İhracı istenen teğmenlerin savunmaları ortaya çıktı: ‘Allah gibi taptığınız şeyhleriniz…’

Tuzla Piyade Okulu’nda yaşanan "Atatürk fotoğrafını takmayan teğmenler" skandalında ihracı istenen Atatürkçü teğmenlerin Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’nda yaptıkları savunmalar ortaya çıktı.

featured

GAMZE ÇINLAR / özel haber

Veryansın Tv’nin ilk olarak gündeme getirdiği Tuzla Piyade Okul Komutanlığı’ndaki 10 Kasım Atatürk’ü anma töreninde, yakasına Atatürk fotoğrafı takmak istemeyen bir teğmenle diğer teğmenler arasında yaşanan kavgadan sonra 7 teğmen ihraç talebiyle disipline sevk edilmişti.
Bunlardan 4’ü Atatürk fotoğrafı takmayan teğmene tepki gösteren, 3’ü de Atatürk fotoğrafı takmayan gruptan.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’nda (YDK) dün ihracı görüşülen Atatürkçü teğmenlerin savunmaları ortaya çıktı.

‘OLAYI ÖĞRENİNCE ÇOK KIZDIM, KÜFÜRLÜ MESAJ GÖNDERDİM’

Veryansın Tv’nin askeri kaynaklardan edindiği bilgilere göre, teğmen Ö.S. savunmasında, “Ben uzun boylu olduğum için en öndeydim. Arka taraftaki tartışmalara tanık olmadım ancak olayı öğrendiğimde çok kızdığım için devre grubuna sizin ‘Allah gibi taptığınız şeyhlerinizin de’ diye küfürlü mesaj gönderdim, başka diyeceğim bir şey yoktur” dedi.

Teğmen B.Y. de “Ben olay olduğunda içtimada değil amfideki törendeydim, olay yerinde yoktum. 405 nolu odadaki olayda ise meskun mahal eğitimindeydim orada da yoktum, arz ederim” savunmasını yaptı.

‘FİZİKSEL ŞİDDET UYGULANMADI’

Teğmen R.A ise savunmasında, 1 bölük kıdemlisi olduğu için olay 2 bölükte meydana geldiğinden bilgisi olmadığını söyledi. 405 nolu odada meydana gelen olayda ise bölük kıdemcisi olarak ortamı sakinleştirip herkesi uzaklaştırdığını belirten R.A., herhangi bir fiziksel şiddet uygulanmadığını ve böyle bir olayın meydana gelmediğini söyledi.

Atatürk fotoğrafı takmayan teğmen grubundakiler ise savunma yapmaya gelmedi.

Yüksek Disiplin Kurulu’nun teğmenler hakkındaki kararı bir ay içinde yazılı olarak tebliğ edeceği öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Veryansın Tv, 10 Kasım Atatürk’ü anma töreninde, yakasına Atatürk fotoğrafı takmak istemeyen ve fotoğrafı yere atan bir teğmenle diğer teğmenler arasında arbede yaşandığını yazmıştı.

Skandal olay iddialara göre şöyle gelişmişti:

10 Kasım Atatürk’ü anma törenlerinde tüm teğmenlere göğüslerine takması için bir Atatürk fotoğrafı ve rozeti verildi. İddiaya göre bir teğmen bu rozeti takmadığı gibi, fotoğrafı da buruşturup attı. Bunu gören diğer teğmenler tepki gösterince, Atatürk fotoğrafını buruşturup atan teğmenin, “Ben Atatürk’ün askeri yönünü beğeniyorum ancak cumhuriyet sonrası yaptıklarına katılmıyorum” ifadelerini kullandı. Bu sözler sonrası olaya tepki gösteren askerlerle, Atatürk fotoğrafını yırtan teğmen ve arkadaşları arasında arbede çıktı.
13 Kasım’da tarikat bağlantılı olduğu ve Harbiye’de de benzer davranışlar sergilediği iddia edilen teğmenin kaldığı 405 numaralı koğuşun kapısına diğer askerler Atatürk posteri astı. Aynı teğmenin bu posteri de yırtmasının ardından Atatürk’e bu saygısızlığı yapan teğmene tepki gösteren askerlerle, Atatürk fotoğrafını yırtan asker ve ona destek veren diğer askerler arasında yeniden bir arbede yaşandı. Bunun üzerine 10 Kasım’da yakasına Atatürk posteri takmayan Piyade Teğmen A.A. Tuzla Devlet Hastanesi’ne giderek darp raporu almak istedi. Hastanede darp izine rastlanmadığı raporu verildi. A.A., daha sonra Tuzla Polis Merkezi’ne giderek şikayetçi oldu.

