İkinci Kadir Şeker davasında karar

Eskişehir'de, eşi ile kızını sokak ortasında bıçaklayan Afganistan uyruklu Abdulkadir Ahmadi'yi (64) engellemeye çalışırken bıçaklama suçlamasıyla tutuklanıp, serbest bırakılan 22 yaşındaki Tolga Daşkıran'a (22) yerel mahkemece 5 yıllık hapis cezası verildi. Daşkıran'ın avukatı Muhammed Serkan İleli kesinleşen hapis cezasının vicdanlarını yaraladığını belirtti. 

featured

Odunpazarı ilçesine bağlı Emek Mahallesi Ertaş Caddesi’nde, 5 Şubat 2022’de Afganistan uyruklu Abdulkadir Ahmadi, sokak ortasında eşi Shannaz Nazari ve kızı Nasimgül Ahmadi’yi bıçakla yaraladı.

Bu sırada caddedeki Tolga Daşkıran ve arkadaşı Hüseyin Şahin, kadınların seslerini duyup olaya müdahale etti. Şahin de yere düştüğü Ahmedi tarafından ayak bileğinden bıçaklandı. Tolga Daşkıran ise arbedede Ahmedi’yi bıçakla yaraladı.

Gözaltına alınıp tutuklanan Tolga Daşkıran, 3 gün sonra meşru müdafaa çerçevesi adli kontrol belgesi ile serbest bırakıldı. Olaydan 6 gün sonra taburcu edilen Abdülkadir Ahmed ise mahkemece eşini çıkardı ve kızını öldürmeye teşebbüs suçundan tutuklandı.

5 YIL HAPİS CEZASI

Eskişehir 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne açılan davada savcı Tolga Daşkıran’ın ‘meşru savunma’ çerçevesinde hareket ettiği tüm suçlamalardan beraat talebinde bulunuldu.

Mahkeme heyeti, sanık Abdulkadir Ahmadi’ye eşini kasten öldürmeye teşebbüs suçundan iyi hal indirimiyle 12,5 yıl hapis cezası, onu engellemeye çalışırken bıçaklama suçlamasıyla tutuklanıp, serbest bırakılan Tolga Daşkıran’a ise ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan haksız fiil ve iyi hal indirimleriyle 5 yıl hapis cezası verdi.

Daşkıran’ın arkadaşı Hüseyin Şahin ise kasten yaralama suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Afganistan uyruklu Abdulkadir Ahmadi

CEZA İSTİNAFTA ONANDI

Davaya katılan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı, dava savcısı, Tolga Daşkıran ile Hüseyin Şahin’in avukatları, Ankara Bölge Adliyesi’ne başvurarak hapis cezasına itiraz etti.

2’nci Ceza Dairesi, Tolga Daşkıran’ın 5 yıl, arkadaşı Hüseyin Şahin’in 3 yıl 4 ay ve eşi ile kızını sokak ortasında bıçaklayan Afganistan uyruklu Abdulkadir Ahmadi’nin 12,5 yıl hapis cezasını onadı.

‘İNSANLIK GÖREVİMİZİ YAPTIK’

Kararın ardından Tolga Daşkıran ile arkadaşı Hüseyin Şahin, aileleri ve arkadaşları ile birlikte Eskişehir Adliyesi’ne gelerek, teslim olmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yaşanan hadisede kadınlara zarar gelmemesi için insanlık görevlerini yerine getirdiklerini düşündüğünü ifade eden Daşkıran, “Arkadaşlarımla birlikte insanlık görevimizi yaptığımızı düşünüyorum, gerisi Türk adaletine kalmıştır. İnşallah hakkımızda hayırlısı olsun. Üzüldüm, tam da hayatımın güzel noktasındaydım, inşallah çıkınca da hayatıma devam ederim. En kısa sürede çıkmamı temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘BİR ANNE OLARAK CİĞERİM YANIYOR’

Oğlunun adliyeye teslim olmak için geldiği sırada gözyaşlarına hakim olamayan anne Nazire Kurt, “Bir anne olarak benim ciğerim yanıyor, benim oğlum bunu hak etmedi. Ben adalete güveniyorum, benim oğlum 5 yıl hapis cezasını hak etmedi. Benim oğlum kötü bir şey yapmadı, can kurtardı. 2 kadını kurtardı, bu suçsa bir şey demiyorum. Kötü bir şey mi yaptı? Adam öldürmedi. Bu çocuklar oraya mı yakışıyor? Ben Türk adaletine güveniyorum, benim oğlum çıkacak. Girdiği gibi de gelecek, kötü bir şey yapmadı ben ona inanıyorum. alnımızın akıyla gidecek gelecek” şeklinde konuştu.

‘BU GENÇLERİN HAYATI KARARACAK BELKİ DE’

Tolga Daşkıran’ın Avukatı Muhammed Serkan İleli ise yaptığı açıklamada, “Tolga 2 sene önce bir olaya karışmıştı. Aslında olayda dememek lazım bu bir müdahale, kendi arkadaşları ve iki kişinin canını kurtarmak için bir müdahalede bulundu. Bundan kaynaklı bir yargılama sürdü ve 5 yıl hapis cezasıyla cezalandırıldı. Bunu da istinaf mahkemesi onadı. Karar neticesinde Tolga’yı üzülerek teslim etmek zorundayız. Bizim karara saygımız sonsuz ancak herkes vicdanlara ters bir karar olduğunu düşünmekte. Diyeceklerimiz bu kadar yani 20 yaşında bir genç 5 yıl hapis cezasıyla cezalandırılacak. Hüseyin 1 ay sonra üniversite sınavına girecek. Bu gençlerin hayatı kararacak belki de, karar saygımız sonsuz, bekleyip göreceğiz” dedi.

Tolga Daşkıran ve Hüseyin Şahin, adliyedeki işlemlerinin ardından tutuklanarak cezaevine gönderilirken Daşkıran ile Şahin’in aileleri ve arkadaşları gözyaşlarına boğuldu. (DHA)

 

İkinci Kadir Şeker davasında karar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!