İmamoğlu-Kaftancıoğlu gerilimini yükselten sözlere açıklama geldi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun “Başkalarının emeğinin üzerine konmayı severler” sözlerinin Ekrem İmamoğlu'nu hedef aldığı iddia edilmişti. İkili arasındaki gerilimin yüksek olduğu dönemde gelen sözlerle ilgili Kaftancıoğlu'ndan “Bu sözler birine ya da birilerine karşı söylenmiş sözler değildir” savunması geldi.

featured

Almanya’da katıldığı bir etkinlikteki, “Siyasetçiler genelde başkalarının emeğinin üzerine konmayı severler. İstanbul seçimlerinin mimarı, Kılıçdaroğlu’dur. Hak teslimini yapmak zorundayım” sözleri İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na gönderme olarak yorumlanan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan yeni açıklamalar geldi.

Kaftancıoğlu, “Bu cümlelerden bir karşıtlık çıkarmak amacında değilim. Bu sözler birine ya da birilerine karşı söylenmiş sözler değildir. Bana atfedilen bir durumu gerçek sahibine yüklemekten başka bir şey değildir” dedi.

CHP Hamburg Birliği’nin düzenlediği, “Cumhuriyetin İkinci Yüzyılında Demokrasi Mücadelesi” paneline katılan Kaftancıoğlu, yaptığı konuşmada, “Siyasetçiler genelde başkalarının emeğinin üzerine konmayı severler. Bu bir alışkanlık oldu. İstanbul seçimlerinin mimarı, tüm Türkiye’de sadece İstanbul değil inanılmaz bir strateji ve kararlılıkla süreci ilk günden kurgulayan hatta ilk günden değil 10 yıl öncesinden planlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’dur. O hak teslimini yapmak zorundayım. Biz Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’nun bu söylediğim sürecinde inanarak gereken katkıyı hep birlikte sizin de sayenizde verebildiysek ne mutlu” ifadelerini kullanmıştı. Kaftancıoğlu’nun, konuşmasında, İmamoğlu’ndan bahsedilmemesi dikkati çekmişti.

Halk TV’de Kadri Gürsel ve İsmail Saymaz’ın, “Konuşmasak Olmaz” programına telefonla bağlanan Kaftancıoğlu, şöyle konuştu:

‘BİRİLERİNE KARŞI SÖYLEMEDİM

“Dün Hamburg’da katıldığım Hamburg Birliğimizin düzenlediği panelde, paneli düzenleyen arkadaşlar beni sahneye, ‘İstanbul seçimlerinin mimarı’ diye davet etti. Orada da böyle davet edilince, normalde siyasette insanlar başkalarının emeklerine konabilirler, ancak bunu kendi açımdan doğru bulmadığım için hak teslimi yapmalıyım dedim.

‘Sadece İstanbul’da değil, tüm Türkiye’de seçimlerin mimarı CHP Genel Başkanı’dır’ dedim. Bu cümlelerden bir karşıtlık çıkarmak amacında değilim, bütün seçimlerin adayı vardır, örgütleri vardır, stratejik planlayıcısı vardır. Ama ,’Yerel seçimlerin, tüm Türkiye’de seçim stratejisinin planlanması anlamında mimarıdır’dan kastım açıktır. Bu sözler birine ya da birilerine karşı söylenmiş sözler değildir. Bana atfedilen bir durumu gerçek sahibine yüklemekten başka bir şey değildir.

Elbette seçimler sadece stratejiyle de kazanılmaz, tek başına adayla da kazanılmaz, sadece örgütle de kazanılmaz. Seçimlerin kazanılmasının yolu doğru bir stratejiyle, doğru bir mimari tasarımla diyelim, doğru adayla, doğru örgütsel çalışmayla kazanılır. Bunların hiçbirinin birinden daha fazla ya da daha az önemi olmayacağı gibi, birinin bile eksikliği seçimlerin kaybedilmesi için gerekçedir. İstanbul seçimlerinde her şeyiyle ve çalışmasıyla adayın da hakkını teslim etmek lazım.”

İmamoğlu-Kaftancıoğlu gerilimini yükselten sözlere açıklama geldi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!