İletişim Başkanlığı’ndan ‘dezenformasyon bülteni’… 9 haberi listelediler

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yayımlanan Dezenformasyon Bülteni'nde Bartın’da yaşanan maden faciası ile ilgili "Sayıştay raporlarındaki öneriler dikkate alınmadı." başlıklı haberler 'yalan haber' olarak yayımlandı. Ayrıca bültende Soma ve Ermenek’teki maden facialarına da değinildi.

featured

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Dezenformasyon Bülteni’nin 9-16 Ekim tarihlerindeki haber ve içeriklere odaklanan ikinci sayısını yayımladı.

İletişim Başkanlığının bültenine göre “haftanın yalan haberleri” şöyle sıralandı:

Sayıştay Raporlarındaki Öneriler Dikkate Alınmadı İddiası, Soma ve Ermenek Kazalarından Sonra Gerekli İyileştirmeler Yapılmadı İddiası, Kurum Degaj Yönergesi Uygulanmadı İddiası.

BARTIN’DAKİ FACİA ‘DEZENFORMASYON BÜLTENİ’NDE

Sayıştay’ın, patlama meydana gelen Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden işletmesine yönelik 2019’da “ani gaz degajı ve grizu patlama riski artıyor” uyarısında bulunduğu ortaya çıkmıştı. TTK’dan yapılan açıklamada ise haberler yalanlanmıştı. Söz konusu haberler Dezenformasyon Bülteni’nde ‘haftanın yalan haberleri’ başlığı altında yer aldı.

Bültende, haberlere ilişkin “Raporda ‘Solunabilir ve Patlayabilir Tozla Mücadele’ başlığı altında yer verilen bilgiler, çarpıtılarak dezenformasyona konu olmuştur. Bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerde, Sayıştay raporundaki genel bilgilendirmeler, ‘grizu patlaması riski tespit edildi’ şeklinde yorumlanmıştır. Madenlerde yönetmelik ve mevzuatların uygulanmasına yönelik veriler, tüm iddiaları çürütür niteliktedir. Madenlerde, patlayabilir tozla mücadele çalışmalarına yön verebilmek için yer altındaki noktalardan düzenli olarak toz numunesi alınmaktadır. Sonuçların yüksek çıkması durumunda yıkama ve taş tozu serpme çalışması yapılmaktadır.” denildi.

SOMA VE ERMENEK FACİASINA DA DEĞİNİLDİ

Toplam 319 maden işçisinin yaşamını yitirdiği Soma ve Ermenek’teki maden facialarına da değinilen raporda, önceki yıllarda meydana gelen kazaların ardından tedbir ve denetim konusunda gerekli çalışmalarına yapılmadığına yönelik eleştirilerin de doğru olmadığı söylendi.

‘DEGAJ YÖNERGESİ DİKKATE ALINMADI’ İDDİASI DOĞRU DEĞİLDİR’

Dezenformasyon Bülteni’nde Bartın’daki maden kazasıyla ilgili, ‘degaj yönergesinin dikkate alınmadı’ başlıklı haberler yalanlandı. Bültende “Sayıştay’ın 2019’da hazırladığı raporda, muhtemel risklere karşı genel bir yaklaşımda bulunulmuştur. ‘Kurum Degaj Yönergesi hükümlerinin titizlikle uygulanması gerekmektedir’ ifadesi, tespit değil bilgilendirme amaçlıdır.” denildi.

 

’92 MÜLTECİYE KÖTÜ DAVRANILDIĞI İDDİASI DOĞRU DEĞİLDİR’

Dezenformasyon Bülteni’nde Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarachi’nin, “Türkiye’nin 92 mülteciye kötü muamelede bulunduğu” iddialarının gerçeği yansıtmadığı söylendi. Bültende, şu ifadelere yer verildi:

“Sosyal medyayı dezenformasyon yayma aracı olarak kullanan Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarachi’nin, ‘Türkiye’nin 92 mülteciye kötü muamelede bulunduğu’ iddiası, doğru değildir. Öte yandan Yunanistan’ın mültecilere yönelik insanlık dışı muamelesi, belgelerle sabittir.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün, 2021 Yunanistan Raporunda da Yunan güçlerinin mültecilere yönelik kötü muamelesine geniş yer verildi. Rapora göre Yunan makamları, göçmenlere yönelik kötü muameleyi araştıran grupları taciz etmek ve korkutmak için cezai soruşturmaları kullanıyor. Yunan güçleri tarafından kıyafetleri çıkarılarak geri itilen mültecilerden bazıları donarak hayatını kaybetti. Türkiye’nin insani çabalarıyla kurtulan mülteciler ise, Yunan güçlerinin işkencelerini; kıyafetlerinin, paralarının ve telefonlarının alındıktan sonra Türkiye’ye doğru geri gönderildiklerini birçok kez anlattılar.

