İliç’te bir işçinin cansız bedenine ulaşıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan'ın İliç ilçesinde maden sahasında meydana gelen faciada toprak altında kalan 9 işçiden birinin cansız bedenine ulaşıldığını bildirdi.

featured

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan’ın İliç ilçesinde maden sahasında meydana gelen faciada toprak altında kalan 9 işçiden birinin cansız bedenine ulaşıldığını belirtti.

Ulaşılan cansız bedenin 33 yaşındaki işçi Uğur Yıldız’a ait olduğu ifade edildi.

Bayraktar, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, maden sahasındaki arama çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Facianın gerçekleştiği 13 Şubat’tan bu yana arama çalışmalarının devam ettiğini aktaran Bayraktar, şu ifadeleri kullandı:

“Erzincan İliç’te maden sahasında meydana gelen heyelanda ilk günden bu yana aralıksız olarak devam eden 9 madenci kardeşimizi arama çalışmalarımızda bu akşam saatlerinde mangan ocağı olarak tabir edilen alanda bir işçi kardeşimize ulaştık. Diğer madencilerimiz için ekipler 7/24 çalışmalarını sürdürüyor. İşçi kardeşimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyorum.”

NE OLMUŞTU?

Veryansın Tv’nin yaklaşık iki senedir “Türkiye’nin Çernobil’i” diyerek uyardığı, Erzincan İliç’teki yabancı ortaklı Anagold Madencilik isimli şirketin siyanürle altın çıkardığı madende, 13 Şubat 2024 tarihinde liç sahasındaki birikme sonucu kayma meydana gelmişti ve 9 işçi göçük altında kalmıştı.

Yaşanan felaket, siyanürlü madenin yol açacağı felakete karşı verilen mücadeleyi ve Veryansın Tv’nin haykırışlarını akıllara getirdi. Veryansın Tv’den Serkan Öz, Cumhuriyetçi Vatanseverler Hareketi’nden Avukat İsmail Hakkı Atal ve yıllardır köyü için mücadele eden Sedat Cezayirlioğlu, felaketten aylar önce İliç’teki ‘zehir’ havuzunun önünde açıklama yapmış ve Bingöl-Yedisu fay zonunun fay haritasını göstererek deprem tehlikesine dikkat çekmişti.

İliç’te bir işçinin cansız bedenine ulaşıldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Ortada maden falan yok. Komur cikarmiyorsunuz. Topragi kepceleyip, ustune siyanur basiyorsunuz. Olen oldu de, beni endiselendiren o zehirli topragi eseleyen diger garibanlar.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!