İBB seçimlerine ‘İsrail’ karıştı

Geçen dönem Sisi'nin karıştığı İBB seçimlerine bu yıl da karşılıklı polemiklerle İsrail karıştı. İBB Başkanı İmamoğlu, bugün Gazze'ye yardım tırlarının gönderilmesi töreninde yaptığı konuşmada, AKP'nin İstanbul adayı Murat Kurum'un, İsrail saldırılarına işaret ederek “31 Mart’ta Gazze’deki mazlumlar sevinecek” şeklindeki sözlerine atıfta bulundu. İmamoğlu, “Gazze'ye el uzatmak için İBB'yi kazanmayı bekleyemezsiniz. Önce ticareti durdurarak başlayın” dedi.

featured

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, önceki gün Bakırköy’de katıldığı bir etkinlikte, İsrail’in Gazze’deki katliamına atıfta bulunmuş ve Gazze’ye yapacakları yardımlar için milletin gerçek belediyecilikten yana tavrını koyması gerektiğini belirtmişti. Kurum, “31 Mart’ta Gazze’deki mazlumlar sevinecek, Gazze’de elini bize uzatan kardeşlerimiz sevinecek” ifadelerini kullanmıştı.

Kurum’un İBB seçim kampanyasında sık sık İsrail ve Gazze konusunu gündeme getirmesi tepki çekmişti. Öte yandan bu sözler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki yerel seçimlerde, “Sisi’ye mi oy vereceksiniz yoksa Binali Yıldırım’a mı?” sözlerini hatırlatmıştı.

Kurum sözlerine önceki gün İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu şöyle yanıt vermişti:

“31 Mart’ta Gazze’deki mazlumlar sevinecek. Ben kazanırsam Gazze’ye yardım edeceğim’ dedi. Farkında değil. Hükümeti eleştiriyor. Cumhurbaşkanı’nı eleştiriyor. Koca Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Gazze’ye yardım edemedi, o gelince edecekmiş. Sayın adaya yeni bir davette bulunuyorum. 5 Mart Salı günü, yani iki gün sonra, sabah 11.30’da seni Sultangazi’deki tesislerimize, lojistik sahaya davet ediyorum. Gel orada İstanbulluların yardımlarını hep beraber Gazze’ye yollayalım. Çekinme gel.”

İMAMOĞLU’NDAN KURUM’A: ALLAH SENİ AFFETSİN

İmamoğlu bugün, Kurum’u davet ettiği Gazze Yardım Tırları Uğurlama Programı’nda açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, “Aylardır Filistin’de masumlar inim inim inlerlerken, ticareti durduramayanlar , gemilerini limanlara çekemeyenler kalkıp utanmadan sıkılmadan Gazze edebiyatı yapıp İstanbul seçimine malzeme yapmaya kalkıyorlar” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu şöyle konuştu:

Atatürk’ün mücadelesi tüm mazlum halkların mücadelesiydi. Türkiye, 20. yüzyılın başında dünya mazlumlarının özgürlük mücadelesinin en öndeki hattıydı. Gazze’deki soykırıma lafla hamasetle değil gerçek anlamda samimice karşı çıkma zamanıdır. Biz her zaman masum ve mazlum Filistin halkının yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz.

Çok üzüntü verici bir olay daha yaşadık. Tabi biz alışığız bunlara. Seçim öncesi şirazesi kayan bazı insanlar neye laf edeceğini, neyi neye söyleyeceğini şaşırıyor, karıştırıyorlar. Ben onun için üzülerek ithal ya da acemi aday diyorum ama kalkıp bana Gazze’yi anlatıyor. Kazanırsa Gazze kazanacakmış. Ben buradan tek bir şey söylüyorum, “Allah seni affetsin” diyorum. Bu tarz düşüncelerle başarılı olacaklarına “Allah yardım etsin” diyorum.

MAVİ MARMARA GİBİ, ‘BANA MI SORDUNUZ!’ DERSE…

Türkiye’nin hamaset dolu ama aslında pasif ve korkak dış politikasının sözcülüğünü yapmış oluyor. Bir yandan da hükümete “sen bir şey yapmadın” demek istiyor. O gelince İstanbul’a Gazze ile ilgili süreçleri çözeceğini iddia ediyor. Farkında olmadan sayın Cumhurbaşkanı’nı Filistin konusunda eleştiriyor aslında.

Yarın onu atayan irade, “Gazze derken bana mı sordun” diye kızarsa eğer ne yapacak diye düşünmeden edemiyorum. Daha öncede Mavi Marmara konusunda da çıkıp “Mavi Marmara’yı bana mı sordunuz” diye çıkıp fırça atmıştı.

‘AK PARTİ’YE GÖNÜL VERMİŞ KARDEŞLERİME SESLENİYORUM…’

Gazze’den bahsederken de bunu der mi vallahi der bunu da açık net ifade edeyim. Buradan AK Parti’ye gönül vermiş bütün kardeşlerime kalbimin derinliklerinden kopan şu sözleri söylemek istiyorum;

Sevgili hemşerilerim… AK Parti’ye oy vermiş olabilirsiniz. Artık yeter. Bu tutarsız, sadece sizlerin inanç dünyanız üzerinden siyaset kurgulayan iktidara 31 Mart’ta en büyük cevabı sizler verin.

Sizler bunu düşünmek zorundasınız. Seçimmiş, siyasetmiş, kazanmakmış, kaybetmekmiş. İnanın hepsinin çaresi var. Daha önce söyledim, yine tekrar ediyorum; Bin defa kaybederim ama bir kez bile ayrımcılık yapmam, insanı ayırmam, hor görmem.

Bugün buradan bir şey daha ekliyorum; İnanın bana bin defa kaybedeceğimi bilsem bile bir kez dahi inancımızı, merhametimizi ve yüce dinimizi ve diyanetimizi bir kez bile manipüle etmedim, etmeyeceğim bu kadar net.

‘ÖNCE İSRAİL’LE TİCARETİ DURDURUN’

Aylardır Filistin’de masumlar inim inim inlerlerken, ticareti durduramayanlar , gemilerini limanlara çekemeyenler kalkıp utanmadan sıkılmadan Gazze edebiyatı yapıp İstanbul seçimine malzeme yapmaya kalkıyorlar. Biraz samimi olsaydınız Güney Afrika hükümetinin gösterdiği dirayeti gösterirdiniz. Gazze’ye el uzatmak için İBB’yi kazanmayı beklemezsiniz, bekleyemezsiniz. Böyle bir haddiniz yok. İşinizi yapın, görevinizi yapın. Bizde sizleri takdir edelim. İşe önce ticareti durdurarak başlayın.”

İBB seçimlerine ‘İsrail’ karıştı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!