Hürriyet muhabirinin eşi FETÖ’den tutuklandı

FETÖ'nün izdivaç yapılanmasına yönelik soruşturmada, "ByLock" içeriklerinde kişisel bilgileri geçtiği tespiti üzerine gözaltına alınan 12 şüpheliden aralarında Hürriyet muhabiri Fırat Alkaç'ın eşi Fatma Alkaç'ın da olduğu 3 kişi tutuklandı.

featured

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında 19 Nisan’da, aralarında Hürriyet gazetesi muhabiri Fırat Alkaç’ın eşi, İstanbul Andolu Adliyesi’nde katip olarak görev yapan Fatma Alkaç’ın da bulunduğu 12 şüpheli gözaltına alındı.

Şüphelilerden 7’si emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakılırken 5’i İstanbul Adalet Sarayı’na götürüldü.

Soruşturma savcılığına çıkarılan 5 şüpheliden 3’ü “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklanmaları istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, aralarında  Fatma Alkaç’ın da bulunduğu üç şüpheli hakkında tutuklama kararı verdi.

BYLOCK VE ANKESÖR İDDİASI

Öte yandan, FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan Fatma Alkaç’ın Hürriyet muhabiri Fırat Alkaç ile örgüt aracılığıyla tanıştırılıp evlendirildiği öne sürüldü.

Odatv’den Masum Gök’ün haberine göre, örgütün izdivaç sorumlusu eski öğretmen Halil İbrahim Ercan ile FETÖ mensubu Esra Özdemir arasında geçen Bylock yazışmalarında Fatma Alkaç’ın isminin eş arananlar arasında geçtiği ve Fırat Alkaç ile de örgüt aracılığıyla tanıştırılıp evlendirildiği, Bank Asya’da hesabının olduğu, FETÖ’nün gizli haberleşme yöntemi olarak kullandığı ardışık aramalara takıldığı iddia edildi.

Hakkındaki tüm suçlamaları reddeden Fatma Alkaç’ın emniyet sorgusunda özetle şunları söylediği belirtidi:

*10 ayrı telefon hattı kullandığı ortaya çıktı. Fatma Alkaç, bu telefon hatlarının kendisine ait olmadığını öne sürdü.

*FETÖ’nün bankası Bank Asya’da hesabı olduğu tespit edildi. Önce Bank Asya’da hiç bir zaman hesabının bulunmadığını öne sürdü. Para trafiği ortaya koyulduğunda ise kısa süre çalıştığı iş yerinden yatırılmış para olabileceğini söyledi.

* FETÖ mensuplarının Bylock üzerinden yaptıkları konuşmalar, kendisinin doğum yeri doğum tarihi hatta boy ve kilosuna ait bilgiler veriliyor, evlenmek istediği kişide aradığı özellikler tarif ediliyordu. Tüm bunlar sorgusu sırasında önüne koyuldu. Fatma Alkaç tüm iddiaları red etti.

*FETÖ mahrem imamlarının özellikle askerler ve yargı mensupları ile ankesörlü hat görüşmesi Fatma Alkaç’da da çıktı. 2013 yılına ait onlarca ankesör konuşması önüne koyuldu. Sorgusunda bu görüşmelerin kendisine ait olmadığını öne sürdü. Red etti.

Haberde, FETÖ mensubu Esra Özdemir ve örgütün izdivaç sorumlusu eski öğretmen Halil İbrahim Ercan arasında yapılan Bylock yazışmalarının tarihi ile Fatma Alkaç ve Fırat Alkaç’ın görüşmeye başladığı tarihin bire bir örtüşmesine dikkat çekildi.

Fırat Alkaç, meslek hayatına Taraf gazetesinde başlamış, 17-25 Aralık sürecinden kısa bir süre önce Hürriyet gazetesine geçmişti. Alkaç’ın haberleri bir süredir Hürriyet gazetesinde imzasız olarak yer alıyordu.

14 KİŞİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI VERİLMİŞTİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ’nün izdivaç yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock içeriklerinde adlarının ve kişisel bilgilerinin geçtiği tespit edilen 14 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Başsavcılığın talimatıyla Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından 19 Nisan’da İstanbul merkezli 5 ilde operasyon düzenlenmişti.

Toplam 18 adreste yapılan operasyonlarda 12 şüpheli yakalanırken 2 şüphelinin yurt dışında olduğu tespit edilmişti.

Hürriyet muhabirinin eşi FETÖ’den tutuklandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!