Sabah yazarından ekonomi analizi: Enflasyon gençler için bir bakıma hayırlı

“Belirsizliklerle yoğrulan böylesi dönemlerin ne gibi maliyetler ürettiğini gençlerin görmeleri, ileride üstlenecekleri sorumluluklar düşünüldüğünde, bir bakıma hayırlıdır da!”

featured

Siyasetin ve toplumun ana gündemi ekonomi… Enflasyon rakamları TÜİK’in rakamlarıyla bile yıllık yüzde 73,50 olarak açıklandı. Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) rakamları ise korkunç durumu özetliyor: Yıllık enflasyon yüzde 160,76!

AKP bu koşullarda Kızılcahamam kampını topladı. Çok farklı gündemler açıklansa da ana gündem yaklaşan genel seçimler. Buna bağlı olarak da seçimin kaderini belirleyecek olan ekonomik durum…

İktidar yazarları da durumun farkında. Bir kısım iktidar medyası yazarı uzun süredir, durdurulamayan zamlar ve rekora koşan hayat pahalılığı konusunda hükümeti uyarıyor.

Sabah yazarı Okan Müderrisoğlu bugünkü yazısında ekonomik uyarılarla birlikte, mevcut durumun “nimetlerinden” söz etti.

“Gözünü AK Parti dönemi ile açan gençler, enflasyonun ne olduğunu bilmemektedir” diyen Müderrisoğlu, “Genç kuşakların, enflasyonist faturaları ödememesi esastır” ifadelerinden sonra sürecin gençlere “nimetinden” şöyle bahsediyor:

“Belirsizliklerle yoğrulan böylesi dönemlerin ne gibi maliyetler ürettiğini gençlerin görmeleri, ileride üstlenecekleri sorumluluklar düşünüldüğünde, bir bakıma hayırlıdır da!”

Müderrioğlu’nun yazısının satır başları şöyle:

“AK Parti kurmaylarının etraflıca değerlendirmede bulunacakları oturumların her biri elbette hassas hususları içermekte. Ancak yaklaşan seçim takvimi dikkate alındığında “ekonomi” belirgin şekilde öne çıkmakta.
Dün açıklanan enflasyon oranları üzerinden gidecek olursak… Değişik açılardan söyleyecek epeyce sözümüz var.
Her şeyden önce…
– AK Parti’nin 20 yıllık iktidar öyküsü; büyük türbülanslara, müdahale ve darbe girişimlerine rağmen ekonomik sahada “fiyat istikrarı başarısının” özetidir.
– Gözünü AK Parti dönemi ile açan gençler, enflasyonun ne olduğunu bilmemektedir. Bugün karşılaştığımız tabloya dair muhtelif açıklamalara ikna olmaları kolay değildir. Genç kuşakların, enflasyonist faturaları ödememesi esastır. Bu, aynı zamanda ülkenin selametinedir de. Ama belirsizliklerle yoğrulan böylesi dönemlerin ne gibi maliyetler ürettiğini gençlerin görmeleri, ileride üstlenecekleri sorumluluklar düşünüldüğünde, bir bakıma hayırlıdır da!
– Enflasyonlu yıllardan zımparalanarak gelen bizim kuşaklar “Bugünler de geçer” diyebilmekte, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın liderliğinden beslenen siyasi kararlılıkla daha önce olduğu gibi yine bu sorunun üstesinden gelineceğini bilmektedir.
– Maalesef, enflasyon hafızasının canlanması bazı kötü alışkanların hortlamasına, bir dizi ahlaksızın fırsat bulmasına da yol açmaktadır. Fiyatların sürekli yukarı yönlü revizyonu, katılaşan fiyatlama davranışları, stokçuluk, spekülatif tüketim talebinin öne çekilmesi, suni talep dalgası bahane edilerek etiketlerin değiştirilmesi vb.”

Sabah yazarından ekonomi analizi: Enflasyon gençler için bir bakıma hayırlı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!