İktidar basınında ‘GES’ sıkıntısı: Faizdir

Yeni Şafak yazarı ilahiyatçı Hayrettin Karaman, “GES’ler de mevcut şekli ve yapısıyla devletin faizle borçlanmasından ibarettir” dedi. Sabah yazarı Melih Altınok da GES adımı için “iddiasız rest” dedi.

featured

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Hayrettin Karaman, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi adımıyla ilgili “GES’ler de mevcut şekli ve yapısıyla devletin faizle borçlanmasından ibarettir” dedi.

Karaman, Yeni Şafak’taki yazısında, “Başka açıklamalarda gelirin, Devlet Hava Meydanları ve Kıyı Emniyeti gelirlerine endeksleneceği açıklanmıştır. Laik devletin faizci bankaları da var, faizi yasaklamak mümkün görünmüyor, ama faizin haram olduğuna inanan Müslümanlar ondan uzak durabilirler; kimse onları, faiz alıp vermeye mecbur etmiyor. GES’ler de mevcut şekli ve yapısıyla devletin faizle borçlanmasından ibarettir” düşüncesini dile getirdi.

HELAL OLABİLMESİ İÇİN…

Karaman şöyle devam etti:

“Çünkü açıklamada altını çizdiğim iki nitelik işlemi faizle borç şekline sokmaktadır:

1. “Devlet iç borçlanma senedi”,

2. “Kupon ödemelerinde asgari getiri garantisi”.

Bu senetlerin alım satımının ve kârını almanın helâl olabilmesi için senetlerin “hisse senedi”, “ortaklık senedi” olması gerekir; yani gelir hangi kaynaktan geliyorsa senet sahibi o kaynağa ortak olacaktır ki, onun gelirini alabilsin. Devletin böyle bir gelir kalemine ihtiyacı varsa ve halka da tasarrufu teşvik etmek istiyorsa şu formülü uygulayabilir:

Gelir getiren devlet malının mülkiyetini senetlere bölerek belli bir süre için halka açar, bu senetleri satın alanlar o mala ortak olurlar, devlet de ihtiyaç duyduğu parayı elde eder, malı yine devletin ilgili bir birimi veya kuruluşu yönetir, hâsıl olan kâr, sözleşmedeki orana göre senet sahiplerine dağıtılır. Süre dolunca devlet, senetlerin bedelini ödeyerek malı geri alır. Kâr garanti edilemez.”

ALTINOK: VATANDAŞ NE OLDUĞUNU ANLAYABİLMİŞ DEĞİL

GES’le ilgili bir eleştiri de Sabah yazarı Melih Altınok‘tan geldi.

“Vatandaş, doları düşürmek için devreye sokulan son tedbirlerden Devlet İç Borçlanma Senedi (Gelire Endeksli Senet) uygulamasının ne olduğunu anlayabilmiş değil. Spekülasyonun bini bir para…” diyen Altınok, “Nasıl olmasın ki? Paket gece yarısı üstelik de yazılı olarak sosyal medyadan açıklandı. Daha makul saatte, uzmanların da yer alacağı bir basın açıklaması yapılıp gazetecilerin sorularını da alarak düzenlemeyi duyuramazlar mıydı?” diye sordu.

İDDİASIZ RESTLERLE…

Altınok şu ifadeleri kullandı:

“Her şeyden önce, elinizdeki kozları böyle iddiasız restlerle açarak, iç piyasalara ve uzun vadeli yabancı yatırımcıya güven veremezsiniz.
Neyse belki piyasaların açıldığı pazartesi günü, gazeteciler olarak beklediğimiz gibi bir basın toplantısıyla kamuoyu aydınlatılır.”

İktidar basınında ‘GES’ sıkıntısı: Faizdir

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!