İçişleri Bakanlığı’ndan ‘İBB’ye terör soruşturması’ açıklaması

İçişleri Bakanlığı, İBB'ye başlatılan terör soruşturmasına ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Açıklamada "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde 6 Haziran 2022 tarihinde başlatılan soruşturma 6 Aralık 2022 tarihinde tamamlanmıştır. Bu durumda, 31 Temmuz 2022 tarihi veya öncesinde yani soruşturma devam ederken Valilik veya İçişleri Bakanlığı'nca kamu görevinden çıkarmaya ilişkin bir işlem tesis edilmesine olanak bulunmadığı nettir. Dolayısıyla başka mercilere sorumluluk yüklemeye yönelik mesnetsiz iddialar, gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

featured

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı kuruluşlar ve şirketlerinde işe alınan personeller için başlatılan ‘terör soruşturması’na ilişkin yeni bir açıklama yayımladı.

​Açıklamada “Bazı basın yayın organlarında; ‘Belediyelerde 31/07/2022 tarihinden önce işe alınmış olan terör örgütleriyle irtibatlı veya iltisaklı kişiler çalıştırılıyor ve bu kişilere dokunulamıyor ise bunun sorumlusunun Belediyeler değil İl Valileri veya İçişleri Bakanı olduğu’ şeklinde maksatlı yazıların yer aldığı görülmüştür. Bakanlığımızca, belediyelerde yürütülen terör soruşturmaları ile ilgili olarak kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.” denildi. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği gibi, Bakanlığımıza intikal eden ihbarlar ve kamuoyuna yansıyan haberler üzerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ataşehir Belediyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Seyhan Belediyesi ve diğer bazı belediyelerde inceleme ve soruşturma başlatılmıştır.

Bu bağlamda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bağlı kuruluşları ve şirketlerinde terör örgütleriyle irtibatlı ve iltisaklı kişilerin çalıştırıldığına ilişkin ihbarlar üzerine Bakanlık Makamının 20/12/2021 tarihli onayı ile özel teftiş başlatılmıştır. Mülkiye, Ticaret ve Maliye Müfettişleri ile MASAK Uzmanından müteşekkil 8 kişilik teftiş heyeti tarafından yürütülen özel teftiş 26/08/2022 tarihinde tamamlanmıştır.

BİN 668 KİŞİ TESPİT EDİLDİ

Özel teftiş kapsamında yapılan incelemelerde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İSKİ, İETT ve belediye şirketlerinde terör örgütleriyle irtibatlı veya iltisaklı 1.668 kişi çalıştığı tespit edilmiştir. Bunlardan 505 kişinin haklarındaki kayıtların işe girişlerine engel teşkil edebileceği değerlendirildiğinden, sorumlular hakkında Bakanlık Makamının 06/06/2022 tarihli onayı ile araştırma/ön inceleme başlatılmıştır.

İncelemeye tabi 505 kişiden 484’ünün güvenlik soruşturmaları yapılmadan, dolayısıyla terör örgütleriyle irtibatlı veya iltisaklı olup olmadıkları araştırılmadan ve/veya durumları değerlendirilmeden işe alındıkları anlaşılmıştır. Kamu kurum ve kurulularında çalışmakta iken KHK ile kamu görevinden ihraç edilen 21 kişinin ilgili KHK’larda ‘ihraç edilen kişilerin doğrudan veya dolaylı olarak kamu görevinde çalıştırılamayacakları” belirtilmesine rağmen şirketlerde işe alındığı, PKK/KCK Terör Örgütü ile irtibatlı veya iltisaklı olan 432 kişiden 6’sının PKK/KCK Terör Örgütü adına kırsal alanda silahlı olarak faaliyette bulunduğu, 36’sının PKK/KCK ‘Sözde Değer Ailesi’ mensubu olduğu tespit edilmiştir.

‘BAŞKA MERCİLERE SORUMLULUK YÜKLEMEYE YÖNELİK İDDİALAR GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR’

Terör suçlarının soruşturulması genel hükümlere göre Cumhuriyet savcılıkları tarafından yürütüldüğünden, terör örgütleriyle irtibatlı ve iltisaklı kişilerin işe alım süreçlerinde sorumlulukları bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İSKİ, İETT ile şirketlerinin yetkilileri hakkında düzenlenen 06/12/2022 tarihli tevdi raporu, Bakanlığımızca 09/12/2022 tarihinde gereğinin takdir ve ifası için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettirilmiştir.

Yukarıda belirtildiği üzere, İstanbul Büyükşehir Belediyesinde 06/06/2022 tarihinde başlatılan soruşturma 06/12/2022 tarihinde tamamlanmıştır. Bu durumda, 31/07/2022 tarihi veya öncesinde yani soruşturma devam ederken Valilik veya İçişleri Bakanlığınca kamu görevinden çıkarmaya ilişkin bir işlem tesis edilmesine olanak bulunmadığı nettir.

Diğer taraftan, mer-i mevzuata göre belediye çalışanlarının atanma şartlarını taşıyıp taşımadığını değerlendirme ve atama yetkisinin münhasıran belediye başkanlarına ait olduğu, atanma şartlarını taşımayanları atamaları halinde bundan hukuken sorumlu olacakları açıktır. Belediye şirketlerinde ise çalışanları işe alma ve işten çıkarma yetkisi değerlendirme komisyonu kararı üzerine kendi yetkili mercilerine aittir.

Dolayısıyla başka mercilere sorumluluk yüklemeye yönelik mesnetsiz iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.”

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanlığı, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı kuruluşlar ve şirketlerinde işbaşı yaptırılan personelden 455’inin PKK/KCK, 80’inin DHKP-C, 20’sinin MLKP, ayrıca bazılarının FETÖ ve diğer örgütlerle iltisaklı/irtibatlı olduğu yönünde ihbar, şikayet ve elde edilen tespitler olduğunu” öne sürerek, konunun soruşturulması için özel teftiş başlatıldığını açıklamıştı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, karara tepki göstererek, “Uydurma bir terör soruşturmasının savcılığa başvurma hali. Birkaç gün önce malum bakan çıkıp ‘Şöyle olursa görevden almam, bu hallerde görevden alırım’ diyor. Bu ne kibir, bu ne aymazlık” demişti.

‘SEN İÇİŞLERİ BAKANI DEĞİL MİSİN?’

“Ülkede terörist geziyorsa sen İçişleri Bakanı değil misin?” diyerek Soylu’ya tepki gösteren Kılıçdaroğlu ise “Sordum Ekrem Bey’e siz eleman nasıl alıyorsunuz. Gayet basit dedi. Savcılıktan iyi hal getirecek zaten ilk şart bu. Sen terörist diye birini suçlayacaksan bunu ibra etmiş bir makam varsa suçlayacağın yer Cumhuriyet Savcılığı’dır. Kağıdı veren o. Ekrem İmamoğlu’nun Milli İstihbarat teşkilatı mı var? Kimin ne olduğunu nereden bilecek? Devletin nasıl yönetildiğini bilmediğinizi anlatmak için bunları ifade ettim. Devlet böyle yönetiliyor. Çürüyen bir yapı var. Bir kişiye devlet teslim edilmez.” ifadelerini kullanmıştı.

İçişleri Bakanlığı’ndan ‘İBB’ye terör soruşturması’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!