Bu eylemin tarikat bağlantılı teğmenler tarafından planlı şekilde yapıldığı iddia edildi.

Atatürk resmini yırtan kişilerin tarikat ilişkileri olduğu ve bu kişilerle KHO mezunları, üniversite kaynaklı ya da diğer kaynaklı olanların sürekli çatışma halinde olduğu, okul idaresinin de bu çatışmaları bastıramadığı öne sürüldü. Tarikat bağlantılı kişilerin mahzen katında ve denk gelmesi imkansız olan izin tarihlerinde toplanarak sohbet yaptığı iddia edildi.

Atatürk fotoğrafı takmayan teğmen ve arkadaşlarının ortak WhatsApp grubu kurdukları ve bir tarikat evine gidip geldikleri de ortaya çıkmıştı.

MSB NE DEMİŞTİ?

Tuzla Piyade Okul Komutanlığı’nda yaşananlara ilişkin açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, “Tuzla Piyade Okulu’ndaki olay 10 Kasım’da meydana gelen bir hadise. Bir tane öğrenci subayımız yakasına takması gereken fotoğrafı takmıyor ve ‘toplu iğnem yok onun için takamadım’ gibi bir gerekçe ortaya sürüyor. Ona tepki gösteren başka öğrencilerle aralarında tartışma yaşanıyor. Bu olay sonucu hepsi geçici olarak görevden uzaklaştırıldı. Bu olayla ilgili mahkeme ve Yüksek Disiplin Kurulu’nda verilecek kararları duyuracağız. Sorumlu görülen yöneticiler de görevden uzaklaştırıldı. Bu aşamada olayı yanlış yerlere götürecek yorumlardan kaçınmalı ve adli sürecin sonuçlanması beklenmelidir” ifadelerini kullanmıştı.

Olayla ilgili Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da “Askerliğin temeli disiplindir. Önceliği müesses disiplini muhafaza etmek olan Cumhuriyetimizin kurucusu ve ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, sonsuzluğa uğurlanışının 85’inci yıl dönümünde Piyade Okul Komutanlığında vuku bulan hadiseye ilişkin, disipline aykırı her olay ve durumda olduğu gibi, adli soruşturmaya ilave olarak derhal idari soruşturma başlatılmıştır. İlgili mevzuat çerçevesinde milli anma ve kutlama günleri, tören ve bayramlarda günün anlam ve önemine uygun şekilde davranmak disiplinin bir gereğidir. Mevzuata uygun davranmamak nasıl disiplinsizlik ise buna karşı görev, yetki ve sorumluluğu dışında suç teşkil edecek nitelikte müdahale etmek ya da davranışta bulunmak da disiplinsizliktir” denilmişti. Olayda ismi geçen personelle ilgili “Geçici Görevden Uzaklaştırma Kararı alınmıştır” bilgisi verilmişti.

YENİ ŞAFAK’TAN ‘CUNTA’ UYDURMASI

Öte yandan, teğmenlerin Atatürk kavgası iktidara yakın Yeni Şafak gazetesinin manşetinde “Teğmen cuntası” başlığıyla yer almıştı. Haberde, Tuzla Piyade Okulu’nda bazı askerlerin namaz kıldıkları için fişlendikleri ve darp edildikleri iddia edilerek, başlayan idari ve adli soruşturmanın bir “teğmen cuntası”nın varlığını ortaya çıkardığı öne sürülmüştü. “Darbe dönemlerini hatırlatacak bir bildiri yayınlamayı da planlayan cuntacı teğmenler yargılanmaktan çekindikleri için vazgeçti” denilen haberde, öğrencilerin WhatsApp grubunda “tarikatçı subay” avı başlatıldığı iddia edilmişti.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Disiplin Soruşturma Heyeti’nin hazırladığı raporda ise bir ‘cunta’ tespitinin yer almadığı ortaya çıkmıştı.

İhracı istenen teğmenlerin savunmaları ortaya çıktı: ‘Allah gibi taptığınız şeyhleriniz…’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 19 Ocak 2024, 23:09

    Balkan harbinde küçük devletlere neden yenildik ve sonuçta insanlık tarihinin en büyük etnik temizliğine maruz kaldık. Düşman Türkleri acımadan Balkanlardan yok etti. Tek kurşun atılmadan balkanların en büyük şehri Selanik teslim edildi. Bu gibi kavgasız çekilmelerin sebebi ordunun içine ikilik girmesi , emir komuta zincirinin bozulması ve subayların birbirleriyle kavgasıdır. Aynı ikiliği, batı dünyası bu cemaatler eliyle orduya sokmaya çalışıyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!