İBB’de Murat Ongun’u görevden aldıran telefon

featured

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yankı uyandıran Karadeniz turu, tartışmaları da beraberinde getirdi.

Gezi sırasında çekilip daha sonra yayınlanan bir fotoğrafta, İmamoğlu’nun gazeteciler Nagehan Alçı, Ertuğrul Özkök gibi isimlerle poz vermesinin ardından başlayan tartışmada son nokta bugün konuldu.

Gezideki görüntü ve daha sonra yaşanan tartışmada yapılan açıklamaların faturası bir anlamda İBB Sözcüsü Murat Ongun’a kesildi.

Ongun’un yürüttüğü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Sözcülüğü makamı lağvedildi.

ONGUN’DAN TEPKİ ÇEKEN AÇIKLAMA

Aslında durumun bu noktaya gelmesine bir ölçüde yapılan açıklamalar neden oldu.

Ramazan Bayramı’nda İmamoğlu’nun yaptığı Karadeniz gezisinde yayınlanan fotoğrafla ilgili ilk açıklamayı eski İBB Sözcüsü Murat Ongun, gazeteci İsmail Küçükkaya aracılığıyla yaptı.

Küçükkaya, Ongun’un, “Biz o tartışmaları önemsemiyoruz. Topu topu 200-300 kişinin kendi aralarındaki yorumlarıdır. Nagehan Alçı o bölgede çok seviliyor. Biz fotoğrafın bütününe bakıyoruz” dediğini aktardı ve fotoğrafla başlayan tartışma alevlendi.

İmamoğlu, o fotoğrafla başlayan tartışmaya ilişkin “Vız gelir, tırıs gider” dedi. Ancak daha sonra bu ifadesi nedeniyle özür diledi.

Sosyal medyada gösterilen tepkiler, aradan geçen zamanda azalmış olsa da Ongun’un sessizliği dikkat çekiciydi. Öncesinde her olaya ilişkin Twitter hesabında açıklama yapan Ongun, İBB Başkanı İmamoğlu’nun bir anlamda konuşma yasağı koyması nedeniyle adeta sessizliğe büründü.

4 Mayıs’tan bu yana tek bir tweet dahi atmayan Ongun gelinen süreçten görevinden alındı.

KILIÇDAROĞLU’NDAN ‘GÖREVDEN AL’ TALİMATI

Independent Türkçe’de yer alan habere göre İmamoğlu ile Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu yaklaşık 1 saatlik bir telefon görüşmesi yaptı.

Tartışma yaratan ve İBB’nin kasasından düzenlendiği belirtilen turdan sonra, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) kaynaklarından edinilen bilgiye göre,

Görüşmeden sonra hem İmamoğlu hem de Ongun, tartışmalı geziyle ilgili sessizliğe büründü.

Bu görüşmede, Kılıçdaroğlu’nun İmamoğlu’na “Murat Ongun’u görevden al” talimatı verdiği iddia edildi.

TALİMAT YENİ DEĞİL

Öte yandan bu talimatın ilk kez verilmediği de kulislere yansıyan bilgiler arasında. 2021 yılının sonunda CHP Genel Merkezi, hem Ongun’un hem de İmamoğlu’nun seçim kampanyasında öne çıkan bir başka ismin görevinin sonlandırılmasını istediği ancak bu isteğin karşılıksız kaldığı belirtiliyor.

BASIN SÖZCÜLÜĞÜNÜN KALDIRILMASI ARA FORMÜL

Karadeniz turundan sonra gelinen noktada ise, Ongun’un yürüttüğü Basın Sözcülüğü makamı, İmamoğlu tarafından kaldırıldı. Basın sözcülüğünün kapatılması, aslında Kılıçdaroğlu’nun “Görevden al” talimatının eksiksiz uygulanması anlamına gelmiyor. Ongun, Medya A.Ş. ve danışmanlık ve diğer şirketlerdeki görevlerini sürdürecek.

Ancak basın sözcülüğü görevinden alınması, Kılıçdaroğlu’nun talimatına karşı bir ara formül olarak geliştirildiği ifade ediliyor.

MEDYA AŞ. ÇALIŞANLARI TEDİRGİN

Basın sözcülüğü biriminin kapatılmasıyla birlikte, İBB Medya A.Ş. çalışanları da tedirginlik yaşıyor.

150 civarında çalışanı bulunan Medya A.Ş.’de, personel arasında işten çıkarılma korkusu yaşandığı ve belirsizliğin kurum içinde huzursuzluğa yol açtığı belirtiliyor.

‘BASIN SÖZCÜLÜĞÜNÜ KALDIRDIM’

Ongun’un “200 – 300 kişinin kendi aralarındaki yorumlarıdır, önemsemiyoruz”, İmamoğlu’nun “Vız gelir, tırıs gider” dediği tartışmanın, basın sözcülüğü biriminin kapatılmasıyla sonuçlandığı kurum tarafından da doğrulandı.

Bu bizatihi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından da dile getirildi.

İmamoğlu, basın sözcülüğü biriminin kapatıldığını şu ifadelerle duyurdu:

Konuştuğumuz konular arasında çok küçük bir konu. Murat Ongun benim çok değerli bir yol arkadaşımdır. Başka görevleri vardır. Daha önce yine benim kararımla sözcülük makamı kurmayı uygun görmüştüm. Ama şu an gördüğüm ortamda sözcülük makamının birtakım verdiği sonuçlardan, toplumun buna verdiği refleksten ve bazen de ne yazık ki siyasi rakiplerimizin bu alanda bir dezenformasyon oluşturma çabasında dolayı basın sözcülüğü makamını kaldırdım. Murat Bey diğer görevlerine devam ediyor.

HİÇBİR BELEDİYEDE YOK

Bilindiği gibi Türkiye’deki hiçbir belediyede “sözcülük” makamı yok.

İBB’de iki kere gerçekleşen belediye seçiminin ardından rakibine 806 bin fark atan Ekrem İmamoğlu’nun başkan seçilmesi üzerine sözcülük makamı kuruldu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu göreve uzun süredir danışmanlığını yürüten Murat Ongun’un getirildiğini ikinci seçilişinden kısa bir süre sonra açıklamıştı.

Uygulamayı kaldıran İmamoğlu, “önce yoktu, şimdi de kaldırdım” diyerek noktayı koydu.

İBB’de Murat Ongun’u görevden aldıran telefon

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 1 ay önce

    Munafigin mumu yatsiya kadar yanar. Genelde kendi mumlarini kendilerini sondururler. Bkz. Sekil 1A.

  2. 1 ay önce

    Ol derim olur yok ol derim yok olur demiş ruh hastası psikopat.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!