İlker Başbuğ için hapis talebi

featured

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un FETÖ’nün siyasi ayağı tartışmalarındaki açıklamaları sonrası başlatılan soruşturma tamamlandı.

AKP milletvekilleri Ahmet Aydın, Mustafa Elitaş, Abdurrahman Müfit Yetkin, Bekir Bozdağ, Mehmet Ceylan ve Yahya Doğan, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un 28 Ocak 2020’de katıldığı bir televizyon programında ‘FETÖ’nün siyasi ayağı’ tartışmaları hakkında değerlendirme yaptığı sırada, bazı milletvekillerine hakaret içeren ifadeler kullandığını iddia ederek, 7 Şubat 2020’de suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine Başbuğ hakkında ‘hakaret’ suçundan dava açıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ınca hazırlanan iddianamede, Başbuğ’un kullandığı ifadelerle zincirleme şekilde kamu görevlisine hakaret suçunu işlediği öne sürülerek, 1 yıl 5 aydan 4 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İddianamede Başbuğ’un, o dönem milletvekilli olan müştekilerin, FETÖ’nün direktifi doğrultusunda kanun değişikliği teklifi yaptığı iddiasında bulunduğu, söz konusu ifadelerin fikir ve düşünce özgürlüğü sınırlarını aştığı iddia edilerek, şu ifadeler kullanıldı:

“Şüphelinin ‘Şimdi burada çok açık konuşuyorum, 26 Haziran 2009, bu iki konuyu içeren kanun teklifi, kanun teklifi değil mi? Bir ipucu veriyorum. Çünkü bu kanun teklifi tamamen FETÖ’nün direktifi ve emri ile hazırlandığını düşündüm. Bu kanun teklifini kim, neden, nasıl o gün 25’i 26’ya bağlayan gece yarısı gündeme getirdi?’ şeklindeki beyanla söz konusu kanun değişikliği tekliflerinin silahlı terör örgütü FETÖ’nün direktifiyle hazırlandığını beyan etmek suretiyle söz konusu kanun değişikliği teklifini hazırlayarak TBMM’ye sunan milletvekillerine, FETÖ’nün direktif ve emri ile hareket ettikleri iddiasının isnat olunduğu ve müşteki milletvekillerinin terör örgütünün emir ve direktifleriyle hareket eden kişiler olarak nitelendirildikleri anlaşılmaktadır.” 

 

 

İlker Başbuğ için hapis talebi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

12 Yorum

 1. iktidar başbuğdan haz etmiyor orası belli.

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Kimse toplumun vicdanından yükselen şu soruyu sormadı:

  Peki Kozmik Oda’yı kim açtırdı?…

  27 Aralık 2009’da bir FETÖ tezgahı olarak, Bülent Arınç’a suikast kumpası bahanesiyle, Kozmik Oda’yı Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a baskı-telkin ve tavsiye yaparak dönemin en yetkili iki ismi Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan açtırdılar…

  Daha sonra FETÖ kumpası Ergenekon davasında ‘terörist’ olduğu iddiasıyla 26 ay hapis yatan 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ Kozmik Oda’nın açılmasını çeşitli söyleşilerle defalarca anlattı…

  Hatta İlker Başbuğ kendini savunarak ‘Bugün olsa yine açarım’ bile dedi.

  BiR ALINTI

  Cevapla
 3. Zamanında yeterli cesareti gösteremezsen bunlar olur.

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  Bir Alinti; ( ki, sonuna kadar katiliyorum bir Vatansever olarak)
  “bu süreçte Başbuğ’un da sorumluluklarını yerine getirmediğini görüyoruz.
  2008’de Teğmen Mehmet Ali Çelebi gözaltına alındığında yaşanacaklar tahmin edildi. Türk ordusunun subaylarının gözaltıları birbiri ardına gerçekleşti. Başbuğ, Teğmen Çelebi tutuklandığında harekete geçmeli, bir hukuk servisi kurdurmalıydı. Tutuklamanın sahte delillerle yapıldığı anlatılmalı ve sahipsiz olmadığı gösterilmeliydi. Bunun içinde askeri savcılar kadar sivil hukukçulardan da destek alınmalı ve Genelkurmay olarak irade gösterilmeliydi. Ama yapılmadı. Başbuğ bunu yapmadı ve tutuklamalar devam etti”
  Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen,

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  Fetö AKP’nin ta kendisidir.

  Cevapla
 6. 1 sene önce

  Dogrulari söyleyincede ceza veriyorlar.yani hic konusmayin,suclu veya sucsuz kimse bilmesin kimse duymasin ama devleti cökertelim.Agzini acani vay niye agzini actin diyerek iceri atma hevesi her nedense bu siyasal dinci fasistlerde baya bir zirve yapiyor.

  Cevapla
 7. 1 sene önce

  Kokain içenle, kokain satan mafya-siyasilere, devletin malını göz göze göre çalan hırsızla, katillerle, çocuklara tecavüz eden sapık mollalarla uğraşamayan savcı, akepe adaleti dağıtıyor….. İlker Başbuğ bu ülkenin en dürüst insanlarından birisidir.

  Cevapla
 8. 1 sene önce

  Diyorlar sen küfürü koy yere, sahibi kendisi götürür. Efendim başbuğ doğru söylemiş, ve maalesef ki 2008de İsrail’in gizlice Akdeniz bölgesinde gaz forumu müzakerelerini Türkiye’yi dışlayarak başladığı zaman, fetonun kumpasıda orduya karşı başladı ve bunu destekleyen akp kadrosu oldu, ya arkadaş feto ile kol kola olduğunuzu nasıl gizleyeceksiniz? Şimdi eğer feto ile düşmansınız, o zaman neden siyasi ve ekonomik ve diyanet ayaklarını savcıya vermiyorsunuz? Birisi Ali Erbaş, şimdiki Kürdistan Devleti’ni savunan Davutoğlu ve IMF tellalı babacan sizin yol arkadaşlarınız değil mi? Ama yine günah İlker başbuğda , karargâhını boşaltmamalıydı, boşaltı eğer , cumhurbaşkan adayı olmalıdır

  Cevapla
 9. 1 sene önce

  Ben ve çanakçılarım dışında kimse konuşmasın yorum yapmasın dayatmasına karşı” Hukuk” nasıl bir duruş sergileyecek hep birlikte göreceğiz.

  Cevapla
 10. 1 sene önce

  Ne siyasi ayağı ortak diyeceksin paşam.

  Cevapla
 11. 1 sene önce

  Zamanında yeterli cesareti gösteremezsen bunlar olur.

  Cevapla
 12. 1 sene önce

  Askerlerin sivil mahkemede yargılanmasının önünü açan o düzenlemede kimin imzası varsa siyasi ayak oradadır”
  Peki neresi Yanlış ?

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!