İlber Ortaylı’dan ‘Suriyeliler’ uyarısı: Ya parti kurarlar ya da bir partiyi ele geçirirler

Prof. Dr. İlber Ortaylı, programda ''Suriyelilerin nüfusu çok artıyor, bu bir gerçek. Bir müddet sonra parti kurabilirler. Başka göçmene benzemezler. Kendine göre bir parti kurar ya da gider başka bir partinin içine girer.'' ifadelerini kullandı.

featured

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kafa Tv YouTube kanalında Candaş Tolga Işık’ın sorularını yanıtladı.

Sığınmacıların Türkiye’nin demografik ve kültürel yapısını bozacağı tartışmaları gündemdeki yerini korurken Prof. Dr. İlber Ortaylı’dan dikkat çeken bir uyarı geldi.

‘BAŞKA GÖÇMENE BENZEMEZLER’

Kafa Tv YouTube kanalında Candaş Tolga Işık’ın sorularını yanıtlayan Ortaylı, Suriyeli sığınmacılarla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Suriyelilerin nüfusu çok artıyor, bu bir gerçek çok doğum yapıyorlar. Her Suriyeli böyle değil tabii ki. Sığınmacı olarak geldiler, sonra sessiz sedasız ne iş yapıyorsa tahsil yapacak yapmayacak. Suriyeliler bir müddet sonra parti kurarlar bundan emin olun. Başka göçmene benzemezler. Kendine göre bir parti kurar ya da gider başka bir partinin içine girer. Suriye’de hiçbir zaman bir Suriye vatandaşının vatanı mefhumu yok, ama partilerinin içine girip onu ele geçirme bütün vatandaşlarında var. Çok politikler o konuda. Nepotizm denilen şey kendi işleri kendi memleketleri…”

TÜRKİYE’DEN EN ÇOK SURİYELİLER BULUNUYOR

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü’nün 2024 Dünya Göç Raporu, Türkiye’nin dünya genelinde en fazla mültecinin barındığı ülke olduğunu gözler önüne sermişti. Yaklaşık 3,6 milyon mülteciyi bünyesinde barındıran Türkiye’de en çok Suriyelilerin bulunduğu biliniyor.

İlber Ortaylı’dan ‘Suriyeliler’ uyarısı: Ya parti kurarlar ya da bir partiyi ele geçirirler

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Bilmiyorduk, sagol. Aydin insan. 10 sene olmus, agam uyariyor. sevki yilmaz ile dugune katilmasini biliyorsun.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!