İçinde 1500 balığın bulunduğu dev akvaryum patladı

Almanya'nın başkenti Berlin'de içinde 1500 balığın bulunduğu 16 metre yükseklik ve 11,5 metre çapındaki dev akvaryumun patladığı bildirildi.

featured

Berlin polisi tarafından yapılan açıklamada, bu sabah silindir şeklindeki “Sea Life” adlı akvaryumun henüz belirlenemeyen nedenle büyük bir gürültü ile patladığı belirtildi. Açıklamada, içinde akvaryumun bulunduğu otel binasının cephesinin zarar gördüğü ve binanın parçalarının sokağa savrulduğu aktarıldı.

Akvaryum suyunun binanın önünden geçen caddeye aktığı ifade edilen açıklamada, cam kırıntılarından 2 kişinin yaralandığı bilgisi paylaşıldı. Açıklamada, akvaryuma yönelik bir saldırı yapıldığına ilişkin bir emarenin bulunmadığı vurgulandı.

Binanın hasar görmesi sebebiyle otelde kalanların dışarı çıkarıldığı kaydedildi. İtfaiyeden yapılan açıklamada, içinde bir milyon litre su bulunan akvaryumun çok kısa sürede patladığını belirterek, “Akvaryum arızalıysa aniden patlar. Bu, suyun sızdığı küçük bir çatlak değil çünkü akvaryum aniden patladı.” ifadeleri kullanıldı.

Kentin önemli turistlik bölgesinde yer alan 16 metre yüksekliğinde ve 11,5 metre çapındaki akvaryumda, 1 milyon litre su ve çeşitli cinsten 1500 balık bulunuyordu.

PATLAMANIN NEDENİ: METAL YORGUNLUĞU

Berlin Eyalet İçişleri Senatörü Iris Spranger, basına yaptığı açıklamada patlamanın nedeni hakkındaki araştırmaların henüz tamamlanmadığını ancak ilk bulguların metal yorgunluğu şeklinde olduğunu ifade etti.

Berlin İtfaiye Basın Sözcüsü James Klein de balıkların kurtarılmasının öncelikleri olduğunu belirterek çalışmaların bir süre daha devam edeceğini söyledi. Klein, “Saat 05.45’te bize ihbar geldi. Arkamda gördüğünüz Aqua Dom’a geldik. Bu silindir şeklinde çok büyük bir akvaryum. İçinde 1 milyon litre su ve 1500 balık bulunan akvaryum patladı ve tüm su boşaldı. Yer altı otoparkı ve yanda bulunan Doğu Almanya Müzesi’nin bir kısmında çok büyük zarar oluştu.” dedi.

İki kişinin hafif yaralandığını aktaran Klein, olay yerine 400 kişiyle müdahale ettiklerini ve binadan tahliye işlemi gerçekleştirdiklerini anlattı.

Klein, binanın statik güvenliği ve alt kattaki akvaryumlarda bulunan balıkların oradan çıkarılıp başka yere götürülmesi işlemlerinin devam ettiğini, bu nedenle bir süre daha çalışmaların süreceğini kaydetti. James Klein, oluşan hasarın maliyeti konusunda bir şey söyleyemeyeceğini ifade etti.

İçinde 1500 balığın bulunduğu dev akvaryum patladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!