Hürriyet’te işe iade davası başladı… ‘Medya patronları saygı duymayı öğrenecek’

featured

Hürriyet gazetesinden yaklaşık dört ay önce evlerine gönderilen tebligatla işten atılan gazetecilerin işe iade davaları başladı. Dava öncesinde açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Sendikası, ‘Demirören de dâhil olmak üzere medya patronları gazetecilerin sendika hakkına saygı duymayı öğrenecek’ denildi.

Hürriyet gazetesinden evlerine gönderilen tebligatla işten çıkarılan 45 gazeteciden 23’ünün işe iade davası bugün Bakırköy Adliyesi’nde görülmeye başlandı.

Duruşma öncesi TGS tarafından açıklama yapıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

“Hürriyet gazetesinde daha iyi koşullarda çalışmak, kalemini özgürce kullanabilmek isteyen ve Anayasamızın her yurttaşa tanıdığını sendikalı olma hakkını kullanan 45 arkadaşımız yaklaşık dört ay önce işten atıldı. İşten atıldıklarını -ne acıdır ki- evlerine yapılan tebligatla öğrendiler. Sendikalı olma haklarına saygı gösterilmediği gibi yıllarca verdikleri emeğin karşılığı da ödenmedi. Anayasanın kendilerine verdiği “sendika üyesi olma” hakkını kullanmanın bedeli ödetilmek istendi.

‘HÜRRİYET’TEKİ KIYIMA SEYİRCİ KALANLAR…’

Elbette bu zor günleri dayanışma ile geçirdik. Ancak patronların Anayasamızı çiğnemesine, Anayasamızın üzerinde tepinmesine seyirci kalan Hükümet bizi daha çok öfkelendirdi.

Hürriyet’te bu kıyım yaşanırken izleyenler, Demirören’in Sendika’nın yetkisini gasp etmek için hayali çalışan transfer etmesine seyirci kalan Bakanlık; Türkiye’de örgütlenme özgürlüğü olduğunu, sendikal haklara saygı gösterildiğini nasıl anlatacak?

‘45 ÜYEMİZİN 550 YILLIK EMEKLERİ ÇALINDI’

Bugün bu adliyede 23 gazetecinin işe iade davası başlayacak. Her şey ortada iken; haksız işten atmalar, sendika hakkına saygı göstermeme durumu milyonlarca insanın gözü önünde yaşanmışken, burada hâkimleri haklılığımıza inandırmaya çalışacağız. Bu mu adalet?

45 üyemiz en temel ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda bırakılırken patronların karşısına neden çıkmadı adalet? 45 üyemizin toplamda 550 yıllık emekleri çalınırken patronların karşısına neden çıkmadı adalet?

‘MEDYA PATRONLARI SAYGI DUYMAYI ÖĞRENECEK’

Geç gelen adalet adelet değildir. Bu süreç daha fazla uzatılmadan tüm çalışanların hakları ödensin, arkadaşlarımız eski işelerine geri dönsün ve işveren sendika hakkına saygı göstersin.

Karamsar değiliz. Bu düzen emin olun böyle gitmeyecek. Demirören de dâhil olmak üzere medya patronları gazetecilerin sendika hakkına saygı duymayı öğrenecek. Emeğimizin karşılığını aldığımız, kalemimizi özgürce kullanabildiğimiz bir medya düzenini hep birlikte kuracağız. Birlikte değiştireceğiz, birlikte başaracağız.”

Hürriyet’te işe iade davası başladı… ‘Medya patronları saygı duymayı öğrenecek’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!