‘İliç’ belgesi paylaşıldı, Murat Kurum’dan yanıt geldi

İliç'teki siyanürlü altın madeni için 3 kat kapasite artışına ilişkin ''ÇED olumlu'' raporunda imzası bulunan dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan yeni açıklama geldi. İliç faciasından sonra maden alanına ilişkin "ÇED olumlu" raporunda imzası olmadığını iddia eden Kurum, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in paylaştığı belgeye "iftira" diyerek yanıt verdi.

featured

Veryansın TV’nin neredeyse 2 senedir “Türkiye’nin Çernobil’i” diyerek uyardığı, Erzincan İliç’teki yabancı ortaklı altın madeninde meydana gelen liç kaymasının ardından, siyanürlü altın madeni için 3 kat kapasite artışını dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından onaylandığı ortaya çıkmıştı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İliç faciasından sonra maden alanına ilişkin ”ÇED olumlu” raporunda imzası olmadığını iddia eden dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a yanıt vermişti. Özel, Kurum’un imzasını gösteren belgeyi paylaşmıştı.

‘İFTİRA’

Özel’in açıklamasına Kurum’dan yanıt geldi. Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Özel’in İliç’teki maden faciasına ilişkin kendisine iftira attığını iddia etti.

Kurum’un açıklaması şöyle:

“CHP Genel Başkanı Sayın Özgür Özel’in bugün gerçekleştirdiği grup toplantısında, İliç’te aziz milletimizi yasa boğan maden faciasına ilişkin attığı iftiralarına cevabımdır.

Bu acı verici hadise yerel seçim sürecinde de maalesef kirli bir siyasete malzeme edilmiştir. Bugün de daha henüz kurumlara bile tebliğ edilmemiş, ama ne hikmetse CHP’li isimlerin elden ele dolaştırdığı bilirkişi raporuyla yeniden gündeme getirilmiştir.

Her şeyden önce Sayın Özel açıklamasında, “teknik açıdan tamamen yetersiz ve eksik, hukuki açıdan tamamen kusurlu, siyasi açıdan topyekûn kasıtlı ve hedef gösterici” siyasi bir manipülasyona, algıya ve yalana imza atmıştır.

Bakanlığım döneminde, söz konusu bu işletmeye verilen ÇED raporunu dile getiriyorlar. ÇED sürecinde, sadece ve sadece kapasite artışının çevreye etkisi değerlendirilir, onaylanır ya da onaylanmaz.

’21 KURUM VE KURULUŞUN OLUMLU GÖRÜŞÜYLE ALINDI’

Çevresel Etki Değerlendirme kararları Bakanlığımızın tek başına yaptığı değerlendirme sonucu verilen kararlar değildir. ÇED süreçleri içerisinde ilgili kurum ve kuruluşların değerlendirmeleri, komisyon çalışmaları dikkate alınarak teknik ve bilimsel esaslara dayalı çalışmaların sonucu olarak verilen kararlardır.

İşte bugün dillerine doladıkları ÇED kararı da; 21 kurum ve kuruluşun İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu Üyelerinin olumlu ve ortak görüşüyle alınmıştır.

‘İNSANIMIZIN CAN SAĞLIĞINI SİYASİ MALZEME YAPMAMAYA DAVET EDİYORUM’

Siyaset, millete hizmet aracıdır ve bu hizmet yalanla, iftirayla, haksız suçlamalarla yapılabilecek, sürdürülebilecek bir iş değildir. Bir yerde söz konusu olan milletin canı ise orada siyaset biter. Sayın Özel’i, haktan ve adaletten yana tavır almaya, insanımızın can sağlığını siyasi malzeme yapmamaya davet ediyorum.

Dün İBB çukurunda hayatını kaybeden yavrumuza, Beşiktaş’ta yaşanan yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza kulaklarını tıkayan Sayın Özel’in İliç’teki canlarımız üzerinden siyaset yapmasını milletimizin vicdanına havale ediyorum.

Biz dün nasıl milletimizin zor anında, yangında, depremde, selde ve her türlü afette vatandaşımızın yanında dimdik durduysak, yaşanan afetlerin sonrasında tüm süreçlerin takipçisi olduysak, bundan sonra da milletimizin yanında, her olayın takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

thumbnail
İlişkili Haber

İliç’te ‘ÇED olumlu’ raporu… Özgür Özel Murat Kurum imzalı belgeyi gösterdi

‘İliç’ belgesi paylaşıldı, Murat Kurum’dan yanıt geldi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. O imza atan 21 KURUM’unda yargilanmasi gerekiyor. Bir gun o da olur. Allah buyuk.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!