İl Göç İdaresi’nde rüşvet iddiası… ‘Para karşılığı vatandaşlık’

Şanlıurfa İl Göç İdaresi'nde çalışan bir personelin hesabına 3 bin dolar yatırıldığı iddia edildi. Ancak personel, bu paranın kurumla ilgisi olmadığını ve 'ticaret yaptıklarını' söyledi.

featured

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Şanlıurfa İl Göç İdaresi’nde çalışan personellerin banka hareketlerinin incelenmesi için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi verdi. Tanal verdiği soru önergesinde Şanlıurfa İl Göç İdaresi’ndeki yetkililerin rüşvet aldığını iddia etti. Ancak il göç idaresi bu iddiaları reddetti.

İddiaların nedeninin il göç idaresinde çalışan İhsan Altun adlı yetkilinin hesabına, sonradan Türkiye vatandaşlığı almış bir kişinin dolarla para göndermesinden kaynaklı olduğu ortaya çıktı. Altun ise kendisine para gönderildiğini doğrularken bunun ticaret amaçlı olduğunu ifade etti.

‘TİCARET YAPTIK’

GazeteDuvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre, Şanlıurfa İl Göç İdaresi’nde çalışan İhsan Altun’un hesabına Mahmut Bunni isimli kişi tarafından 3 bin dolar EFT yapıldı.  İhsan Altun ise 3 bin doların kendisine gönderilme nedenini şöyle açıkladı:

“Mahmut Bunni adlı kişi Türkiye vatandaşı. Suriye uyruklu mu değil mi bilmiyorum. Hesabıma para gönderildiği doğru. Ancak bu para tamamen kendi yaptığım işle alakalı. Mahmut Bunni’yi tanımıyorum. Çok sevdiğim bir arkadaşımla iş yaptık. Bu arkadaşımın da ortağı Mahmut Bunni. Yaptığımız ticaret işi karşılığında bu para bana gönderildi. Paranın il göç idaresiyle hiçbir ilgisi yok. Nitekim bu işi de sonlandırdık. 3 ay süren bir ticaret işiydi.”

TANAL’DAN SOYLU’YA: ÇETE Mİ VAR?

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya konuyla ilgili bir soru önergesi verdi. Tanal, Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde şunları sordu:

“Şanlıurfa merkezli olarak Suriyeli sığınmacılara para karşılığı, rüşvet karşılığı Türk vatandaşlığı başvurularında kolaylık sağlandığı, Türk vatandaşlığını kazanma vaadinde bulunulduğu konusunda sizlere ulaşan herhangi bir ihbar var mı? Varsa gereği yapıldı mı?

Suriyeli sığınmacılara para karşılığı Türk vatandaşlığını kazandırma vaadinde bulunan bir çete var mı? Şayet varsa bu çetenin arasında kamu görevlileri var mı? Söz konusu çetenin mensupları arasında İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Başkanlığı, göç idaresi müdürlükleri, il göç idaresi personeli, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlükleri personeli bulunmakta mıdır?

Türk vatandaşlığı başvurusu olumsuz sonuçlanan Suriyeli sığınmacı sayısı kaç?”

İl Göç İdaresi’nde rüşvet iddiası… ‘Para karşılığı vatandaşlık’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!