞEY ÇATIR ÇATIR SORULURDU’

Ecevit’e yakın olduğunuzu iddia etmişsiniz. Rahmetli Ecevit tüm basın mensuplarına son derece saygılı yaklaşırdı. Majestelerinin gazetecisi diye bir kavram yoktu. Ve her şey, TRT de dahil, çatır çatır sorulurdu. Ne kabuğumuz sizinki gibi inceydi, ne içindeki ceviz kurtlanmış

Hulki Cevizoğlu. Yalancısınız, iftiracısınız ve belli ki ahlaki melekeleriniz eksik. En sevdiğin sözle bu dizini bitireyim. ‘İnsanların ekmek kadar onura da ihtiyacı’ vardır.”

Hulki Cevizoğlu’nun ‘Ecevit’ iddiası TRT arşiviyle çürütüldü

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

10 Yorum

 1. 3 ay önce

  Bu adamın kasedi- bir şeyi vardır diyorum, yoksa bu kadar alçalmazdı heralde

  • 3 ay önce

   Kanal İstanbul felaketini de yaglamisligi vardır. Katılıyorum, var birsey.

 2. 3 ay önce

  Çevizbey

 3. 3 ay önce

  Hulki Emperyalizme hizmet eden bir HALİK konumuna girmiştir. Bu adam ECEVİT’in danışmanlığn yapmış birisi nasıl olurda bunları söyler. Yuh olsun.

 4. 3 ay önce

  Teşekkürler Devrim Gürkan.

 5. 3 ay önce

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ ni halkıyla birlikte kuran Atatürk, İsmet İnönü ve diğer silah arkadaşlarından sonra bugüne kadar halkının refahını düşünen tek lider Ecevit’ tir. 11 Ağustos 1969′ da “Toprak işleyenin, su kullananın” sloganı onun düşüncelerini açıkça ifade eder.
  Ne yazık ki, insana değer veren projelerini gerçekleştirmesi, başta TÜSİAD ve bazı politikacıların, hatta partisinin üyelerinin, Hulki Bey gibilerin olumsuz işbirliği ile engellenmiştir. Bu yüzden her konuda yaşanan felaketlerden, hepsi kat kat sorumludur. diye düşünüyorum.

  • 3 ay önce

   Ismet Inonu ve silah arkadaşları mi ? HHK’nin “Ataturkun Katilleri” kitabini okuyun lütfen.

  • 3 ay önce

   Maalesef bilerek veya bilmeyerek siyasal islamı devletin içine sokan merhum Ecevittir. Buna başta fetö olmak üzere çoğu tarikatlar da dahildir. Büyük ihtimalle Cevizoğlu da o projenin parçası olabilir. İran dinci ihtilali öncesi de İran’da 90lı yıllarda Türkiye’de olduğu gibi tabuların konuşulmaya başlanmasını İran halkı demokrasi geliyor diye algılamış ve Şah gitsin de ne olursa olsun demiştir. O sırada İran zenginlerinin Abd bankalarında bulunan 500 milyar doların üstündeki paraları İslam rejimi gelmesi ile birlikte harcanmaya başlanmış ve Abd’de konut fiyatları büyük artışlar göstermiş

 6. 3 ay önce

  hulkı bey nedendır bılınmez. ecevıt ve baykal dusmanlıgı had safhada.(ınonuyu de dahıl edelım.)
  (hadı baykalı anlarız. tum medya nedense hıc sevmez. kuyruk acıları cok herhalde)

 7. 3 ay önce

  Milliyet gazetesi dijital arşivlerine program codec sorunu bedeniyle en az 5 yıldır girilemiyor! Sebebi belli , halkın hafızasını silmek , doğru tarihi habere , bilgiye ulaşmasını engellemek …

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!