İddia: Tuğgenerale ait araç insan kaçakçılığında kullanıldı

Şanlıurfa merkezli yürütülen insan kaçakçılığı soruşturmasında Tuğgeneral B.Ç.'nin arabası ile Suriye'den Türkiye'ye insan kaçakçılığı yapıldığı ve tuğgeneralin emir astsubayı ile koruması uzman çavuşun gözaltına alındığı iddia edildi.

featured

Şanlıurfa’da yürütülen insan kaçakçılığı soruşturmasında Tuğgeneral B.Ç.’nin arabası ile Suriye’den Türkiye’ye insan kaçakçılığı yapıldığının tespit edildiğini ve tuğgeneralin emir astsubayı ile koruması uzman çavuşun gözaltına alındığı öne sürüldü.

Cumhuriyet’ten Barış Terkoğlu, köşesine taşıdığı olaya ilişkin beş ayrı kaynaktan teyit ettiğini belirtti. Konuya ilişkin Milli Savunma Bakan Yardımcısı’na ulaşmaya çalıştığını ancak yanıt alamadığını belirten Terkoğlu, yaşanan olayın ilk olmadığını alt rütbelerde çok sayıda benzer insan kaçakçılığına karışan ismin olduğunu kaydetti.

‘SURİYE’DEN TÜRKİYE’YE VIZIR VIZIR İNSAN TAŞIYORMUŞ’

Terkoğlu yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Konuştuğum kaynaklar, Suriye’deki birliklerde görevli Tuğgeneral B.Ç’nin emir astsubayının ve korumalığını yapan uzman çavuşun bu nedenle gözaltına alındığını söyledi. İki asker, operasyon için Suriye’de bulunan tuğgeneralin makam aracıyla Suriye’den Türkiye’ye vızır vızır insan taşıyormuş. Bu işten de her postada binlerce dolar kazanıyormuş. Elbette generalin aracından kimse de şüphelenmiyormuş.

‘MİLLİ SAVUNMA BAKAN YARDIMCISI YANIT VERMEDİ’

Milli Savunma bakan yardımcısını resmi bir açıklama için ısrarla aradım ancak geri dönüş olmadı. Konuştuğum diğer bakanlık kaynakları ise olaya hızla el koyduklarını, Tuğgeneral B.Ç’nin skandal olaydaki ihmalinden dolayı soruşturma geçirdiğini, emekliliğe sevk edildiğini söyledi. Öte yandan emir subayı ve koruma çavuşu hakkında ise savcılık soruşturmasının sürdüğünü, iki askerin TSK ile ilişiğinin de soruşturmanın sonucunda kesildiğini anlattılar. Kısacası, ’Üzerimize düşeni yaptık’ dediler.

Savcılık kaynakları da askerlerin evlerine baskın yapıldığını, haklarında mali inceleme raporu hazırlandığını ifade etti.

Sadece Tuğgeneral B.Ç. değil. Urfa’da görev yapan 20. Zırhlı Tugayı’nın Komutanı Tuğgeneral M.B’nin de soruşturmanın selameti için Hakkâri Yüksekova’da 3. Piyade Tümeni’ne komutan yardımcısı olarak atandığını söylediler.

Bu olayı araştırırken vakanın ilk olmadığını öğrendim. Özellikle alt rütbelerde, benzer birçok işbirlikçi ortaya çıkarılmış.”

İddia: Tuğgenerale ait araç insan kaçakçılığında kullanıldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. skandal ötesi.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!