İbrahim Kalın: Cumhurbaşkanımız çok önemli bir teklifte bulundu

featured

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Cumhurbaşkanımız, Rusya ve Ukrayna liderlerini bir araya getirmek suretiyle bir krizin, belki de muhtemel bir savaşın önlenmesi yönünde çok önemli bir teklifte bulundu.” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen ”Cumhuriyetimizin 100. Yılına Doğru Jeopolitik Sınamalar ve Fırsatlar” konferansına katılan Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘ZİYARET BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR’

Rusya-Ukrayna arasındaki gerginliğe dikkati çeken Kalın, şunları söyledi:

“NATO üyesi bir ülke olarak, Rusya, Çin, Afrika ve Orta Doğu, Körfez ve Latin Amerika ülkeleri ile de iyi ilişkiler içerisinde olmamız gerektiğinin farkındayız. Politikalarımızı da buna göre şekillendiriyoruz. Daha dün Cumhurbaşkanımızın Ukrayna’ya yaptığı ziyaret, bu açıdan da büyük bir önem arz ediyor. Dünyanın üzerinde durduğu Ukrayna krizinin tam ortasında NATO üyesi bir Türkiye olarak, Cumhurbaşkanımızın Ukrayna’ya yaptığı ziyaret, krizin aşılmasında çok önemli bir rol oynadı, oynamaya da devam edecek. Önümüzdeki aylarda Ukrayna meselesi gündemimizde olmaya devam edecek. Belki de önümüzdeki 3-5 ayın değil, 3-5 yılın konusu olarak gündemimizde olmaya devam edecek. Türkiye’nin, Batı ittifakının bir üyesi ve NATO müttefiki olarak Rusya ve Ukrayna ile iyi ilişkiler içerisinde, gerilimin azaltılması yönünde üzerine düşen rolü oynamaya devam edeceğini açıkça beyan ettik. Cumhurbaşkanımız, Rusya ve Ukrayna liderlerini bir araya getirmek suretiyle bir krizin, belki de muhtemel bir savaşın önlenmesi yönünde çok önemli bir teklifte bulundu. Önümüzdeki süreçte bunu yakından takip edeceğiz. Herhangi bir savaşa, askeri müdahaleye mahal vermeden bu krizin aşılması yönünde de üzerimize düşen rolü oynamaya devam edeceğiz.”

‘METAVERSE’ AÇIKLAMASI

Kalın, biyogüvenlik, siber güvenlik ve gıda güvenliği konularının öneminin giderek artacağına işaret ederek, pandemide bu üç alanda da Türkiye’nin iyi bir sınav verdiğini söyledi.
Sanal gerçeklik dünyasına doğru çok hızlı bir şekilde gidildiğini anlatan Kalın, “Metaverse ile yeni dünyalarla yeni fırsat ve tehditler çıkacak. Bu dünyalara kayıtsız kalmamız mümkün değil. Gelecek gözümüzün önünde hızla inşa ediliyor. Bu anlamda geleceğe dinamik bir bakış açısıyla bakmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

İbrahim Kalın: Cumhurbaşkanımız çok önemli bir teklifte bulundu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!