İhaleye ‘Yunan malı’ alma şartı konuldu mu? İçişleri’nden açıklama

SAT komandolarının kullanacağı 8 adet yüksek basınçlı hava kompresörü için açılan ihalenin şartnamesine ‘Yunanistan yapımı’ şartı konulduğu iddia edildi. İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy'dan söz konusu habere yalanlama geldi.

featured

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Jandarma Genel Komutanlığı, su altı arama kurtarma timlerinin ihtiyacı için 8 adet yüksek basınçlı hava kompresörü satın alınması için ihale açtı. İhale şartnamesinde ‘Yunanistan yapımı kompresör’ şartı konuldu. Sözcü gazetesinin manşetine taşıdığı, Veli Toprak imzalı habere göre, şartnamede şu ifadenin kullanıldığı belirtildi: “Yukarıda özellikleri yazılı iki çıkışlı yüksek basınçlı solunum havası kompresörü Paramina Typhoonsilent 18 e 300 / Nardi Pacific m 30-300 / Alkın W 32-7-225- FP4N/ LW 320 ES model ve marka ürünlerden biri olacaktır.”

Haberde şartnamenin görseline de yer verildi.

İhale şartnamesine girdiği belirtilen Paramina marka Yunan malı kompresörün Türkiye’de servis hizmeti bulunmadığı, firmanın adresinin de Atina’nın yakınlarındaki Attika bölgesi olarak göründüğü ifade edildi.

Kompresör sektöründe faaliyet gösteren Murat Alișiroğlu, Sözcü’ye yaptığı açıklamada söz konusu ihalenin iptal edilmesi gerektiğini söyledi. Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı ve CİMER’e dilekçe verdiğini kaydeden Murat Alişiroğlu, şunları söyledi:

‘YA İSTİHBARATÇI ÇIKARSA?’

“Şartnameyi görünce şok oldum. Son günlerde ‘savaşın eşiğine geldik’ dediğimiz ülke olan Yunanistan’ın malı şart olarak konmuş. Bu kompresör için askeri tesislere girip-çıkacak ve servis hizmeti yapacak olan personelin -Yunanistan’ın ülkemize karşı bu kadar düşmanca tavırları net iken- istihbaratçı olmadığının garantisi var mı? Çünkü o markanın Türkiye’de servis verecek personeli bulunmuyor. O markanın askeri tesislere sokulması güvenlik sorunudur.

İÇİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Jandarma Genel Komutanlığınca açılan ihaleye ilişkin açıklama yaptı. Ersoy, sosyal medya hesabından, iddianın yer aldığı haberi paylaşarak, ayrıntılı açıklamanın Jandarma Genel Komutanlığınca yapılacağını belirtti.

İstenilen teknik kapasiteye sahip toplam 5 firmayla görüşüldüğünü ifade eden Ersoy, şunları ifade etti:

“Bunlardan üç firma teklif vermek istemiştir. Teklif verecek firmalardan biri de yerli ve millidir ve yüzde 15 fiyat avantajı vardır. İhale 8 Aralık’ta yapılacaktır. Kesinlikle Yunan malı şartı arayan bir şartname yoktur. Toplam piyasa değeri 500 bin lirayı bile bulmayan bir alım için istenilen teknik kapasiteye haiz ürünü bulunmayan firmanın oyuncağı olup kurumlarımızı karalamak gazetecilik değildir.”

İhaleye ‘Yunan malı’ alma şartı konuldu mu? İçişleri’nden açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 2 ay önce

  Yuh artık bu nedir yahu?!!! Jandarmada neler oluyor???

 2. 2 ay önce

  İçeride FETÖ’cüler mi var yine? Fetö bayılır Yunanistan’a.

 3. 2 ay önce

  hahahah yeminle FIKRA lardan dan daha beter bir ülke olduk :)))

 4. 2 ay önce

  Dalgamı geçiyorlar. Basit bir komprasör. Araba uçak üretiyoruz diye basbas bağıranlar, yunan malına mı kaldı? Bu ihaleye çıkan herkes araştırılmalı. Kırtasiye malzemesi alsanız tamam da askeriyeye destek malzemesi almaya utanır adam yunanlılardan.

 5. 2 ay önce

  İnanamadığım çok haber oldu, ancak yunanistanla aramız bu durumdayken böyle bir şey Jandarma içinde olabiliyorsa hakikaten inanamıyorum. Pkk’yı NATO şemsiyesi altında ABD ile besleyen yunanistan, silahlarını bize çevirmiş olan yunanistan, fırsat bulsa hiç düşünmeden saldıracakları çok açıkken böyle bir şeyin üstelik ASKERİYE içersinde olması gerçekten inanılmaz.

 6. 2 ay önce

  Bunlar yakalanınca çok kolay yalan söylüyorlar, görsel öyle değil böyle diyebiliyorlar mı? İşte ülke bu kafalar tarafından yönetiliyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!