İkinci ‘Serdar Atasoy’ vakası mı?

Hava Kuvvetleri'nde önemli bir görevdeki Tümgeneral Kutlay Demir'in, FETÖ delili sayılan ankesör-sabit hatla iletişim kurduğunun tespit edildiği ancak görevine devam ettirildiği öne sürüldü. 15 Temmuz’dan sonra, YAŞ kararıyla Kara Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı’na atanan Tuğgeneral Serdar Atasoy FETÖ gerekçesiyle görevden alınıp tutuklanmıştı. Olay tarihe “Atasoy vakası” olarak geçmişti.

featured

Eski askeri savcı, emekli Albay Ahmet Zeki Üçok, Tümgeneral Kutlay Demir’in ankesör-sabit hat araması tespit edilmesine rağmen neden hâlâ “2. Hava Kuvveti Komutan Yardımcısı” görevinde tutulduğunu sordu. Asker içindeki ankesör/sabit hat aramaları FETÖ üyeliğine delil sayılıyordu.

Barış Terkoğlu da Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde Kutlay Demir olayıyla ilgili ayrıntılar yazdı.

İddianamede, FETÖ’nün mahrem imamlarından Adem Özkan’ın Kutlay Demir’le sabit hatlar üzerinden iletişim kurduğunun yazılı olduğunu ifade etti.

Terkoğlu’nun yazısının satır başları şöyle:

“(…) Adı Kutlay Demir. 15 Temmuz’un ardından iki kez terfi ettirildi. Önce tuğgeneral, sonra tümgeneral oldu. Darbe girişiminin ardından, tam beş yıl, Hava Kuvvetleri’nde personel başkanlığı yaptı.

Personel dairesi, Hava Kuvvetleri’nde, FETÖ ile mücadelenin en kritik yeriydi. Demir’in hazırladığı dosyalarla, FETÖ bağlantılı olduğu iddia edilen isimlerin, orduyla ilişiği kesildi…

Önümde Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın geçen yılki bir iddianamesi duruyor. 2021/11700 soruşturma numaralı dosyanın sanığı Adem Özkan. FETÖ’nün mahrem imamlığı ile suçlanıyor. FETÖ dershanelerinde öğretmen görüntüsündeki isim, iddianameye göre, Hava Kuvvetleri içindeki FETÖ bağlantılı askerleri yönetiyordu. Bunu da ankesörlü aramalarla toplantıya çağırarak yapıyordu. Savcılık, itirafçı ve tanık ifadeleri, Bylock çözümleri, telefon irtibatları dahil, çeşitli delillerle bunu tespit etmiş.

Özkan’ın iddianamesinin 25. sayfasından aktarayım:

“Örgütsel aramalarda kullanıldığı değerlendirilen kartlar incelendiğinde, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Daire Başkanlığı görevini icra ettiği tespit edilen Tümgeneral Kutlay Demir (…) tarafından kullanıldığı değerlendirilen GSM hatlarının, ankesör kartı marifetiyle örgütle bağlantılı şahıs ve şahıslar tarafından arandığı…”

Savcı iddianamede, Adem Özkan ile Kutlay Demir iletişimi kurulan telefon kartının seri numarasını bile vererek devam etmiş:

“2007-2010 yılları arasında şüpheli Adem Özkan’ın Hava Kuvvetleri Komutanlığı Bandırma 6. Ana Jet  Üssü Komutanlığı’nda görevli subaylar Kutlay Demir, (…) ile ankesörlü telefonlardan örgütsel görüşmeler yaptığı, örgütsel buluşma ve toplantılar için yer ve zaman belirledikleri, birlikte örgütsel toplantılara katıldıkları hususunun tespit edildiği…”

ANKESÖR LİSTESİ

Yani savcılık diyor ki: Adem Özkan, FETÖ’nün Hava Kuvvetleri’ndeki mahrem imamlarından biridir. Görüştüğü askerler arasında, 15 Temmuz’dan sonra Hava Kuvvetleri’nde beş yıl personel dairesini yöneten, FETÖ’cü askerleri ayıklayan Kutlay Demir de vardır.

Tabii bunu devletin verdiği ankesör listesine bakarak söylüyor.

Özkan’la bağlantılı diğer askerlere baktım. KHK ile atılmış, yargılanmışlardı.

“Geçen yıl ne oldu” sorusu da yanıt buldu. Belli ki Kutlay Demir hakkında, Emniyet ve yargının tespitleri, şok etkisi yaratmıştı. Ortaya çıkan belgelerin ardından Demir önce istifa etmiş, sonra “birilerinin” devreye girmesiyle, personel dairesinden başka göreve kaydırılmıştı. Kriz, Serdar Atasoy etkisi yaratmadan, yumuşak geçişle çözülmüştü. Tarihler, belgeler, ifadeler, tespit tutanakları bunu söylüyordu.

Eski YAŞ’lar daha kolaydı. Günler sürüyordu ama terfi mi emeklilik mi diye tartışıyorduk. Şimdi FETÖ’den mi yoksa başka cemaatlerden mi, at izi mi it izi mi diye konuşuyoruz.”

İkinci ‘Serdar Atasoy’ vakası mı?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    Her yerdeler Cumhuriyetçiler ordudan ve tüm kurumlardan tasfiye ederek yerlerini korudular

  2. 2 ay önce

    Zeki bey, İYİP Bşk.Yardımcıları Buğra ve Bahadır da Hocaefendiyi doludizgin sevenlerden değil mi? Ne diyorsunuz bu yaman çelişkiye.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!