İbrahim Kalın: Finlandiya ve İsveç’e NATO kapısını kapatmadık

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ankara'nın İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya adaylığına kapıyı kapatmadığını söyledi.

featured
service

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine kapıyı kapatmadığını; ancak kuzey ülkeleriyle yapılacak üyelik müzakerelerinde bu ülkelerdeki “terörist aktivitelere” odaklanılmasını istediklerini söyledi.

Britanya merkezli haber ajansı Reuters’a konuşan Kalın, ”Kapıyı kapatmıyoruz. Aslında Türkiye için bir ulusal güvenlik sorunu olan konuyu gündeme getiriyoruz” dedi.

Kalın, PKK’nın Avrupa ülkelerinde para ve üye topladığını; özellikle İsveç’teki varlıklarının yoğun olduğunu ve Stokholm’ün bu durumun farkında olduğunu ifade etti.

‘Büyükelçi’ titri de olan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, ”Yapılması gereken çok açık: PKK kanallarına, aktivitelerine, organizasyonlarına, üyelerine ve diğer türlü varlıklarına izin vermeyi sonlandırmalılar” dedi.

Kalın, İsveç’le bu konuda görüşmeye hazır olduklarını söyledi. Sözcü, ”Eğer Finlandiya ve İsveç halkları kendi güvenliğinden endişeliyse bizim halkımız da kendisinin güvenliğinden endişeli. Ortak bir bakış açısından yaklaşmalıyız” dedi.

Bir ülke NATO üyesi olmak için başvuru yapmaya karar verdiğinde askeri ittifakın resmi davette bulunması için 30 üye ülkenin oy birliği gerekiyor. Oy birliği sağlanır ve resmi davetiye gönderilirse NATO ve başvuruyu yapan ülke arasında üyelik müzakereleri başlıyor.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan cuma namazı çıkışında, “İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyorum. Ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Çünkü daha önce Yunanistan’la ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptılar bizden önceki yönetimler. Ve Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı  NATO’yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. Kaldı ki İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK’sı, DHKP-C’si Hollanda, İsveç’te yuvalanmış durumdalar. Daha da ileri gidiyorum, oraların parlamentolarında da yer alıyorlar. Bizim olumlu bakmamız mümkün değil” ifadelerini kullandı.

thumbnail
İlgili haber

Beyaz Saray: Türkiye’nin konumunu netleştirmeye çalışıyoruz

thumbnail
İlgili haber

Hasan Ünal: NATO’ya girişlerine hiç sorun yokmuş gibi izin verirsek yanlış yaparız

thumbnail
İlgili haber

Cem Gürdeniz’den ‘evet demeyin’ çağrısı… ‘Üç temel kriz var’

İbrahim Kalın: Finlandiya ve İsveç’e NATO kapısını kapatmadık

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

11 Yorum

 1. 2 hafta önce

  standard akp isleri. dekontu faksladilar muhtemelen.

 2. 2 hafta önce

  bu ibraamdan Turklerin tarafinda olacak bir haber duysak şaşırdık zaten

 3. 2 hafta önce

  Sarayın köstebeği…

  Seta kafa seta mermer

 4. 2 hafta önce

  Tehlikeli…

 5. 2 hafta önce

  cia TR sözcüsü konuşmuş yine. Sanki desteklemeyin deyince bırakacaklar desteklemeyi. Biz Iskandinav ülkelerini korumak zorunda değiliz. Rusya ile kapışırlarsa ne olacak? Durduk yere savaşa mı gireceğiz? Veto edilmeli.

 6. 2 hafta önce

  Ne dediysek o.
  1. Bunlar hayır deyince evet olacağını haber eder.
  2. Pkk ve fetoyu desteklemeyi bırakırlarsaymış ok verirmişiz, pkk ve fetoyu ağababanız amerika destekliyor zaten, bunlarınki naz yapmaktan başka hiç bişey değil.

 7. 2 hafta önce

  Bu Kalın’ı Nato genel sekreteri yapın kurtulalım! İsteyen gurur da duyabilir. Bu kadar Sadomazoşist bir aşk görülmemiştir. Herkes görsün.

 8. 2 hafta önce

  yahu bir kere de dik durun, yumuş yumuş…

 9. 2 hafta önce

  Suriye sınırımızdaki PKK’ya Finlandiya ve İsveç mi yolluyor binlerce tır dolusu silah, mühimmat ve askerî desteği? Alayına rest çekin de adam görelim? Mümkün değil. Yeni bir çelik çomak oyunu zannediyorsunuz. ABD bağımlılığınız sizi yükselteceği kadar yükseltti ama artık Türkiye Cumhuriyetini çökertiyor.

 10. Dışişleri bakanımıydı bu…kime sormuş da özellikle İsveç’ e kapıları kapamamış..
  Yunanistan’ ı Nato’ ya alan Evren olduğu halde, “bizden öncekiler” deyip, tamamını aynı kefeye koy bakalım..kıvırma başladı, şaşırmadım.
  Özellikle, 2. Yunanistan olan İsveç’ i Nato’ ya alma izni verirseniz, yapacağınız kıvırtma söylemleri şimdiden kulağımda çınlıyor…

 11. 2 hafta önce

  İlke yok, prensip yok, buna amiyane tabirle “kemiksiz” deniyor. İktidarı kaybetme korkusu paniğe dönüşmüş ise her şey beklenir.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!