Iğdırlı Hasan Onbaşı değil Başköylü Hasan Efendi

Iğdırlı Hasan Onbaşı değil Başköylü Hasan Efendi

Anadolu Ajansı 19.11.2019 tarihinde Turgut Alp Boyraz ve Mustafa Deveci imzalı bir haber geçti. “Kudüs’teki son Osmanlı askeri Onbaşı Hasan’ın fotoğrafı Filistin’deki müzede ortaya çıktı” başlıklı haberde “Filistinli âlim Şeyh İkrime Sabri, işgal altındaki Batı Şeria’nın Tulkerm şehrindeki bir müzede bulunan fotoğrafın Osmanlı askeri Iğdırlı Onbaşı Hasan’a ait olduğunu teyit etti” diyor. Habere göre; Osmanlı devleti Kudüs’ü kaybettikten sonra bile Iğdırlı Hasan Onbaşı, 1917’den vefat ettiği 1982 yılına kadar burada nöbet tutmaya devam etmişti. Filistin’deki bir müzede ortaya çıkan bir fotoğrafın Iğdırlı Onbaşı Hasan’a ait olduğu tespit edilmiş ve bu bilgi Iğdırlı Hasan Onbaşı’yı gören Kudüs Yüksek İslami Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh İkrime Sabri’ye teyit ettirilmiş. Ancak Şeyh Sabri, 1982 yılında hayatını kaybeden şehirdeki bu son Osmanlı askerinin nereye defnedildiğini ise bilmediğini söylemiş.

Haberde Iğdırlı Hasan Onbaşı olarak tanıtılan kişiye ait iki fotoğraf da yer aldı.[i]

Haber metninden anlaşıldığına göre gerçekten Iğdırlı Hasan Onbaşı adında bir Osmanlı askeri Kudüs’te vefat ettiği 1982 yılına kadar nöbet tutmuş. Bu bilgi doğru. Çünkü gazeteci İlhan Bardakçı 1972 yılındaki Kudüs ziyaretinde Mescid-i Aksa’da bu Osmanlı askerine rastlamış. İHH İnsani Yardım Vakfı da 2017’de Gazze’de inşa ettiği bir camiye Onbaşı Hasan’ın ismini vermiş.

Anadolu Ajansında yer alan haberin ana hatları böyle.

Ne var ki, haber metninde Iğdırlı Hasan Onbaşı olarak fotoğrafı gösterilen kişi, Erzincan’ın Çayırlı ilçesine bağlı Başköy’den olan, bölgedeki Alevi toplumu tarafından tanınan ve sevilen Başköylü Hasan Efendi. Bir Alevi dedesi olan Başköylü Hasan Efendi’nin bu fotoğrafı bugün birçok Alevinin evini süslüyor. Hatta Başköylü Hasan Efendi’yi anlatan çok sayıda çalışmada bu fotoğraf bulunabilir.

 

Bir Alevi dedesi olan Hasan Efendi’nin kerametleri dilden dile dolaşır ve Başköy’deki kabri bir ziyaretgâha dönüşmüştür.

Başköylü Hasan Efendi’nin türbesi. (Dıştan görünüş)

[i] https://www.aa.com.tr/tr/dunya/kudusteki-son-osmanli-askeri-onbasi-hasanin-fotografi-filistindeki-muzede-ortaya-cikti/