İktidara yakın gazeteden ‘asgari ücret’ iddiası… Ne kadar zam gelecek?

Sabah gazetesi, hükümetin asgari ücret için 7 bin 500 ile 8 bin arasında bir miktar konuştuğunu iddia etti. Ayrıca emekli ve memura refah payı düzenlemesi getirilmesi de bekleniyor.

featured

Hükümete yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesi, asgari ücret ve emekli maaşları için kulislerde konuşulan zam oranını haberleştirdi.

Habere göre hükümet, “emekli ve çalışanları enflasyona ezdirmemek için” yüzde 5 ila 10 arası refah payı verilmesini gündeme aldı. En düşük emekli maaşının yükseltileceği ve asgari ücretin 7 bin 500- 8 bin lira aralığına çıkarılacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta hafta toplantı yaptığı milletvekilleri, ücretlerde enflasyon artı refah payı verilmesi, en düşük emekli maaşı ile emeklilerin bayram ikramiyelerinin yükseltilmesi yönünde beklentiler olduğunu iletti.

BAKANLIK KARŞI ÇIKTI

İddiaya göre toplantıda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Dar gelirlilere enflasyonun üzerinde bir artış verilmesi için hazırlık yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde refah payının kaç puan olacağı netleşmiş olacak” diye konuştu.

3 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşının da yükseltilmesi için çalışma başlatıldığı ancak bu rakamın asgari ücret düzeyine çıkartılmasına Çalışma Bakanlığı’nın, “Ücret dengesizliği olur. Kısa süreler prim yatırıp emekli olan ile uzun yıllar yatıran arasında fark kalmaz. Örneğin 1500 gün prim yatıran kişi 10 bin gün prim yatıran ile aynı parayı olacak. Bu da adil değil” diye karşı çıktığı belirtildi.

İktidara yakın gazeteden ‘asgari ücret’ iddiası… Ne kadar zam gelecek?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 4 hafta önce

    8 üfürmüşler 9 yapar reis ağırlığını koydu diye manşet atarlar.biliriz bu taktiği daha önce gördük.özel sektörün postu sermesi uzun sürmez.

  2. 4 hafta önce

    Ya Hu! Asgarî ücret artması sorun çözmüyor aksine asgarî ücrete %50 zam gelsin herşeye en az %100 zam geliyor. Özel sektör etkilenmiyor ki hammaddeye kadar döviz üzerinden alıyor satarkende döviz üzerinden satıyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!