İcra dairelerinde dosya patlaması

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 1 Ocak – 13 Mayıs günleri arasında icra ve iflas dairelerine toplam 3 milyon 664 bin yeni dosyanın geldiğini belirterek, yeni gelen dosya sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29,1 oranında arttığını kaydetti.

featured

Ekonomik kriz ortamında kredi kartı ve kredilerle geçinmeye çalışanların sayısı hızla yükselirken, icralık olanların sayısı da katlanarak artıyor. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 1 Ocak-13 Mayıs günleri arasında icra ve iflas dairelerine toplam 3 milyon 664 bin yeni dosyanın geldiğini belirterek, bu sayının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29,1 oranında arttığını söyledi. Bulut, icra dairelerindeki dosya sayısının ise 23 milyon 459 bine çıktığını ifade etti.

BORÇ 1 TRİLYON 173 MİLYAR LİRAYA ÇIKTI

Halkın bankalara, finansman şirketlerine ve TOKİ’ye olan borcunun mayıs ayı itibariyle 1 trilyon 173 milyar liraya yükseldiğini vurgulayan Bulut, “Vatandaş anaparayı bile ödeyemiyor; faize çalışıyor. Bankalara yılın ilk 3 aylık döneminde ödenen faiz tutarı 36,5 milyar TL” dedi.

TAKİPTEKİ BORÇLAR 27,6 MİLYAR LİRA

“Vatandaşın borcu dağları aştı” ifadesini kullanan Bulut, şu açıklamayı yaptı: Vatandaşların varlık yönetim şirketlerine 30,7 milyar, TOKİ’ye ise 27 milyar lira borcu bulunuyor. Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçları ise 27,6 milyar lira. Vatandaş anaparayı bıraktı, borcun faizine çalışıyor. Tüketici kredileri ve kredi kartları için bu yıl ocak-mart döneminde bankalara ödenen faiz 36,5 milyar lira.” (ANKA)

İcra dairelerinde dosya patlaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!