İliç’teki maden şirketinden Sedat Cezayirlioğlu’na suç duyurusu

Erzincan’ın İliç ilçesinde altın madenine yönelik mücadele eden Sedat Cezayirlioğlu hakkında Anagold Madencilik tarafından savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

featured

Erzincan İliç’teki yabancı ortaklı altın madeni genişlemeye devam ederken, madenin siyanür havuzunda sızıntı yaşanmıştı. Ayrıca siyanürün Fırat nehrini besleyen dereye karıştığı iddia edilmişti.

İlk olarak Veryansın TV’nin gündeme getirdiği sızıntının ardından altın madenine önce ceza kesilmiş ardından faaliyetleri durdurulmuştu.

Anagold madencilik sızıntıyı kabul etti ama bunu gündeme getiren Sedat Cezayirlioğlu’na karşı suç duyurusunda bulundu.

İliç Savcılığınca konuya ilişkin iftira, tehdit ve bilirkişi tanığı etkilemeye teşebbüs suçlamasıyla tahkikat başlatıldı.

Suç duyurusuna istinaden savcılık tarafından başlatılan tahkikatta Cezayirlioğlu hakkında, “İftira, suç uydurma, alenen hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, tehdit, suç işlemeye tahrik, yargı görevi yapan bilirkişi veya tanığı etkilemeye teşebbüs, zincirleme suç” başlıkları halinde suçlamalar yer aldı.

CEZAYİRLİOĞLU: SUÇ DUYURUM DİKKATE ALINMADI

Veryansın TV’ye konuşan Sedat Cezaiyirlioğlu, kendi suç duyurusunun savcılık tarafından hızlıca reddedildiğini iddia etti. Cezayirlioğlu şunları söyledi:

“Can güvenliğimle ilgili hem kaymakamlığa, valiliğe koruma talebinde bulundum hem de savcılığa suç duyurusunda bulundum. Ertesi gün jandarmadan arayıp ifade vermemi istediler. İfademi savcıya vereceğimi söyledim ve bir sayfalık ifade verdim. İfademin sonuna da ‘detaylı bilgi, belge, isimleri savcı beye vereceğim’ diye belirttim. Bir hafta sonra savcının yanına ifade vermeye gittiğimde yazılı ifade vermemi istedi. İfadeyi yazmaya başladığım günden üç dört gün sonra postacı geldi ve savcılıktan tebligat getirdi. Savcı benim ifademi almadan soruşturmaya yer olmadığı kararı vermiş. Önce bu oluyor sonra benim hakkımda suç duyurusunda bulunuyorlar. Bu benim şahsi mücadelem değil bütün Türkiye’nin meselesi. Türkiye’nin sahip çıkması gerekir.”

İliç’teki maden şirketinden Sedat Cezayirlioğlu’na suç duyurusu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 3 ay önce

  Bir tr klasigi, yavuz hirsiz yine ev sahibini bastirmaya calisiyor. Zafer partisi samimi ise Sedat Bey’i yanliz birakmamalidir.

 2. 3 ay önce

  Egemenlik Millet yerine sirketlere gecti, geri almadan yeterince demokrasi olmayacak

 3. 3 ay önce

  Sedat Beyin kahramanca mücadele etmesi herbirimize örnek olsun. Vatanımıza, suyumuza, toprağımıza, doğamıza, insanımıza saygı duymayan, kıymet vermeyen, şirketleri vatanımızda istemiyoruz.

 4. 3 ay önce

  O Binali var ya o… Yatacak yeri yok onun.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!