İlber Ortaylı: Türk olmak zor ancak imtiyaz

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Antalya'da üniversite öğrencilerinin katılımıyla düzenlenen programda Türk olmanın zor ancak imtiyaz olduğunu ifade etti. Ortaylı "Türk milletinin tarihten gelen bir mirası vardır. Bu miras ona kısmen bir imtiyazdır." dedi.

featured

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Antalya’da üniversite öğrencilerinin katılımıyla düzenlenen program kapsamında söyleşiye katıldı. Ortaylı, “Bazı şeyleri genç yaşta öğrenmek zorundasınız. Düşünebileceğiniz, kendinizi yeniden düzenleyebileceğiniz bir fırsata sahip olmanız gerekir. Başından gemileri yakıp kendinizi bırakamazsınız. Siz, hayatı yaşamak, görmekle mükellefsiniz” diye konuştu.

İl Gençlik ve Spor Müdürlüğünce Bezmi Alem Valide Sultan Yurdu’nda gerçekleştirilen söyleşide konuşan Ortaylı, öğrencilere kariyerleri için tavsiyelerde bulundu.

Öğrencilere, hayallerine kavuşmaları için mücadeleyi kaybetmemelerini öneren Ortaylı, şunları kaydetti:

“Kendinizi birçok yönden geliştirmeniz gerekiyor. Çok engeller var. Kendinize iş yaratmayı düşüneceksiniz. Gidip dünyayı görmek, lisanınızı geliştirmek her kula vacip. Bunu yapmalısınız, yapınca değişirsiniz. Bazı şeyleri genç yaşta öğrenmek zorundasınız. Düşünebileceğiniz, kendinizi yeniden düzenleyebileceğiniz bir fırsata sahip olmanız gerekir. Başından gemileri yakıp kendinizi bırakamazsınız. Siz, hayatı yaşamak, görmekle mükellefsiniz. Öğreneceksiniz, dünyayı göreceksiniz ve daha sonra karar vereceksiniz.”

Türkiye’ye bir kurtarıcı gözüyle bakan ülkelerin olduğuna dikkati çeken Ortaylı, Türk olmanın zor ancak imtiyaz olduğunu ifade etti.

“Türk milletinin tarihten gelen bir mirası vardır. Bu miras ona kısmen bir imtiyazdır. Siz gençler bu mirasa sahip çıkmak, hayatınızı, öz yaşamınızı himaye etmekle mükellefsiniz” diyen Ortaylı, önce mümkün olanın üzerine gitmek gerektiğini belirtti. (AA)

İlber Ortaylı: Türk olmak zor ancak imtiyaz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 4 hafta önce

  Saray tarihçisi inciler saçıyor! Yıllardır hikaye okuyor ama insanlar farkına varamıyor!? İki lafından biri osmanlıya övgü, araya serpiştirilmiş Cumhuriyet ve ATATÜRK sözleri ile kendini her iki tarafa da beğendirmeyi başarmış biri. Ortaylı, aslında tarihçi değil, üstü kapalı “siyasetçi”.

  • 4 hafta önce

   Bir üstada bu sözlerin herşeyden önce çok yakışıksız.. Adını bile yabancı isim koymuşsun.. Yazık sana..

 2. 4 hafta önce

  Güçlü bir Türkiye’nin olmadığı dünya distopyadır.

 3. Aklı başına geldi beyfendinin.2,3 yıl evvel böylemiydin?

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!