İlhan İrem’e veda

Türk müziğinin unutulmaz isimlerinden şarkıcı ve söz yazarı İlhan İrem için Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) tören düzenlendi.

featured

Böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 67 yaşında hayatını kaybeden sanatçı İlhan İrem, bugün son yolculuğuna uğurlanacak. İrem’in Türk bayrağına sarılı cenazesi bugün hayatını kaybettiği hastaneden alınarak tören için AKM’ye getirildi. İrem’in cenazesi İBB zabıta tören taburu tarafından sahneye taşındı.

‘TABUTUNA ÇOK SEVDİĞİMİ FISILDAYACAĞIM’

Düzenlenecek tören öncesi, İrem’in hayranları da Atatürk Kültür Merkezi önünde beklemeye başladı.

İrem’in hayranlarından Seval Keleşer, “Ben jenerasyon olarak İlhan İrem’in şarkılarını kucaklamış bir nesilim. Biz onun şarkılarıyla, dünyaya bakış açısıyla, duruşuyla hep birlikte gençliğimizi geçirdik. İlhan İremler kolay yetişmiyor. Uzun süre sahnelerdeydi, güzel projelere imza attı. Hepimizin bildiği gibi 2016 yılında böbrek yetmezliği onun bayağı canını sıktı. Ben bir doktor annesiyim. Rahatsızlığında hep oğluma bir şey olur mu diye soruyordum. O da her şeyin çözümü var mutlaka o da iyileşecek derdi. Ama demek ki düne kadarmış. Ben inanıyorum ki bugün bütün Türkiye ve dünyada görüp sayan sevenler hepsi üzgün. Başımız sağ olsun. Çok sevdiğim için inanın koşa koşa bugün tabutuna fısıldayacağım. Seni çok sevmiştik diyeceğim” ifadelerini kullandı.

DEMİRCAN: GİDİŞİYLE DE TÜRKİYE’Yİ BİRLEŞTİRMEYİ BAŞARDI

AKM’de düzenlenen törende konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, “İlhan İrem müziğimize yaptığı olağanüstü katkılarının yanı sıra dünyayı yaşanılır kılan dönüştürücü gücün sevgi olduğunu inatla ve sürekli olarak vurgulayan büyük bir ozandı. Ben İlhan İrem denildiğinde dinleyenlerini huzura ve sükunete davet eden benzersiz sesini, yeni tarzlar, alışılmadık usuller denemekten çekinmeyişini, popüler müziğin dayatmalarına uymak yerine inatla kendi iç sesinin peşinden gidişini hatırlıyorum. Onu biricik ve özel kılan da bunlardı zaten. Nereden bileceksin ayrılığın acısını, sen hiç sensiz kalmadın ki… sözleriyle hafızalara kazınmış, aşıkların sözcüsü olmuştu. İyileştiren bir müzik yapıyordu. Düşmanlığı değil barışı hedefleyen, öfkenin yerine sevgiyi koyan İlhan İrem gidişiyle tüm Türkiye’yi birleştirmeyi başardı. Onu kaybettiğimiz için hepimiz çok üzgünüz. Onu müziğiyle, kelimeleriyle, ve tabutunun Türk bayrağına sarılmasını isteyecek kadar büyük memleket aşkıyla sonsuza dek hatırlayacağız” diye konuştu.

İMAMOĞLU: İLHAN İREM İSTANBUL’A EMANETTİR

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Ölüm haberi bana bildirildiğinde çok enteresan bir biçimde yanımdaki arkadaşıma İlhan İrem’i kaybettik ve ardından çok seviyordum dedim. Bu çok enteresan bir duygu. İnsanların içinde bazı şeyler birikiyor ve bir an kaybedince hatırlıyorsunuz. Çok seviyordum lafını bana dedirtmesi çok enteresan. Biz yan yana gelmedik, el sıkışmadık. Bu duyguyu vermek, bunu verebilen bir insan olmak çok özel bir insan olmasına yetiyor. Gerçekten insanların aklına kazınan, duyguları yerleştiren, sözleriyle düşündüren çok özel bir sanatçı. Böyle bir insanın bu ülkede yaşamış olması değerliydi. Sanatçı duruşuyla herkesin kalbini kazanan bir insan. Bu an itibariyle İlhan İrem, İstanbul’a emanettir. İstanbul’da her türlü kendisini ve eserlerini yaşatmaya, onu özel konumunda hissettirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bebek Camiinde kılınan cenaze namazının ardından İrem, Aşiyan Mezarlığı’na defnedildi.

İlhan İrem’e veda

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

 1. 2 ay önce

  Ben de cenaze törenindeydim.
  İlhan İrem’in naaşının salona girmesiyle abartısız 10-15 dk süren alkış seli koptu. Yakınları, dostları çalınacak parçalardan,ekrandaki görüntülere, konuşma yapacak dostlarına kadar her şeyi organize etmişlerdi. Tam da İlhan İrem’e yakışan bir uğurlama oldu. Çok duygusal anlar yaşandı.

  A. Misbah Demircan’ın yaptığı konuşma çok güzel ve kucaklayıcıydı. Garip olan E. İmamoğlu’nun törene S. Tanrıkulu ile gelmiş olmasıydı. Türkiye’nin bağrına bastığı, tabutunun bile Türk bayrağına sarılı olmasını vasiyet edecek kadar yurtsever ve Atatürkçü çizgisiyle bilinen İlhan İrem’in cenazesine başka milletvekili yokmuşçasına S. Tanrıkulu ile gelmiş olması bence tuhaftı. Konuşmasında “İlhan İrem’le yanyana gelmedim, el sıkışmadım” demesi büyük bir ayıbın da itirafıydı aslında. İst. BBB olan ve 2013’ten bu yana belediye başkanlığı yapmış olan birisinin İlhan İrem’le tanışmamış olması, hastalığında dahi ziyaret etmemiş olması affedilir bir şey değil. İmamoğlu’nun kimlere zaman ayırdığını, kimleri ziyaret ettiğini görüyoruz. Onların arasında İlhan İrem gibi bedel ödemiş, ilkelerinden ve duruşundan zerre ödün vermemiş bir sanatçının olmaması bana çok manidar geldi.

  Güle güle İlhan İrem.
  Hayatımıza kattığın renk için sonsuz teşekkürler.

  Işık ve sevgiyle…

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!