İmamoğlu davası hakimine sürgün iddiası… ‘Siyasi yasaklı hale getir’ telkini mi aldı?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun YSK üyelerine “ahmak” dediği iddiasıyla yargılandığı davada 2 yıldan fazla ceza alması durumunda siyasi yasaklı hale gelecek. Yeni duruşma tarihi yaklaşırken, davaya bakan eski hakimin, “İmamoğlu’na iki yıldan fazla ceza vererek, onu siyasi yasaklı hale getirmem telkin edildi” dediği öne sürüldü.

featured

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, “İmamoğlu’nu ortadan kaldırmaya hazırlanıyorlar” başlıklı yazısında, “Bu yazı siyasi bir cinayeti anlatmak için yazıldı. Hayır, parmağımızla gösteremiyoruz. Kapının ardında konuşulanları duyduk” iddiasında bulundu. İmamoğlu hakkında YSK üyelerine “ahmak” dediği iddiasıyla açılan davaya bakan ve Haziran 2022’de yaz kararnamesiyle Samsun’a gönderilen 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nin hâkimi Hüseyin Zengin’in güvendiği kimi hâkim ve savcılara neler anlattığını öğrendiğini öne süren Terkoğlu, hâkimin söylediğini iddia ettiği şu ifadelerini aktardı:

“Ben de hükümete destek veriyorum. Hatta eşim, hükümetin desteklediği 2 No’lu Baro’da çalışıyor. Ancak ben hâkimim. Tarafsızlığımı korumak zorundayım. Buna rağmen bazı savcılar aracılığıyla, İmamoğlu’na iki yıldan fazla ceza vererek, onu siyasi yasaklı hale getirmem telkin edildi. Bu suçlara ilişkin daha önce verilmiş kararları inceledim. Vicdani olarak, böyle bir cezanın adaletsiz olacağını gördüm. İmamoğlu hakkında, asgari sınırdan ceza verip, hükmün açıklamasını ertelemenin en doğrusu olacağına karar verdim. Bunu birkaç kişiye de söyledim. Durumdan haberdar olan ve adliyeyi yöneten bir isim, hükümetle görüşerek atamamı yaptırdı.”

YENİ HAKİM NE KARAR VERECEK?

Terkoğlu, “Zengin’in adını verdiği ismi, hukuki nedenlerle yazmıyorum” notunu düştü.

Terkoğlu devamında, “Yeni göreve getirilen hâkim, Hüseyin Zengin’in kabul etmediği şartları kabul ederek mi göreve geldi, bilmiyorum. Ancak hâkimlerin siyasi cinayet işlediği bu senaryoda, muhalefetin rıza göstermekten daha fazla yapabilecekleri var. En basiti, HSK’de Millet İttifakı’nın üç üyesi var. Bu yazı bile, konu üzerine müfettiş görevlendirilmesi için gerekçe yapılabilir. İddiaları inceleyen müfettişler, sürecin tüm aktörleri ile görüşebilir. Belki de Hâkim Zengin, her şeyi yalanlayan bir açıklama yapar! Yine de yaşananlar kamuoyu ile paylaşılarak, hazırlanan kumpas bozulmaya çalışılabilir” diye yazdı.

‘KİME SORSAM BİLGİYİ DOĞRULADI’

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel de bugünkü yazısında İmamoğlu davasına ilişkin iddialarda bulundu.

Ağırel yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Duruşma hâkimi tayin zamanına daha 2,5 yıl gibi bir zaman varken bir anda Karadeniz’e tayin edildi.

Bu bilgiyi ben Anadolu Adliyesi’ne duruşma için gittiğimde öğrendim.

Adliye koridorları uzundur ama çok fazla bilgi dolaşır. İddiaya göre duruşmaya bakan hâkimden Ekrem İmamoğlu’na siyasi yasak kararı verilmesi istenilmiş. Duruşma hâkimi de bu isteği reddetmiş, bunun üzerine tayin durumu gerçekleşmiş.

Bu son derece üzücü ve üzücü olduğu kadar çok ciddi bir iddiaydı.

Adliye koridorlarında bu bilgiyi doğrulatmak, aslında yalanlatmak için yakın kaynaklardan kime sorduysam, bilgiyi doğruladı.”

NE OLMUŞTU?

