İnanılmaz kadavra skandalı!

featured

Fransa’nın başkenti Paris’in önde gelen tıp fakültelerinden Descartes Üniversitesi’ne bağışlanan binlerce insan bedeninin çürümeye terk edildiği ortaya çıktı.

L’Express gazetesinin yürüttüğü araştırma sonucu ortaya çıkan skandalda Descartes Üniversitesi’ne bağlı Kadavra Bağışlama Merkezi’ndeki bazı kadavraların çürümeye terk edildiği, kimilerinin fareler tarafından kemirildiği ve kimilerinin ise organlarının satıldığının ortaya çıkması üzerine soruşturma başlatıldı.

Soruşturma boyunca Kadavra Bağışlama Merkezi’nin geçici olarak kapatıldığı açıklandı.

Kadavraların bir bölümünün elverişsiz koşullarda, çıplak, gözleri açık ve üst üste yığılı şekilde tutulduğunu Paris Descartes Üniversitesi yetkilileri de doğruladı: “Bağışçı ailelerden özür diliyor, donör ve ailelerinin onurunu koruma kararlılığımızı yinelemek istiyoruz.

Fransa Serbest Tıp Birliği (UFML), konuya ilişkin şikayette bulunacaklarını bildirdi. UFML Başkanı Jerome Marty, olayın tıp mesleğini itibarsızlaştırdığını söyledi.

TÜRKİYE’DE DURUM

Türk Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği’nden yapılan açıklamada da tıp öğrencilerinin eğitimi için yılda 70-80 bin kadavra gerektiği, bu talebin bağışlarla çok az karşılandığı belirtildi.

İnanılmaz kadavra skandalı!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!