Huzur ve güven, Mardin’i turizm çekim merkezine dönüştürdü

Camileri, medreseleri, kiliseleri, manastırları, çarşıları ve konaklarıyla binlerce yıl geçmişe sahip.

Türkiye’nin kültür ve inanç turizminin önemli merkezlerinden Mardin, terörün bitme noktasına getirilmesiyle turizm çekim merkezi haline geldi. Huzur ve güven ortamının hakim olduğu kente gelen turist sayısında geçen yıla oranla yüzde 25 artış yaşandı. Bayram tatili boyunca otellerde doluluk oranının yüzde 100’e ulaştığı Mardin’e gelen bazı ziyaretçiler ise çevre illerde konaklamak zorunda kaldı.

Camileri, medreseleri, kiliseleri, manastırları, çarşıları ve konaklarıyla binlerce yıl geçmişe sahip

Mardin, turizmde yakaladığı ivmeyi bayram tatilinde de sürdürdü. Geçen yıl günübirlik gelen ziyaretçilerle 3 milyon turiste ev sahipliği yapan tarihi kentteki otel ve konaklama tesisleri bayram boyunca tam doluluk oranıyla çalıştı. Farklı etnik ve dini yapıların binlerce yıldır birlikte yaşadığı ve birçok medeniyetin izlerini bünyesinde barındıran Mardin, son yıllarda sağlan huzur ve güven ortamıyla yerli ve yabancı turistlerin gözdesi oldu. Camileri, medreseleri, kiliseleri, manastırları, çarşıları ve konaklarıyla binlerce yıl geçmişe sahip Mardin, terörün bitme noktasına getirilmesiyle turizm çekim merkezi haline geldi. Dara Antik Kenti, Kasımiye Medresesi, Zinciriye Medresesi, Deyrulzafaran Manastırı gibi tarihi ve kültürel mekanları turistlerin ilgiyle gezdikleri yerlerin başında yer alıyor.

‘MARDİN, TURİZMDE ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR’

Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD) Başkanı Özgür Azad Güngör, geçen yıl 3 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırladıklarını, bu yıl ise geçen yıla oranla yüzde 25 artış yaşandı söyledi. Güngör, “Mardin, turizmde altın çağını yaşıyor. Ziyaretçi sayısında yılın ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artış var. Mardin dillerin ve dinlerin kardeşliğine damga vurmuş bir şehir. Birlikte yaşamın en güzel örneği burada yaşanıyor. Mardin’de otellerde doluluk oranımız çok iyi. Bayram tatili dolayısıyla zaten önceden rezervasyonlarımız dolmuştu. Bayram boyunca tam doluluk oranıyla çalıştık. Bölgemizde huzur ve güvenliğin sağlanması ile adeta çekim merkezi haline geldi. Bayram tatili de eklenince talep daha da yükseldi. Yapılan anketlerde her 10 kişiden 7’si Mardin’e gelmek istiyor. Bütün misafirlerimizi Mardin’de ağırlamaktan mutlu olacağız” dedi.

KASIMİYE MEDRESESİ’Nİ BAYRAM TATİLİNDE GÜNDE 5 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

Misafirlerin ziyaret ettiği yapıların başında gelen tarihi Kasımiye Medresesi görevlisi Hazbi Bulut ise bayram tatilinin başlamasıyla yoğun bir turist hareketliliği yaşadıklarını ve bu hareketliliğin bayram sürecince devam ettiğini söyledi. Son yılların en bereketli bayramını geçirdiklerini anlatan Bulut, “Tatil boyunca günde en az 5 bin yerli ve yabancı turist ağırladık. Çoğu zaman sırayla ziyaretçilerimizi alıyor ve bazen de izdiham bile oluşuyordu. Sabah erken saatlerde başlayan ziyaretler geç saatlere kadar sürüyor. Mardin’e gelen mutlaka 800 yıllık ve içinde kardeş kanının izi olduğuna inanılan Kasımiye Medresesi’ni görmeden de gitmiyor” diye konuştu.