İkinci baro için ilk adım

featured

‘Çoklu Baro’ düzenlemesinin Meclis’ten geçmesinin ardından AKP iktidarına yakın avukatlar, yeterli imzanın peşine düştü. Bazı avukatlar İstanbul’da 2. baronun kuruluşu için bugün TBB’ye müracaat edecek.

Eylemler ve büyük tartışmaların gölgesinde 11 Temmuz’da TBMM’den geçen ‘Çoklu Baro’ düzenlemesi konusunda, Ankara, İstanbul ve İzmir’de hazırlıklar başladı. İzmir’de eski AKP milletvekili Ali Aşlık 2’nci baroyu kurmak için kollarını sıvadı. 

İstanbul’da ise Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı, bugün ilk adımı atacak. Sözcü’nün haberine göre, Tatlı şu ana kadar 1.500 imza topladıklarını 2 bine ulaşacaklarını belirtti ve başvurularının kabul edilmesinden sonra genel kurul yaparak 2. Baro Başkanını seçeceklerini açıkladı. Tatlı bugün çalışmaları konusunda açıklamalarda bulunacak. Ankara’da ise “Ankara Hak ve Adalet Barosu” adlı ile yeni bir baro kurmak için patent başvurusu yapılmıştı.

7249 Sayılı Avukatlık Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 15 Temmuz’da Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle avukat sayısının 5 bini aştığı illerde asgari 2 bin imzayla, birden fazla baro kurulmasının önü açılmıştı. Mevcut avukat sayısına göre ise İstanbul, Ankara ve İzmir’de birden fazla baro kurulabiliyor.

İkinci baro için ilk adım

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!