İlber Ortaylı uyardı: Bizim felaketimiz olacak

Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Edirne’nin Keşan ilçesinde düzenlenen sanayici ve STK temsilcilerinin organize ettiği programda yaptığı konuşmada "Anadolu sanayi bekliyor. Sanayi kurulmadığı takdirde, tabiat istismar ediliyor. Bu da bizim felaketimiz olacak." dedi.

featured

Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Edirne’nin Keşan ilçesinde düzenlenen sanayici ve STK temsilcilerinin organize ettiği programa katıldı.

‘FELAKETİMİZ OLACAK’

İHA’nın haberine göre Ortaylı, burada yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullandı:

“Trakya’yı iyi bir istikbal bekliyor ama bu felaket de olabilir. Garantisi yok, karar vermek zorundasınız. Ya sanayi ya ziraat. Fevzi Çakmak gibi düşünecek değilim. Ona kalsa, Genelkurmay Başkanı olarak burada bir tane baca bile yaptırtmazdı. Çünkü ‘düşman gelir, alır’ derdi. Trakya’nın bugünkü zenginliği, organizasyonu ve Tekirdağ’ın patlamasında sanayinin payı var ama bir şeyi de unutmayın, burası da imparatorluğu besleyen bir ziraat bölgesi. İnsaflı olmak zorundasınız. Başka yerlere çıkın. Deniz kıyılarından ve Trakya’dan uzak yerlere gitmenizi istirham ederim. Anadolu sanayi bekliyor. Sanayi kurulmadığı takdirde, tabiat istismar ediliyor. Bu da bizim felaketimiz olacak.”

‘…HAPI YUTARIZ’

Konuşmasının devamında çevre ve sanayi arasındaki dengenin gözetilmesi gerekliliğine vurgu yapan Ortaylı, “Bu memleket ya ekmeğini verir ya da vermez ve sürünürüz. Bu da sizin muhakemenize bakıyor. Boş insanların, ekip biçmeyen insanların çevreci laflarının ciddi bir teklif getireceğine inanmıyorum. Neyin ne olduğunu çalışan ve üreten adam bilir. Muhakemenizi insafla ve adil bir hakim gibi yaparsanız, memleket kurtulur. Yapmadığınız takdirde hapı yutarız. Bir memlekette çevre ve sanayi arasındaki dengeye hippiler karar vermez. Bunu çiftçilerin, sanayicilerin ve ciddi tüketicilerin düşünmesi lazım. O bakımdan sorunlar karşısında muarız olarak değil; taraf olarak yer alın. Bu miras kavgası değil. Mirasın kendi ailenizin olduğunu ve içinde kalacağını hesaplayarak münazaaları halletmek lazım” ifadelerini kullandı. (İHA)

İlber Ortaylı uyardı: Bizim felaketimiz olacak

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 3 hafta önce

    Bu herifi bişey zannederdim, yanılmışım herkesten özür diliyorum

    Cevapla
    • 3 hafta önce

      Niye adam çok doğru konuşmuş nesını beğenmedin tabi sizler başka kişinin dediğini kabul edersiniz

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!