İbrahim Kalın ve Ömer Çelik’ten Paris’te çıkan olaylarla ilgili açıklama

Fransa'nın Başkenti Paris'te dün üç kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırı sonrasında PKK yandaşları ayaklandı. Polisle çatışma yaşandı, çevredeki dükkanlar zarar gördü, caddelerde barikatlar kuruldu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yaşananlara ilişkin yaptığı açıklamada PKK'lı teröristlerin Paris sokaklarını ateşe verdiğini belirtip Fransa'ya "Hala sessiz kalacak mısınız?" diye tepki gösterdi. AKP Sözcüsü Çelik ise, "Terör örgütlerini besleyenler terörle yüz yüze geldi" ifadelerini kullandı. 

featured

Paris’in 10. bölgesinde bulunan Ahmet Kaya Kültür Merkezi’nin yakınlarında 69 yaşındaki bir erkek saldırgan dün çevredekilere silahla ateş açmış, biri kadın ikisi erkek olmak üzere üç kişi yaşamını yitirirken 3 kişi de yaralanmıştı. Polis olay yerine intikal ederek saldırganı etkisiz hale getirmiş ve gözaltına almıştı.

Ancak saldırı sonrasında olay yerinde toplanan PKK yandaşları polisle çatıştı. Çevredeki dükkanlar çatışmalardan zarar görürken PKK yandaşları cadde ortasında barikat kurup barikatı ateşe verdi. PKK yanlılarının toplanarak, çevrede Türkiye aleyhine slogan attıkları görüldü.

Olayın meydana geldiği Paris 10. Bölgenin İlçe Belediye Başkanı Alexandra Cordebard olay yerinde basına açıklama yaparken çevresindeki kalabalık, Türkiye aleyhine sloganlar atmayı sürdürdü.

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN: HALA SESSİZ KALACAK MISINIZ?

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, paylaştığı Twitter mesajında Fransa’daki olaylara tepki gösterdi. Kalın, PKK’lı teröristlerin Paris sokaklarını ateşe verdiğini belirtip “Hala sessiz kalacak mısınız?” dedi.

Kalın, “Bu Fransa’daki PKK. Suriye’de desteklediğiniz terörist organizasyonla aynı. Aynı PKK son 40 yılda binlerce Türkü, Kürdü ve güvenlik görevlisini katletti. Onlar şimdi Paris sokaklarını ateşe veriyor. Hala sessiz kalacak mısınız?” ifadelerini kullandı.

ÖMER ÇELİK: CUMHURBAŞKANIMIZ DEFALARCA UYARDI

Fransa’daki olaylarla ilgili konuşan AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise “Bu olaylardan hemen sonra PKK terör örgütü yandaşlarının sokaklara dökülerek, Fransa’daki kamu düzenini bozacak şekilde, polis güçlerine saldırarak, onun ötesinde, arabaları yakarak, dükkanları yağmalayarak ortaya koydukları tablo üzerinde de Fransa’nın iyi düşünmesi gerekiyor. Biz çok uzun zamandır şunu ifade ediyoruz, diyoruz ki ‘Bu PKK terör örgütü mensuplarını himaye ettiğiniz zaman bunlar eninde sonunda güçlendikleri zaman tekrar size dönen ve size zarar veren bir tablo ortaya çıkaracaklar’. Bunun son derece iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanımız defalarca yaptığı açıklamalarda bu terör örgütlerini besleyenlerinin, eninde sonunda bu terör örgütlerinin saldırılarıyla yüzleşeceğini ifade etti. ‘Bunları beslemeyin, bunlara herhangi bir şekilde destek vermeyin, finansal olarak veya fiziki olarak sizin ülkenizde saklanmasına, himaye edilmesine müsaade etmeyin’ dedi. Cumhurbaşkanımız bu uyarıları defalarca yapmıştır. Gelinen noktada PKK terör örgütü yanlılarının nasıl ortalığı yakıp, yıktığı Fransa’da nelere sebebiyet verdiği ortaya çıktı” diye konuştu.

‘PKK’NIN FAALİYETLERİ KÜRTLER’E ZARAR VERİYOR’

Dikkat edilmesi gereken bir konu daha olduğunu vurgulayan Ömer Çelik, şöyle devam etti:

“Aslında PKK’nın yaptığı bu faaliyetlerin Kürtlere ne kadar büyük zarar verdiği bu son örnekte de ortaya çıktı. Bu yakıp, yıkan, terörist bir motivasyonla hareket edenlerin haberleri yapılırken Fransız medyasında da ‘Kürtler şöyle yaptı, böyle yaptı’ diye Kürt vatandaşlarımızı topyekun suçlayan, hedef gösteren haberlere sebebiyet veriyordu. Bir görüntü izledim. Bunun üzerine herkesin düşünmesi gerekir. Orada sokakta yakıp, yıkma eylemine karışan, bir PKK terör örgütü yandaşı olarak konuşan birisi diyor ki Fransız medyasına, ‘Siz burada Paris’te rahat uyuyasınız diye biz DEAŞ’la savaşıyoruz ama siz bize yapılan saldırıları engellemiyorsunuz.’ Dolayısıyla bu cümle aslında buradaki ilişkinin çok açık ve net şekilde ifadesini ortaya koyuyor. Aslında PKK/PYD/YPG terör örgütünün Kürtler diye bir derdi yok. Onun derdi o coğrafyada kendisine bir terörist alan yaratmak, bir derinlik yaratmak. Bunun için de Kürtlerin temsilcisiymiş gibisinden bir motivasyonla hareket ettiğini sürekli olarak söylüyor ama PKK/PYD/YPG’nin bu coğrafyanın çocuklarını, Kürt çocuklarını emperyalizme lejyoner yapmaya çalıştığı bu tabloda bir kez daha gözüküyor.”

