İnan Kıraç 4 değil, 45 milyon avro dolandırılmış

İş İnsanı İnan Kıraç, 2019 yılında kendini Fransa'nın Dışişleri Bakanı olarak tanıtan Gilbert Chikli tarafından 'Suriye'de IŞİD tarafından esir alınan Fransız gazetecileri kurtarmak için fidye' bahanesiyle 4.1 milyon avro dolandırılmıştı. Kıraç'ın 4.1 miyon avro olarak açıkladığı bu vurgunun, aslında 45 milyon avro olduğu öne sürüldü.

featured

Kendini Fransa’nın eski Savunma ve Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian olarak tanıtan Gilbert Chikli telefon ve videokonferans aracılığıyla 40 ülkeden 150 kişiyi dolandırdı. Chikli’nin, 2019 yılında Türk İş İnsanı İnan Kıraç’ı arayarak ‘Suriye’de IŞİD tarafından esir alınan Fransız gazeteciler için fidye’ bahanesiyle 4.1 milyon avro istemişti. Parayı dolandırıcının hesabına yatıran Kıraç’ın, miktarın ‘Fransız hükûmeti tarafından geri ödenmemesi’ sebebiyle Fransız Büyükelçiliği’ne yaptığı ziyaret sonrası acı gerçek ortaya çıkmıştı.

T24’ten Cansu Çamlıbel’in ABD merkezli podcast kuruluşu Wondery’ye dayandırdığı yazısına göre, İnan Kıraç 4.1 milyon avro değil, 45 milyon avro dolandırıldığı ortaya çıktı.

Wondery, yayımladığı ‘podcast’te, İnan Kıraç ve Gilbert Chikli arasındaki telefon görüşmesine ait olduğu öne sürülen bir ses kaydına da yer verdi. Bu kayıtta İnan Kıraç olduğu iddia edilen sesin Gilbert Chikli’ye “Hayır dostum, gayet iyi anlıyorum. Parayı biraz gecikmeli gönderiyorum. Paranın geri ödemesi Fransız hükümeti tarafından ne zaman yapılacak?” dediği duyuluyor.

MAHKEME TUTANAĞI

Öte yandan Çamlıbel, şu anda tutuklu bulunan Chikli’nin mahkemesine ait olduğunu öne sürdüğü bir belge de yayımladı. Belgede,

“Muhataplarının gerçek kimliğinden şüphelenen İnan Kıraç, dolandırıcılarla yaptığı son telefon görüşmelerinin ses kaydını yaptı. Bu ses kayıtları üzerinden ses karşılaştırması yapıldı. Müfettişler, Nijer olaylarında Jean Yves Drian kılığına giren sesin, İnan Kıraç ve Landes CCI ile temasa geçen dolandırıcınınkiyle benzerliğini hemen fark ettiler.

12 Ocak 2017’de İnan Kıraç’ın avukatı Osman İlkan Koyuncu dinlendi ve müvekkili adına X hakkında suç duyurusunda bulundu.

İnan Kıraç’ın uğradığı fiili zarar 47.430.000 ABD Doları veya olayların meydana geldiği tarihteki EUR/USD kuru üzerinden yaklaşık 45 milyon avro tutarındadır.” ifadeleri yer alıyor.

İnan Kıraç 4 değil, 45 milyon avro dolandırılmış

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!