İlker Başbuğ’dan 28 Şubat tutuklamalarına tepki

featured

Altyapısını FETÖ’cü savcıların hazırladığı 28 Şubat davasında 14 emekli generalin tutuklanmasına eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’dan da tepki geldi.

İddianamesini FETÖ’cü savcıların hazırladığı 28 Şubat davası kapsamında Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin tutuklama kararları sonrası dönemin Genelkurmay 2’nci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir ve Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan cezaevine girdi.

FETÖ’cü hakim-savcılar eliyle temeli atılan ve sahte belgelere dayanılarak başlatılan sürecin çoğu 80 yaş üstü askerlerin tutuklanmasıyla noktalanması büyük tepki çekti.

Bir tepki de FETÖ’nün Ergenekon kumpasıyla tutuklanmış olan 27. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’dan geldi.

Başbuğ sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Adil olmayan bir yargılama sonunda on dört emekli komutanın cezaevlerine konulması vicdanlı insanların yüreklerini bir kez daha yaralamıştır” ifadelerini kullandı.

‘SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ’

Doğan hakkındaki tutuklama kararının ardından Veryansın Tv’ye yaptığı açıklamada, Sözün bittiği yerdeyiz demişti. Kararı “Neresinden bakarsan bak rezalet” sözleriyle değerlendiren Doğan, “İnanılmaz. O kadar sahte delil dışında hiçbir şey yok. Hepsi sahte ve kurgulanmış hikayeler. Verilen kararlar, bunun fiilen uygulanmasını isteyenler, seyirci olanlar, buna direktif verenlerin kendi çocuklarına bırakacakları bir mirastır” ifadelerini kullanmıştı. Doğan, “Bunu bizim alın yazımız veya kötü bir talih olarak görmüyorum. Milletime yaptığım hizmetin bir parçası, bir uyanış için… Başka bir şey değil” diye konuşmuştu.

‘ALNI AÇIK, YÜZÜ PAK GİTTİ’

Öte yandan cezaevine giren emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın söz sözlerini eşi Nilgin Doğan şöyle anlatmıştı:

“Evden ayrılırken hepimiz çok üzgündük. Ama Çetin Paşa dimdikti ve bizi ‘Lütfen üzülmeyin. Ben üzülürsem sizin üzülmenize üzülürüm. Biz bunu da aşacağız’ dedi, bizi teselli etti. Tansiyonu, şekeri var. Sağlığını merak etmiyorum desem yalan olur.

Alnı açık, yüzü pak gitti. Suçu olmayan bir adamdı. ‘Çetin Paşa ne yaşıyorsun bu ülkede’ diyenler oldu, Bodrum’dan kaçma imkanı vardı. ‘Vatanıma ihanet edecek tek bir adım atmayacağım bilinmesine rağmen cezaevine gönderiliyorum. Bu vatan bizim. Yapılan haksızlık bir gün ortaya çıkacaktır’ dedi.”

Ergenekon kumpasından cezaevinde yatan, eski teğmen Memleket Partisi Milletvekili Mehmet Ali Çelebi de 28 Şubat davasındaki FETÖ tekisine işaret etti:

İlker Başbuğ’dan 28 Şubat tutuklamalarına tepki

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 1 sene önce

  ilker paşa son konuşacak kişidir. kozmik odaya fetöyü sokmuş paşa olarak tarihte yerini almıştır. Kitap satıp para repolamaya baksın, konuşmasın.

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Üzücü..hayatı devlet memurluğunda geçmiş ve calmamis, yagmalamamis bir memur 85 yaşında hapse atılıyor..yazık..bu ülkeyi yaşanmaz hale getirdiniz akpgiller..sorumlu ve suçlu RTE den ziyade akpgiller denen yobaz,menfaatci insanlardır..x kusagidir.

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  Reis bu konuda yalnız mücadele veriyor diyerek arkasını temizlerken düşünecektin.
  Bunlar aynı yolun yolcusu demen gerekirdi.

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  Askerlik, kelle koltukta yapılır. Cumhurbaşkanımızın “bir gece ansızın gelebiliriz” gibi uyarılarını gerçekleştiren asker, ansızın Şehit mertebesine erişebilir. Asker olarak görev yapmakta olan ve yapmış olan herkes bir devletin gurûrunu, cesâretini, fedâkârlığını ve haysiyetini temsil eder. Emekli Paşalarımızın suçlu olduklarına karar vermek ve onları zırt pırt hapse atmak, sonra hatâ yaptık diyerek salıvermek sâdece onları değil Türkiye devletinin ve halkının gurûrunu, fedâkârlığını, cesâretini ve haysiyetini lekelemekle eşdeğerdir. Hukuk sistemimiz vereceği bu karârın ne kadar önemli olduğu idrak edilmelidir. Emekli Paşalarımızın tutuklanması hukûken şartsa, hiç olmazsa bir numaralı üniformasını giymiş bir zâbit tarafından mâkam arabasının arka kapısı açılarak Paşa tek başına oturmaya dâvet edilerek, Paşanın kendisine olmasa bile emekli olduğu mâkâma saygı duyularak tutuklama yapılmalıdır. At kuyruklu âsâyiş polisi tarafından gazetecinin sualine cevap vermekte olan Paşanın sözünü keserek, arkadaşlar tamam gidiyoruz filan diyerek Paşayı minibüse iteklemek, şanlı orduları sâyesinde yedi asır saygı görmüş yüce devletimize yakışmaz. Cumhurbaşkanımız çağdaş medeniyet kalitesinde “bağımsız hukuk sistemine” müdâhele etmemekle isâbet ediyor olabilir ama yüce devletimizi dünyâya rezil eden böylesine küstah uygulamalara karşı çıkmalıdır. Bunun gibi onur kırıcı olaylar devâm ederse “daha iyisini bulana kadar oyum Reise” diyen ben, Reise oy vermekten vaz geçeceğim.

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  Gözler kalbin aynasıdır!!

  Bahsettiğin onur kırıcı olaylar c.başkanın hoşuna gitmese o olaylar olmaz.
  Herşey biryana kendisi zaten birzaman buna benzer olaylarda bu davanın savcısı benim demişti.

  Sustukca sıra sana gelecek.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!