İBB’den çok tartışılacak özelleştirme adımı: İGDAŞ, İSPARK, Halk Ekmek…

İBB, İGDAŞ, İSPARK ve Halk Ekmek dahil birçok şirketi özelleştirmeye hazırlanıyor.

featured

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Finansman Şube Müdürü Neslihan Vural, şehrin doğalgaz dağıtım şirketi İGDAŞ’ın halka arz sürecinin başladığını ve değerinin 10 milyar dolara ulaşabileceğini belirtti.

‘ÖZELLEŞTİRMEDEN YANAYIM’

Bloomberg’e konuşan Vural, İBB’nin İGDAŞ’taki hissesini yüzde 90’lardan yüzde 20’li seviyelere indirmeyi hedeflediklerini söyledi.

“Özelleştirmeden yanayım” diyen Vural, “Belediye, nihayetinde saf belediye işlerine geri dönmeli” şeklinde konuştu.

Uzun zamandır İstanbul’un özelleştirme listesinin başında olan İGDAŞ, 2010’ların başında halka arz edilmeye çalışmış fakat başarısız olmuştu.

Vural, İBB Meclisi’nde çoğunluğun CHP’ye geçtiğine dikkat çekerek, bu durumun aralarında İGDAŞ’ın halka arzı da olmak üzere çeşitli finansman modellerini hayata geçirmeleri için fırsat olduğunu kaydetti.

İBB Meclisi’nin halka arz izninin hala geçerli olduğunu belirten Vural, yatırım bankalarını yetkilendirme aşamasından önce yapılması gereken bazı çalışmalar olduğunu ve bunlar arasında şirket ana sözleşmesinin yeniden düzenlenmesinin de olduğunu ifade etti.

HALK EKMEK, İSPARK VE HAMİDİYE DE MASADA

Vural otopark şirketi İSPARK’ın, su şirketi Hamidiye’nin ve ucuz ekmek üreticisi Halk Ekmek’in de satış için potansiyel varlıklar arasında olduğunu söyledi. Vural, İGDAŞ’ın ardından sıranın İSPARK’a gelebileceğini ancak bunun henüz masada olmadığını söyledi.

İstanbul’un finansman ihtiyacı olan birçok projesi var. Vural, bu projeler arasında ikinci bir atık-enerji tesisi inşa etmek, metro hatlarını iyileştirmek ve mevcut filoyu yüzde 50 oranında artırmak için 10 bin taksi satın almak olduğunu söyledi.

İBB’den çok tartışılacak özelleştirme adımı: İGDAŞ, İSPARK, Halk Ekmek…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

  1. Nereye tutunmaya çalışsan batıyorsun. Bataklık gibi..

  2. 16 Mayıs 2024, 23:02

    Neoliberalden kaç, neoliberale çarp

  3. 16 Mayıs 2024, 13:53

    Halkın ekmeğini suyunu yok edecekler

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!