İmamoğlu’nu topa tutmuştu, rakibi oldu: Bülent Kerimoğlu’ndan İBB için adaylık başvurusu

CHP'li Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylık başvurusunda bulundu. Kerimoğlu, Temmuz ayındaki CHP'li Belediye Başkanları toplantısında 'sokağa çıkamıyor' eleştirilerinin sebebinin 'İBB' olduğunu belirtmişti.

featured

CHP’li Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı için aday adayı olduğunu duyurdu.

Kerimoğlu adaylık başvurusunu CHP İstanbul İl Başkanlığı’na yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat da yerel seçimlerde aday olmak üzere görevinden istifa etti. Polat’ın henüz aday adaylığı başvurusunu yapmadığı öğrenildi.

İBB’den daha önce de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olabilmek için İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, Hopa Belediye Başkanlığı adaylığı için İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan istifa etmişti.

İMAMOĞLU’NU TOPA TUTMUŞTU

Geçtiğimiz Temmuz ayında dönemin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlık ettiği belediye başkanları buluşmasında Kerimoğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu arasında gerilim yaşandığı belirtilmişti.

Toplantıda Kerimoğlu’nun İmamoğlu’nu hedef alarak, “Sizi koltuğa genel başkanımız oturttu. Siz seçimi tek başınıza kazanmadınız. Zoom toplantısı yapmak ahlaksızlıktır” dediği, İmamoğlu’nun ise, “Böyle bir üslup olmaz. Ahlaksız sensin! Bakırköy’de sokakta gezemiyorsun. Gelmiş burada konuşuyorsun” yanıtını verdiği iddia edilmişti.

CHP’li Kerimoğlu, tv 100 yayınında Bakırköy’de tepkiler nedeniyle sokağa çıkamadığını doğruladı ancak sorumluluğun İBB’de olduğunu söylemişti.

thumbnail
İlişkili Haber
CHP’li Kerimoğlu, İmamoğlu’nu topa tuttu: Sokağa çıkamamamın nedeni…

TOPLANTIDA NE YAŞANDI?

Kerimoğlu, toplantıda yaşananlara ilişkin olarak, “Ben kürsüde konuşurken sayın İmamoğlu asla bana laf atmadı, herhangi bir sataşma olmadı. Ben konuşmamı tamamladım, salonu selamladım. Arkalarda oturuyordum, hemen hemen de en arkada oturuyordum, geçtim oturdum. Sonra Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Ahmet Akın bey, Sayın Yılmaz Büyükerşen’i de konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet ediyordu. Bu esnada Sayın İmamoğlu şöyle dedi, ‘En son konuşmacı ben olacaktım, benden sonra kimse konuşmayacaktı. Bakırköy’de sokağa çıkacak yüzü olmayanlara neden kürsü veriyorsunuz’ diye bir ifadesi oldu” açıklamasını yapmıştı.

Bu sözlere yanıt vereceğini söyleyen Kerimoğlu, “Bakırköy’de sokağa çıkamadığım konusuna gelince, büyük bir gururla çıkıyorum” dedi daha sonra ise kendisine eleştiriler geldiğini, bunların sebebininse İBB’nin sorumluluğunda olan trafik, sivrisinek ve kentsel dönüşüm sorunu olduğunu belirtmişti.

Kerimoğlu şu sözleri söylemişti:

“Ama en çok hangi konularda eleştiri alıyorum söyleyeyim, sokağa niye çıkamadığımı… Şundan dolayı çıkamıyorum, örneğin Bakırköy’ün en önemli caddesi olan İstanbul Caddesi. Büyükşehir Belediyelerinin yetki ve sorumluluk alanları; meydanlardır, ana alterlerdir, bulvarlardır ve caddelerdir. Dolayısıyla Bakırköy ilçesinde de meydanlar, ana alterler ve büyük caddeler İBB’nin yetki ve sorumluluğundadır. Bakın ben eğer dışarda sokağa çıkmakta zorlanıyorsam, İstanbul Caddesi’nin 4 yıldan beri devam eden düzenlemesinden ve yaratılan Trafik kaosundan dolayı sokağa çıkamıyorum. Bu konuda çok ağır eleştiri var. Kaldı ki, bu hizmete başlarken kendilerine de ifade etmiştim. Yani bunu böyle pansuman bir tedbirle çözmektense, İstanbul’un en önemli caddelerinin birisini bu düzenlemeyle zora sokmaktansa, biz bir bat-çık ile yapalım. Fişekhane Caddesi’nden yerin altına girelim, eski Yenimahalle Doğumevi’nin oradan çıkalım demiştim. Böylece daha büyük bir meydan kazanırız ve trafik sorununu çözeriz. Bakırköy’de sokağa çıkmakta zorlanıyorsam, bu eleştirilere cevap vermekten dolayı duyduğum sıkıntıdan dolayı çıkamıyorum.

‘BU YÜZDEN ÇIKAMIYORUM’

Ya da İncirli Caddesi. Geçmişte iki gidişi, iki gelişi olan bir caddeydi, hiçbir trafik sorunu yaşanmazdı. Şimdi sadece gidiş caddesi oldu, bütün Bakırköylüler bilir, ama ne yazık ki orada yaşanan trafik sorunundan dolayı esnaf da vatandaş da mustarip. Beni de muhatap olarak görüyor ve ben bu yüzden çıkamıyorum.

‘SİVRİSİNEK SORUNU ÇOK FAZLA’

Bugün ağır sıcaklardan bunalıyoruz. Maalesef sivrisinek sorunu çok fazla. Sivrisinek ilaçlama ve haşeratla mücadele büyükşehirlerin yetki ve sorumluluğudur. Mart – Nisan ayında larva ile mücadele edilmesi gerekirken yapılmadığı için bugün Bakırköy’de yurttaşlarımız sinekten, sivrisinekten çok mustarip. Bununla ilgili eleştiri geliyor, bununla ilgili sokağa çıkmakta zorlanıyorum.

‘PR KONULARINDA ÇOK BAŞARILI’

Hangi konularda başarılı olduğunu da söyledim. Reklam, tanıtım, lansman, toplantı, PR konularında çok başarılı. Yurt dışı elçilerle görüşme konusunda çok başarılı. Niye sokağa çıkamadığımın en önemli kısmını anlatayım. Bakırköy, deprem gerçeğini en çok yaşayan ve yaşayabilecek olan ilçesi. 2019’da belediye başkan adayımızı Bakırköy’de tanıtırken, ‘Seçimi kazanacağız ve Bakırköy’ün kentsel dönüşüm sorununu, depreme hazırlık konusunu birlikte çözeceğiz’ dedik. Aradan geçen bu zaman diliminde bunları çözemediğimiz için de ben sokağa çıkmakta zorlanıyorum. Çok haklı.”

 

İmamoğlu’nu topa tutmuştu, rakibi oldu: Bülent Kerimoğlu’ndan İBB için adaylık başvurusu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!