Ağırel, olayın nasıl davaya dönüştüğü ve sonrasında yaşananları da şöyle özetledi:

“31 Mart seçimlerinden önce, hem de 23 Haziran seçimleri öncesinde AKP, Avrupa Konseyi’ne bir yazı gönderiyor ve seçimleri gözlemlemesi ve denetlemesi için bir gözlemci gönderilmesini istiyor.

Yani Avrupa Konseyi’ne diyor ki: “Ey Avrupa sizde seçimler nasıl yapılıyorsa bizde de aynı şekilde yapılıyor. Gel kendin gör…”

Avrupa Konseyi seçimleri izler ve bir rapor düzenler, sonra seçilmiş siyasetçileri davet eder ve raporları değerlendirir.

Nitekim 2019 seçimlerinden sonra da başkanlığını AKP’li Kocaeli Belediye Başkanı’nın yaptığı 18 kişilik seçilmiş başkanlardan oluşan bir heyet Strasburg’a Avrupa Konseyi toplantısına gidiyor.

Heyette bulunan Ekrem İmamoğlu yaptığı konuşmada seçimle gelen kişilerin seçimle gitmesi gerektiğini ve kayyum ile görevinden alınan seçilmiş başkanlar hakkında eleştiri yapıyor ve kazandıkları seçimin iptali ile ilgili süreci anlatıyor. Yani o süreçte yaşanan haksızlığı anlatıyor.

Üç gün sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise bu açıklamaya tepki göstererek, “Bugün terörizmden yargılanan, aynı zamanda terörist olmaktan ceza alanları bu ülkenin selameti ve o beldenin selameti için görevden aldığımızda, Avrupa Parlamentosu’na gidip Türkiye’yi şikâyet eden ahmağa söylüyorum” ifadelerini kullanıyor.

İmamoğlu da yanıt olarak “Yani ben lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyen adama bakarım adam mı diye derim. Önce bunu söyleyeyim. Üzücü. Tam da işte 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır. Önce ona bir odaklansın” diyor.

Seçim günü seçimlerin iptal edilebilmesi için neler yapılmıştı hatırlıyor musunuz?

Sahte sosyal medya hesapları ile oyların çalındığı yalanı ortaya atılmış ve sonrasında 700 sandık görevlisinin FETÖ ile bağlantısı olduğu iddia edilmiş, operasyonlar yapılmıştı. Seçimler iptal edildi. Ancak sadece Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri iptal edildi. Aynı zarfta bulunan pusulalardan Belediye Meclis üyeleri için kullanılan oylar geçerli sayıldı.

FETÖ iddiası ile yargılanan sandık görevlileri ne oldu?

Hepsi beraat etti!

Soylu’ya yanıt vermesine rağmen Ekrem İmamoğlu’na “kurul halinde çalışan YSK’ya hakaret etti” iddiası ile suç duyurusunda bulunuldu.

Halbuki Soylu’nun kullandığı “Ahmak” kelimesinin anlamı TDK’da şu şekilde tanımlanıyor:

“Aklını gereği gibi kullanamayan, bön, budala, aptal.”

Ocak ayında görülen davanın ara celsesinde İmamoğlu yaptığı savunmada şunları söyledi:

“Öncelikle burada verilen demeç bir soru üzerine verilen demeçtir. Sorunun temelinde İçişleri Bakanı’nın şahsıma yönelik açıklamalarında ‘Ahmak’ kelimesini kullanmasıdır. Söz konusu cevabım bu sorunun üzerine olmuştur. Dolayısıyla bana kullanılan bu ‘ahmak’ kelimesine karşılık olarak kullanılmış bir kelimedir ve muhatabı da Sayın İçişleri Bakanı’dır. Dolayısıyla asla YSK’yı veya üyelerini, herhangi birisini muhatap olarak böyle bir beyanda bulunmadım.”

Mahkeme, iddia makamının talebinin kabul edilmesine karar vererek duruşmayı 21 Eylül’e erteledi.”

İmamoğlu davası hakimine sürgün iddiası… ‘Siyasi yasaklı hale getir’ telkini mi aldı?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 1 ay önce

  Turkiyenin Zelenskisi yapmayın hu şarloyu

 2. 1 ay önce

  İkinci bir pınarhisar tatili hikayesi yıldızı tamamen sönmüş imamoglunun ancak parlamasına yarar..

 3. 1 ay önce

  Arkasından KK çıkarsa

 4. 4 hafta önce

  yoktur öyle şey diyemiyoruz akpnin 20 yıllık siciline bakarsak.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!