İlim Yayma Vakfı’ndan büyükelçiliğe

featured

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan büyükelçi atamaları arasında dikkat çeken isimlerden biri de Prof. Dr. Hamit Ersoy. Eski RTÜK üyesi Ersoy, İlim Yayma Vakfı’na ait İstanbul Zaim Üniversitesi’nin İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nin yönetiminde yer alıyor.

ERAY ÇELEBİ/ VERYANSIN TV

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan büyükelçi atamaları gündemin ön sıralarında.

Diplomat kökenli olmayan isimlerin de atanması tartışmalara yol açarken İlim Yayma Vakfı bağlantılı atama gözlerden kaçtı.

Prof. Dr. Hamit Ersoy, Katar’dan sonra GSMH ölçütüne göre Dünya’nın en zengin ikinci ülkesi olarak kabul edilen Brunei Sultanlığı’nın başkenti Bandar Seri Begavan’a büyükelçi olarak atandı.  

Ersoy’un İlim Yayma Cemiyeti’nin vakfı ile bağlantısı dikkat çekiyor.

İlim Yayma Vakfı’na ait İstanbul Zaim Üniversitesi’nin İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nin yönetiminde yer alan Ersoy, üniversite bünyesinde öğretim üyesi olarak ders veriyor.

Ersoy’un vakfın 8 numaraları kurucusu olan Sabahattin Zaim ile de ilişkisi göze çarpıyor. 

Sosyal medya hesabı Twitter’dan vefat eden Zaim’le çektirdiği fotoğrafı paylaşan Ersoy, aynı zamanda İslam İşbirliği Teşkilatı’na bağlı Yayıncılık Düzenleyici Otoriteleri Forumu (IBRAF) kurucuları arasında. Hamit Ersoy, bir dönem RTÜK Üyeliği de yaptı.

ABD’NİN ‘KOMÜNİZMLE MÜCADELE’ KURULUŞLARINDAN

İlim Yayma Cemiyeti 17 Ekim 1951 günü ‘Milli ve manevi değerleri korumak’ iddiasıyla İstanbul’da kuruldu. Cemiyetin en önemli amaçlarından birisi İmam Hatip Okulları açtırmak ve buralarda okuyan öğrencilere burslar vermek. Cemiyet, Demokrat Parti döneminde Başbakan Adnan Menderes tarafından desteklendi. AKP döneminde “Kamu Yararını Gözeten Dernek” statüsü kazandı. Cumhurbaşkanlığı tarafından ‘Üstün Hizmet Plaketi’ verildi.

İlim Yayma Cemiyeti’nin ön ayağının Komünizmle Mücadele Derneği olduğu belirtiliyor. FETÖ lideri Fetullah Gülen de Erzurum’da Komünizmle Mücadele Derneği’nin kurucuları arasında yer almıştı.

CIA BELGELERİNDE İLİM YAYMA CEMİYETİ

Cemiyet ayrıca CIA’nın 10 Kasım 1953 tarihli raporunda şöyle anlatılıyor:

“İlim Yayma Cemiyeti, Arap Gizli Servisi’nin gizli adı olup, amacı, Arapçanın konuşulması ve yazılmasının yasak olduğu tüm ülkelerde, imamları ve vaizleri eğitmek için gizli okullar kurarak, bu okulları fonlamaktır.”

KAMU KAYNAKLARINI EMİYORLAR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İlim Yayma Vakfı arasında 2 yıl önce yapılan prorokol ile Eyüp’te daha önce İSKİ’nin kullandığı Silahtarağa Caddesi’ndeki 7 katlı bina, Vakfa verilmiş ve cemaatin yurdu olmuştu.

2014 yılında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, birisi yurt diğeri de eğitim merkezi yapılmak üzere iki taşınmazı İlim Yayma Cemiyeti ve İlim Yayma Vakfı’na 25 yıllığına bedelsiz vermişti.

İlim Yayma Cemiyeti’nin Türkiye genelinde ortaöğretim ve yükseköğretim yurdu olarak hizmet veren 150’den fazla yurdu, yurtlarda on binlerce öğrenci bulunuyor.

WASHİNGTON’A ESKİ VEKİL MERCAN

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı’nın kritik önemdeki temsilcilikleri arasında yer alan Washington Büyükelçiliği’ne Tokyo Büyükelçisi eski AKP milletvekili Murat Mercan atandı. Sabah yazarı Kerem Alkin OECD Daimi Temsilcisi, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu da Tanzanya Darüsselam Büyükelçisi oldu.

İlim Yayma Vakfı’ndan büyükelçiliğe

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 2 sene önce

  Muhtâc olduğumuz Helikoncu cevher (eğitimcilik), Hürriyet gazetesinin deyimi ile, “68 yıllık muazzam tarihi” olan İlim-Yayma Cemiyeti’nde mevcuttur [bkz: (–1–) Ahmet Hakan, “İlim Yayma’ya bir ziyaret” (2 sütun üzerine) başlıklı köşe yazısı, Hürriyet gzt., Yayın Sahibi Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. (adına) İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal, Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar, Yayın Sahibi Temsilcisi ve Yazıişleri Müdürü İzzet Doğan, ISSN 1304-6632, Yıl 70 Sayı 25647, 20 Aralık 2018 Perşembe, Basıldığı Yer Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. Doğan Print Center (DPC) Osmangazi Mah. Turgut Özal Bulvarı No.120 Pursaklar Ankara, s.6 ve (–2–) “FETÖ’cü ilim yayıyor!” (3 sütun üzerine) başlıklı Hüseyin Nuri Çomu haberi, Cumhuriyet gzt., İmtiyaz Sahibi Cumhuriyet Vakfı adına Alev Coşkun, Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, Yazıişleri Müdürleri Serkan Ozan / Olcay Büyüktaş Akça, Sorumlu Müdür Ozan Alper Yurtoğlu, ISSN 977-1300-0934, Yıl 94 Sayı 34171, Pazar 28 Nisan 2019, Baskı İleri Basım Mat. Amb. Reklam Tanıtım Yay. ve Teknik Hiz. Tic. A.Ş. Yenibosna Mah. 29 Ekim Cad. No.11A/41 Bahçelievler İstanbul, s.1].

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  “İlim Yayma Cemiyeti, Arap Gizli Servisi’nin gizli adı olup, amacı, Arapçanın konuşulması ve yazılmasının yasak olduğu tüm ülkelerde, imamları ve vaizleri eğitmek için gizli okullar kurarak, bu okulları fonlamaktır.”
  Bu cümle baştan sona saçmalık.
  ”Arap gizli servisi” ne demek? Bütün Arap ülkelerinin ortak bir gizli servisi mi var?
  Madem ki onun gizli adı, İlim Yayma Cemiyeti bu ne idüğü belirsiz Arap gizli servisinin kendisi mi olmuş oluyor?
  ”Arapçanın konuşulması ve yazılmasının yasak olduğu ülkeler” ne demek? Arapçanın konuşulması ve yazılmasının yasak olmasıyla imam ve vaiz eğitmek arasında nasıl bir bağ var? Arapçanın yasak olduğu (ne demekse artık) ülkelerde imam ve vaiz eğitilemez mi?
  İlim Yayma Cemiyeti hangi gizli okulları kurmuş? Gizli okul nasıl bir şey?

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!