İktidar payandası CHP

Murat Bölükbaşı yazdı...

featured

Mesleğim ve uzmanlığım gereği genelde spor (futbol) yazmaya, sporu ve futbolu kendi penceremden size göstermeye gayret ediyorum. Evvelki gün büyük usta Cüneyt Arkın’ın vefatı nedeniyle duygu ve düşüncelerimi ifade eden bir yazı kaleme almıştım. Bu yazıyla ilk defa kalemimin dışına çıktım. Bugün yine duygu ve düşüncelerimi ifade edeceğim bir konuyla sizlere seslenmek istiyorum. Bu yazımda işleyeceğim konuyla ilgili uzman olmanız gerekmiyor; sadece insan gibi yaşayıp yaşayamadığınıza dair gerçek hayatın içinde bir tecrübe sahibi olmanız yeterli oluyor. Uzatmadan konumuza girelim.

Ben, neredeyse en düşük emekli maaşı alanlara çok yakın bir seviyede maaş alan (2623 tl.) bir emekliyim. En düşük emekli maaşı alan 2 milyon kişinin maaşı seyyanen 2500 liraya yükseldiğinde benim düzeyimde emeklilerin maaşı, sözde enflasyon oranına göre yükseldiği için en düşük emekli maaşı alanla tabanda birleşmiş oldu. Tabandaki bu emekli sayısına benim gibi 2500- 3000 tl. düzeyinde maaş alanları da ilave ederseniz 13 milyon emeklinin büyük bir çoğunluğunun açlık sınırı olan 6.319 liranın çok çok altında bir emeklilik aylığı alarak aç kalmaya bile şükredecek hale geldiğini görürsünüz.

“Aldığı maaş artık ev kirası ve aidatına bile yetmeyen, mecbur kalmadıkça toplu taşımayı kullanmayan, pişti oynar kaybedersem çay parasını ödeyemem diye kahvehaneye gidemeyen, torununa bir çikolata alırken bile cebimdeki para yeter mi acaba!” diye tedirgin olan bir emeklinin yaşadığı hayata hayat diyebilir misiniz? “Düğünde gelin’e çeyrek altın takarken, bilezik takamadık” diye sıkıldığımız, utandığımız bir refah düzeyinden, pazarda çeyrek karpuz almaya alıştırıldığımız bir açlık ve sefalet düzenine evrilen yaşama tutunma mücadelemizde emeklinin iktidardan hiçbir umudu ve ümidi kalmamışken tutunacak dal, umuda bir yol ararken, CHP parti sözcülerinden biri olan Engin Altay dün basın önünde partisi adına yaptığı açıklamada en düşük emekli maaşının 3500 tl olması gerektiğini söyleyerek “muz ortayı iktidarın tam kafasına yaptı.”

“Bu ortaya mükemmel yükselen” ilgili bakanlık akşam saatlerinde en düşük emekli maaşının 3500 tl olduğu açıklamasını yaptı. Sonuçta “İktidar kafayı çaktı ve gol oldu” Nereden baksan fecaat bir durum! Sakın sakın ha “İktidar, muhalefetin baskısına boyun eğdi ve yeni CHP’nin ısrarlı muhalefeti ile falan filan” deyip başarı devşirme gayreti göstermeye çalışmayın beyhude olur bilesiniz. Gelişmeler öncesinde Cumhurbaşkanı kendi maaşına yüzde 40 zam yaparak algıyı yönetmedi mi? Koy en düşük maaşın üstüne yüzde 40’ı, bul 3500’ü… Eğer siz bugün, en düşük emekli maaşının asgari ücretin üstünde olması gerektiğini muhalefette iken söyleyemiyorsanız, bunu iktidardayken nasıl söyleyeceksiniz ve yapacaksınız merak ediyorum? İnsanla hayvanı birbirinden ayıran en önemli farkın hayvanın yaşaması için fizyolojik ihtiyaçlarını karşılaması yeterliyken, insanın fizyolojik ihtiyaçları dışında kültürel ve sosyal ihtiyaçlarını da karşılayan bir canlı olması ve bunun bir yaşamsal ihtiyaç olmasıdır. Soruyorum size; CHP olarak önerdiğiniz alt sınırdaki emekli maaşının insanın fizyolojik ihtiyaçlarını bile karşılayamadığının farkında değil misiniz? Açıkça söylemek gerekirse “siz geliyor gelmekte olan dedikçe” ben kendim ve ülkem adına tedirgin oluyorum bilesiniz.

Allah aşkına siz ne yapmaya çalışıyorsunuz?  7 kez AKP’ye sandıkta kaybetmenize rağmen koltuğunuzda pişkin pişkin oturmaya devam etmediniz mi? Tarihe Ekmeleddin vakası olarak geçen, Cumhurbaşkanını ilk kez halkın seçtiği sandıkta Tayyip Erdoğan’ı “tıpış tıpış” Cumhurbaşkanı yapmadınız mı? 2017 referandumuyla mühürsüz oyların geçerli sayılmasına itiraz etmeyerek Cumhuriyet rejiminin yıkılmasına göz yummadınız mı? Şimdi ülkenin başındaki en büyük bela olan kaçak ve sığınmacıları başımıza bela edenlerle birlikte emperyalizm kontrollü bir altılı masa kurarak hala CHP’yi Atatürk’ün partisi zanneden insanların oylarını bloke etmeye çalışmanızın da artık çok kolay olmadığını yükselmeyen oy oranınızla siz de çok rahat görebiliyorsunuz değil mi? Bizler, oynadığınız Hacivat Karagöz oyunundan çok sıkıldık.

Devlet kurumlarını çökerten, devleti ve halkı yoksullaştıran, Kürt Türk, Alevi Sünni, Sağ Sol, Dindar Laik diye bizleri ayrıştıran iktidara da, 20 yıldır buna göz yuman iktidar payandası zorlama liderlerden oluşan muhalefete de tahammülümüz kalmadı artık. Türk milleti artık fare kapanındaki bedava peynirin peşinden gidemeyecek kadar yorgun, yılgın ve kızgın. Türk milleti son bir hamleyle ilkelerini ve hedeflerini yeni yeni anlamaya başladığı Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti korumak ve sahip çıkmak adına başta ilk kez oy kullanacak 7.5 milyon Türk Genciyle birlikte üçüncü bir ittifak olan Türk Milletinin Büyük İttifakı ile, kurduğunuz bu tezgahı ve oyunu hiç şüphesiz ki bozacak ve Cumhuriyetin 100. Kuruluş yılında DEVLET-İ EBED MÜDDET, İLELEBED CUMHURİYET diye haykıracaktır.

İktidar payandası CHP

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Ağzınıza sağlık

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!