‘HEM DEAŞ’A HEM PKK’YA DESTEK VEREN FRANSIZ FİRMASI’

Fransız çimento firması Lafarge’nin hem PKK/YPG/PYD hem de DEAŞ’a destek verdiğini söyleyen Çelik, şöyle konuştu:

“Şimdi bu da çok enteresan. PKK-PYD-YPG güya batılılar tarafından, müttefiklerimiz tarafından, DEAŞ ile mücadele ediyor diye destekleniyor ama bu firma çeşitli yargı konuları da oldu Amerika’da, mahkumiyet de aldı. Hem DEAŞ’a destek veren hem de PKK’nın karargahlarını yapan bir çimento firması. Fransa’da üst mahkemeye taşınan iddialar da çok ilginç. Diyor ki orada, ‘Bu firma, Fransız iç ve dış istihbaratının ve Fransız yetkililerinin bilgisi dahilinde bu faaliyetleri yapmıştır.’ Yani düşünebiliyor musunuz bu firma bir yandan DEAŞ’a destek veriyor bir yandan PKK/YPG’ye destek veriyor. Zaten Amerika’da söz konusu olan davada da bunlar mahkum edildiler. Şimdi biz Türkiye’de bir terörist saldırıya uğradığımız zaman, Avrupa’da şu sahneyi sık sık gördük. DEAŞ’la ilgili bir saldırı gündeme geldiği zaman Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki kamu binalarına Türk bayrağı yansıtılarak Türkiye ile dayanışma içerisinde olduklarını ifade etmeye çalıştılar ama Türkiye’ye PKK/YPG/ PYD terör örgütü bağlantılı saldırılar yapıldığı zaman da Avrupalı dostlarımızdan bu dayanışmayı görmedik. Yani açık ve net şekilde DEAŞ’ı terör örgütü olarak gördüklerini ama PKK/YPG/PYD’yi terör örgütü olarak görmediklerini defalarca bu hareketleriyle de göstermiş oldular.”

‘FRANSA’DAKİ SALDIRILARI KINIYORUZ’

Eleştirilerine devam eden AKP Sözcüsü Ömer Çelik, şunları anlattı:

“Şimdi geldiğimiz noktada, daha yeni, 1 ay önce Fransız Dışişleri Bakanının açıklaması söz konusuydu. Türkiye’nin terörle mücadelesi bu operasyonlar söz konusu olduğu zaman diyordu ki ‘Türkiye’nin kendini savunma hakkını tabii ki kabul ediyoruz ama yöntemi bu değil.’ Yani terörist bize saldırıyor, biz buna, hem Türkiye’nin içerisinde mücadele ettiğimiz zaman hem de Türkiye topraklarının dışında Birleşmiş Milletler sözleşmesinin 51’inci maddesinin bize verdiği yetkiyle mücadele ettiğimiz zamansa bunu kabul etmiyorlar. Kendileri bu YPG/PYD’nin DEAŞ ile mücadele ettiği için desteklenmesi gerektiğini düşünüyorlar ve her seferinde şunu söylüyorlardı, bizim terörden canımız yanarken, şehit verirken, bunlardan gelen açıklama, ‘İtidal tavsiye ediyoruz.’ Defalarca dedik, ‘İtidal tavsiyesi ediyoruz lafı, Türkiye’nin terörle mücadelesini desteklemiyoruz demektir’. Bu laf, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile terör örgütünü eşit kefeye koymaktır. Şimdi birisi çıksa Paris’teki olaylar için ‘İtidal tavsiye ediyoruz’ dese bu ne kadar yanlış bir şey olur, bunu çok iyi anlamaları gerekiyor. Biz teröristlerin orada yakıp, yıkmasını, orada bu faaliyetlere imza atmasını, Fransız vatandaşlara, oradaki kamu düzenine, Fransız polisine saldırmasını kınıyoruz. Aynı zamanda o ırkçı saldırıyı da kınıyoruz. Defalarca aynı kişi, defalarca başka gruplara karşı da bu ırkçı saldırıyı gerçekleştirmiş. Tüm bu tabloyu gördüğünüz zaman terör konusundaki çifte standardın ne gibi sonuçlara yol açacağını göstermesi bakımından bu son derece önemli.”

thumbnail
İlişkili Haber

Fransız vekilden Paris’i altüst eden PKK yandaşlarına destek

thumbnail
İlişkili Haber

Paris’te sokaklar savaş alanına döndü: PKK yandaşları yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı

thumbnail
İlişkili Haber

Paris Savcılığı’ndan üç kişiyi öldüren saldırgana ilişkin açıklama

İbrahim Kalın ve Ömer Çelik’ten Paris’te çıkan olaylarla ilgili açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!