Kan donduran görüntüler dünya kamuoyunu ayağa kaldırırken, Yunan makamları vahşetin önlenmesi için herhangi bir çaba sarf etmedi. Yunanistan, uluslararası toplumun baskısının artmasıyla, yaşanan vahşetin sorumluluğundan kaçmak için, dezenformasyon yaymaktadır.”

Dezenformasyon Bülteni’nde yer alan bir diğer haber ise “Adalet Bakanlığı çocuk istismarı verilerini 6 yıldır gizliyor” başlıklı haber oldu. Bültende şöyle denildi:

“‘Adalet Bakanlığı çocuk istismarı verilerini 6 yıldır gizliyor’ iddiası doğru değildir. Adalet Bakanlığınca her yıl yayımlanan Adli İstatistikler kitabında, çocukların istismarı da dahil olmak üzere suç ve cezalara dair veriler yer almaktadır. Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce adalet istatistiklerine ilişkin veriler, UYAP Bilişim Sistemi ile Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Başkanlığı, Danıştay Başkanlığı gibi paydaş kurumlardan toplanmaktadır.”

 

Bültende “Bir televizyon programında geçen, ‘Muhtarlar nüfus kaydında yabancıları usulsüz kaydediyor’ iddiası, doğru değildir. 5490 sayılı kanunla, 2006 yılından beri muhtarların adres kayıt işlemleri ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Ülkemizde vatandaşlarımızın ve yasal statüde bulunan yabancıların tüm adres tescil işlemleri Nüfus Müdürlükleri ve İl Göç İdaresi Müdürlükleri tarafından yürütülmektedir.” denildi.

Bültende ‘WhatsApp okundu bilgisi’ ile ilgili, bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan iddiaların doğru olmadığı söylendi. Bültende, “WhatsApp’ın ‘okundu bilgisi’ onay işaretleri, WhatsApp Yardım Merkezi’nde belirtildiği gibidir. WhatsApp uygulamasında 3 onay işareti söz konusu değildir, böyle bir uygulama yoktur.” ifadelerine yer verildi.

Dezenformasyon bülteninde “Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde, bir kız öğrencinin
taciz edilip bıçaklı saldırıya uğradığı iddiası doğru değildir.” denildi. Bültende şu ifadelere yer verildi:

“Üniversite öğrencisi genç kızın iddiası üzerine polis ekipleri, Acil Çağrı Merkezi’ne gelen ihbar saatindeki güvenlik kamerası kayıtlarını mercek altına almıştır. Yaklaşık 120 kamera kaydının taranmasının ardından
herhangi bir saldırı gerçekleşmediği tespit edilmiştir. Saldırıya uğradığını iddia eden genç kız, sözlü ve yazılı
ifadesinde, üniversitede okumamak ve ailesinin yanına dönmek için bu senaryoyu ürettiğini itiraf etmiştir.”

Dezenformasyon Bülteni’nde ‘Tunceli’de beş adet portatif tuvalet için resmi açılış töreni düzenlendi’ başlıklı haberin doğru olmadığı belirtildi. Bültende şöyle denildi:

“Görüntüler, Tunceli’de yıl içerisinde yapımı tamamlanan 15 milyon TL tutarındaki tarımsal sulama projelerinin, hayvan içme suyu tesislerinin, mera ıslah projelerinin, mera ve yayla yolu projelerinin tanıtımı ile, tamamlanan projelerin temsili açılışına aittir. Program dahilinde, yaylalarda üreticilerin yaşamını kolaylaştıracak taşınabilir yaşam konteynerlerinin Tunceli Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğine teslimi de gerçekleştirilmiştir. Konteynerlerin teslimi sırasında çekilen görüntüler çarpıtılarak, ‘tuvalet açılışı’ şeklinde servis edilmiştir.”

İletişim Başkanlığı’ndan ‘dezenformasyon bülteni’… 9 haberi listelediler

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!