İliç’te kritik gelişme: Anagold Madencilik siyanür sızıntısını doğruladı

Erzincan'daki altın madeni işletmecisi Anagold Madencilik, siyanür borusunun patladığı haberlerine ilişkin, "Maden sahasında gerçekleşen solüsyon döküntüsünün içerisindeki toplam siyanür miktarı yaklaşık 8 kilogramdır" açıklaması yaptı.

featured

Anagold Madencilik, Erzincan İliç’teki kompleks madeni işletmesinde, siyanür borusunun patladığı ve siyanürün çevreye yayılması olayına ilişkin olarak internet sitesinden yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, dökülen solüsyonun içindeki siyanür miktarının 8 kg olduğu belirtilirken, “hızlıca temizlendiği” iddia edildi. Fırat Nehri’ne tonlarca siyanür aktığı iddiası ise yalanladı.

‘SOLÜSYON DÖKÜNTÜSÜ MEYDANA GELDİ’

Açıklamada, “21 Haziran günü maden operasyon sahasında seyreltilmiş siyanür içeren bir solüsyon döküntüsü meydana gelmiştir. Döküntü, hızlı bir şekilde temizlenmiş ve bu olay derhal Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bildirilmiştir. Maden sahasında gerçekleşen solüsyon döküntüsünün içerisindeki toplam siyanür miktarı yaklaşık 8 kilogramdır. Sosyal medyada yer alan asılsız iddialara göre tonlarca siyanür döküntüsü olduğu ve Fırat Nehri’ni etkilediği iddiaları tamamen yanlıştır” denildi. 

Açıklamada, “Atmosfere siyanür deşarjı yoktur. Siyanürle işlem yapılmayan otoklavlardan gerçekleşen emisyonun, mevzuata uygun olup olmadığının teyit edilmesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca görevlendirilen akredite laboratuvarlar tarafından ölçümler yapılmakta ve sonuçlar aynı Bakanlık tarafından incelenip onaylanmaktadır” ifadeleri yer aldı.

Yazılı açıklamanın sonunda, “Anagol, devletten sonra bölgedeki en büyük işveren ve yatırımcı olup, ilgili mevzuat ve uluslarası standartlara tamamen uygun bir şekilde faaliyetlerini sürdüreceğini taahhüt ederek, Türkiye ekonomisine ve yerel ekonomiye değer katmaya devam edecektir” denildi.

thumbnail
İlişkili Haber

Veryansın TV gündeme getirmişti… Erzincan Valiliği’nden ‘siyanür sızıntısı’ açıklaması

thumbnail
İlişkili Haber

Ümit Özdağ’dan İliç mesajı: Tonlarca siyanür Fırat’a karışmış

thumbnail
İlişkili Haber

‘Çernobil’e benzetilmişti… İliç’te siyanür alarmı: Gözler Ankara’da

İliç’te kritik gelişme: Anagold Madencilik siyanür sızıntısını doğruladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 5 ay önce

    Çok merak ettim nasıl hızlıca temizlenmiş.Sızıntıyı toprak emmemiş de bunların gelip temizlemesini mi beklemiş ? Bağımsız laboratuvar tahlilleri de yapılıyordur umarım.Maden kapatılmadıkça güvenlik sağlanamaz.Kaç sızıntı,kaç membran çökmesi daha yaşanması gerek kapatılması için.Yazıklar olsun.

  2. 5 ay önce

    Ya hu nasıl olur ? Çevre Bakanlığı’nın normal şartlarda yeri yerinden oynatması gerekirken bakanlık da dahil ulusal basın ve idare olayı ört bas etmeye çalışıyor. Delirmemek mucize yemin ederim.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!