İcazet töreninde konuşan Çorum Belediye Başkanı: Ne günlere geldik

İcazet töreninde konuşan Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, “Kuran kurslarına baskın korkusunun yaşandığı günlerden salonlarda icazet törenleri yapılan günlere gelindik” dedi. Diyanet yetkilisi Cafer Tayyar Doymaz da Türkiye'deki 4-6 yaş Kuran kurslarında 190 bin çocuğun eğitim gördüğünü söyledi.

featured

Çorum’da İl Müftülüğüne bağlı Kur’an kurslarında eğitimlerini tamamlayan 260 kursiyer için Hafızlık İcazet Töreni düzenlendi.

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, hafızlığın zor ve zahmetli bir süreçten oluşan şerefli bir uğraş olduğunu söyledi.

Hafızlık müessesesinin evrildiğini, daha modern hale geldiğini belirten Çiftçi, “Daha önceleri ilkokul veya ortaokul dönemindeyken 2-3 sene ara verilir, o şekilde Kur’an’ın hıfzı tamamlanırdı. Son 10 senede imam hatip liselerinde çocuklar hem eğitimlerine, aynı zamanda Kur’an-ı Kerim’in hıfzına devam ediyor. Her iki programı da beraberce yürütüyorlar. Sistemin bu şekilde evrilmesinde muhterem Cumhurbaşkanımızın çok büyük emekleri, gayretleri, hamilikleri var. Bitti değimiz, Kur’an kurslarına öğrenci bulmanın zor olduğu günlerden bugünlere geldik. Bu tablo beni müthiş heyecanlandırıyor.” dedi.

4-6 YAŞ KURAN KURSLARINDA 190 BİN ÇOCUK

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Cafer Tayyar Doymaz da Türkiye’nin dünyanın, hafızların da Türkiye’nin umudu olduğunu söyledi.

Diyanete bağlı kurslarda eğitimlerin devam ettiğini anlatan Doymaz, “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Türkiye’nin dört bir tarafında 4-6 yaş, Kur’an kurslarında Rabb’imizin kelamını öğrensin, Hz. Muhammed Mustafa aleyhissalatu vesselamın örnek ahlakıyla ahlaklansın diye 190 bin yavrumuz eğitim görmekte. Ülkemizin dört bir yanında hafızlık kurslarımızda 84 bin evladımız hafızlıklarını tamamlamak için çaba gösteriyor. Ülke çapında hafızlık belgesi verdiğimiz kişi sayısı 190 bini geçmiş durumda.” diye konuştu.

NE GÜNLERE GELDİK…

Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Kuran öğretilen yerlere baskın düzenleneceği korkusunun yaşandığı günlerden salonlarda icazet törenleri yapılan günlere gelindiğini dile getirdi.

İl Müftüsü Muharrem Biçer, hafızların Kur’an’ın yıldızları olduğunu vurgulayarak, “Hafızlık kurslarında yetişen hafızlar, Türkiye Yüzyılı’na adlarını altın harflerle yazdıracak. 12 yaş altındaki çocuklarımız Kur’an kurslarına geldiklerinde, ‘Milli Eğitim müfettişlerine nasıl hesap veririz?’ diye düşündüğümüz sıkıntılı günlerimiz vardı. O günlerden bugünlere bizleri kavuşturan Rabb’imize hamd, büyüklerimize de şükranlarımızın arz ediyorum.” ifadelerini kullandı.

AKP Çorum Milletvekilleri Oğuzhan Kaya ve Erol Kavuncu da hafızlara gösterdikleri özveriden ötürü teşekkür etti.

Törende konuşmaların ardından dua edilerek, hafızlara belge ve hediyeleri verildi.

İcazet töreninde konuşan Çorum Belediye Başkanı: Ne günlere geldik

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

7 Yorum

 1. 1 ay önce

  nerede Kuvayı Milliye? ülkeyi teokrasiye mi vereceksiniz? nedir halktaki bu duyarsızlık? ülke elden gidiyor.

 2. 1 ay önce

  Kuran kurslarına baskın yapıldığına dair kanıt istiyorum. Hafız olmak insanlığa ne katabilecek gelişmek için. Kuranı anlamadığı dilde Arapça okuyarak kendisine ne katmış olacak

 3. 1 ay önce

  Arabizm toplama akla ahlaka zarar merkezinde kadın düşmanlığı olan esas dinlerin kötü bir kopyasıdır. Sizin gibi çakma mecralar böyle kıyısından karnından konuşur sonra bunlar yobaz bizim dinimiz akıl dini filan diye saçma sapan makaleler yayımlar. İslam yobazlığın ve burada suç işlememek için kaçındığım …… onlarca şeyin ta kendisidir. İslam reforme edilemez.

 4. 1 ay önce

  Aferin durmak yok yola devam..yeni Afganistan olmak için sabirsizlaniyoruz milletçe..😢eyy akp sizin yüzünüzden dinden soğudum yeminle

 5. 1 ay önce

  Türk ulusunun varlık yokluk noktasında olduğunun açık göstergelerinden.Ulus olmanın birinci koşulu ulusal dilde düşünmektir.

 6. 1 ay önce

  Türkiye hızla afganistanlaşıyor bildiğin taliban merkezleri bunlar

 7. 1 ay önce

  İngilizseverlerin olduğu yer değil mi orası?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!