PKK’lının kitabı İBB sitesinde satılıyordu… İmamoğlu’ndan ‘Sakine Cansız’ açıklaması

featured

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, PKK’lı Sakine Cansız’ın kitabının İstanbul Kitapçısı’nda satılması yönelik gelen tepkiler üzerine o kitabın satışını kaldırıldığını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, ilçe belediyeleri gezileri kapsamında, Sultanbeyli Belediyesini ziyaret etti.

Ziyarette ev sahibi Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, İmamoğlu ve belediyenin üst yönetimine ilçenin sorunlarıyla ilgili sunum yaptı.

Sunumun ardından İmamoğlu ve Keskin, İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait Sultanbeyli Gölet Sosyal Tesisleri’nde incelemelerde bulundu.

‘İNFİALE GETİRMEK İSTİYORLAR’

Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubunun, terör suçlarından tutuklu eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Paris’te öldürülen PKK’lı Sakine Cansız’ın kitaplarının İstanbul Kitapçısı’nda satılmasına yönelik tepkileri hatırlatarak, bu konuda bir girişimlerinin olup olmadığını sorması üzerine İmamoğlu, şunları söyledi:

“Sayın Demirtaş’a ait kitap her yerde satılıyor. Devletin kurumları da buna dahil. Başka kitapçılarda da var. Olabilir de. Olmalıdır da. Kaldı ki bir kitabın yasak olup olmadığına karar verecek olan, bu ülkenin mahkemeleri, savcılıkları. Diğer kitapla ilgili olarak, 5 yıldır satışta olan bir kitap. Yeni değil. Ama gelen haklı tepkiler üzerine biz, o kitabın satışını sitemizden iptal ettik. Ama bu konu üzerinden bir hamaset oluşturarak, yine bir düşmanlık kurgusu üzerine önce sosyal medyadan başlatıp sonra başka iletişim araçlarına taşıyarak, yani bir nevi böyle toplumu infiale getirmek… Bunlar hoş şeyler değil.”

DEMİRTAŞ TİYAROSUNA DESTEK

Eşi Dilek İmamoğlu’nun Demirtaş’ın kitabından uyarlanan “Devran” isimli tiyatro oyununu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş ve HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile izlemesine yönelik tepki ve eleştirilere yönelik soruyu İmamoğlu, şu yanıtı verdi:

“Benim eşim, iyi eğitim almış, üniversite bitirmiş, masteri olan, doktorası olan bir Türk kadını. Benim eşim, nereye gideceğini bilir. Türkiye’yi yorumlayan, dünyayı yorumlayabilen ve ona göre nereye gideceğini bilen Türk kadını. Sadece benim eşim değil, oraya gelen diğer kadınların da aynı şekilde olduğunu düşünüyorum. Kadınların bir kitap üzerinden bir oyunu izlemesi, sürece katkı sunmasını çok olgun bir tavır olarak görüyorum. Destekliyorum da. Eşim de başta olmak üzere, bana soracak halleri yok. Ben, bu devlet adamlığı çağrısını her zaman ifade etmiştim. Keşke bu kadınların yaptığına, 10-15 kadın daha eklense. Belki bu ülkede kadın eliyle farklı bir atmosfer doğabilir. Bu konuda biraz erkek çeneleri az konuşsa. Ben sahada gezerken de aynı dili konuştum. Trabzon’da da Diyarbakır’da da İstanbul’da da. Şu anda da görev yapıyorum ve aynı şeyleri konuşuyorum.”

İBB’den yeni Demirtaş açılımı… Önce tiyatro, şimdi kitap!

ERDOĞAN’A METRO ÇAĞRISI

Ekrem İmamoğlu, bir başka soru üzerine, Başakşehir Şehir Hastanesine bağlantılı metro hattının çalışmalarının kendilerinden önceki yönetim döneminde durdurulduğunu söyledi.

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulunan İmamoğlu, “Gelin, el birliğiyle duran bütün metro hatlarını harekete geçirelim, 2022-2023 bitmeden. Bu durmuş, 2 yıldır yapılamayan bütün metro hatlarını hemen bitirelim.” dedi.

 

PKK’lının kitabı İBB sitesinde satılıyordu… İmamoğlu’ndan ‘Sakine Cansız’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 3 sene önce

  Sorumsuzluğu bir bilim-ve-sanat haline getirmiş bir milletiz: Sivas Madımak katliâmından, zamânın belediye reisi Temel Karamollaoğlu’nu, Devlet Bakanı Prof. E. İnönü’yü bi sorumlu tutan var mı ki, Cansız’ın kitabının hesâbı Sn. İMAMOĞLU’ndan soruluyor?

  Cevapla
 2. 3 sene önce

  YAN CEBİME KOY

  Cevapla
 3. 3 sene önce

  Bir taraftan sehit askerleri an in . Diğer yandan pkk a terör örgütü değildir halkın savaşçıları diyen demirtaş desdekleyin.bu nasıl iş.bir doğru vardır.ya şehit den yana olursun ya terörden. Dünya da bu ychp zihniyeti gibi bir hastalıklı zihniyet yok.bu askeri kim şehit ediyor

  Cevapla
 4. 3 sene önce

  Bölücü Hdp’ye göz kırp, ortaklık yap sonra kitabını sat! Apo heykeli diken Selo ile ortak ol! Tiyatrosuna git! Sonra…
  Atatürkçü geçin…

  Cevapla
 5. 3 sene önce

  Doktor Murat Aygen Efendi,
  Yorumunuzdan, Sayın(!) İmamoğlu gibi sizin de çok saygın(!) bircdoktor olduğunuz hemen anlaşılıyor!
  Başarılar

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!