İbrahim Kalın’dan Ukrayna’da garantörlük için yeşil ışık

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ukrayna'nın garantörlük talebiyle ilgili "Şu an garantörlük aşamasında değiliz, biz bu konuya olumlu bakıyoruz. Ukrayna ve Rusya'nın hem konuştuğu hem güvendiği nadir birkaç ülkeden biriyiz" dedi.

featured

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, TRT Haber’de gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Daha önce yaptığı açıklamalarla Rusya’nın tepkisini çeken Kalın, Ukrayna tarafının Türkiye’yi garantör ülkeler arasına sokma isteğine olumlu yaklaştı.

Kalın, şunları söyledi:

“- Bizim odaklamamız gereken nokta bir an önce bu savaşın sonlandırılması. Bizim çabamız iletişim kanallarını açık tutarak, iki tarafın güvenini kazanarak ve bunu muhafaza ederek bu çalışmaları yürütmek.

– Kiev ve civarında 2 gündür bir rahatlama var ama Ukrayna tarafında bir endişe var. Kalıcı ateşkesin şartları nasıl oluşur bunun takibini yapacağız.

– Bu barışın oluşması için kim katkı verebiliyorsa bunu takdirle karşılıyoruz. Ancak liderler düzeyinde bir görüşme olursa son nokta konulabilir.

-Şu an garantörlük aşamasında değiliz, biz bu konuya olumlu bakıyoruz. Ukrayna ve Rusya’nın hem konuştuğu hem güvendiği nadir birkaç ülkeden biriyiz.

– Türkiye bu anlamda son dönemde öne çıkan en önemli ülke. Biz müzakere heyetleriyle İstanbul’a gelmeden önce de temas halindeydik. Akan kanı durdurmak için tarafları cesaretlendirdik. İki taraf da İstanbul’da kendilerini güvende hissettiklerini bize söyledi.

– Cumhurbaşkanımızın yaptığı görüşmelerin neticesinde sahada birtakım iyileşmeler göreceğiz.

– Batılı dostlarımız da bizim dengeli duruşumuzu anlıyorlar. Herkes Rusya ile köprüleri atarsa Rusya ile kim konuşacak? Yaptırımlarla ilgili Birleşmiş Milletler’de alınmış bir karar yok. Türkiye’nin yaptırım uygulamaması iletişim kanalının açık tutulması açısından önemliydi.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, daha önce yaptığı açıklamada Ukrayna’ya asker göndermenin söz konusu olmadığını söylemişti.

UKRAYNA’NIN GARANTÖR ÜLKELERDEN BEKLENTİSİ

Ukrayna’nın önerdiği garantör ülkeler arasında BM Güvenlik Konseyi’nin P5 olarak nitelendirilen beş daimi üyesinin (ABD, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere) yanı sıra Türkiye, Almanya, Kanada, İtalya, Polonya ve İsrail de yer alıyor.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı ve aynı zamanda müzakere heyetinde yer alan Mykhailo Podolyak, görüşmelerin ardından basına verdiği demeçte, garantörlük sisteminin nasıl işlemesini istediklerine dair ayrıntıları aktarmıştı.

Podolyak’ın açıklamasına göre; Ukrayna garantör olacak ülkelerle anlaşmalar imzalayacak ve bu garantör ülkeler herhangi bir saldırı ya da savaş durumunda Ukrayna’ya silah ve asker desteği sağlayacak ya da mali olarak yardım edecek. Ülkeler bu yollardan herhangi birisini kendisi seçebilecek.

thumbnail
İlgili haber

Çavuşoğlu’ndan açıklama: Türkiye’nin asker konuşlandırması gibi bir durum yok

thumbnail
İlgili haber

Rusya’dan İbrahim Kalın’a tepki: İşbirliğinin dışına çıkıyor

 

İbrahim Kalın’dan Ukrayna’da garantörlük için yeşil ışık

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 6 ay önce

  Bu Türkiye’ye bir tuzak olabilir..

 2. 6 ay önce

  Bunların (hükumet) hiç bir işi düzgün olmaz dedim ve yine doğru çıktı.

 3. 6 ay önce

  montrö nün uygulayıcısı ülke olarak, karadenizdeki iki komşun için birine garantör olmak akıl işimi ? lan bıraaakkkk !

 4. 6 ay önce

  Ukrayna gibi kendi basina ve Dunya’ya sorun ureten bir yonetime sahip ulkenin garantorlugu, Turkiye icin soz konusu olmamali, Minsk anlasmalarina uysun, Sayin Kalin da garantorluk icin olumlu bakma gorusunu, ust seviye bir yonetici olarak savunmasin .

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!